bugün

saydam olmayan bir maddenin ışığın geçemediği tarafında olusan karartısı.
ankara da bir bardir.
(bkz: golge bar)
Gen filminin soundtrack'lerinde kullanılan çok güzel bir 110 parçası. *
(bkz: golge oyunu)
bir nesneye ışık kaynagından yayılan ışık çarptıgında nesnenin aydınlanan yuzunun tersinde olusan karanlıga denir
(bkz: gül gölge)
(bkz: beyaz gölge)
insanın yaşadığı sürece kaybedemeyeceği şey.
Gen filminin soundtrack'ında yer alan 110 parçası;

çok yalnızım, sevdiğim
herkesten uzağım
çok yalnızım
yaptığın bir hatayım..

bak savaştım,
yara aldım ama hiç kaçmadım
çok yoruldum
sonunda anladım ki unutulmuşum..

karanlıkta yürüyen bir gölgeyim aslında.
insanlar geçer yanımdan ama
hatırlamazlar adımı bir daha.

bir hikaye, tanıdık, dilimin ucunda.
hatırlamaya çalıştıkça, acı vermiş daha fazla.
talha bora öge nam'ı diğer gölge
baygolge.com
"ben bu şarkıyı nerden biliyorum lan!" diye kafayı yememe sebep olmuş 110 parçası. sonunda bulup rahatladım: evet beste radiohead'den exit music'in neredeyse aynısı. bilğim yok belki grupta bunu açıklamıştır ama eğer kendi besteleri olduğunu idda ediyorlarsa cidden ayıp.
aynı zamanda üçüncü nesil bir çaylak. *
feridun düzağaçın en can alıcı şarkılarından biri..sözleri de şöyledir..

Sesimin gölgesi ol
şarkılar söylerken yanımda bulayım
seni
Hüzün gözlerinden akmasın
Yarın çok geç hemen
şimdi
Ellerin
Kirletirken
incitirken sokaklar
düşlerimi
Örseleyip yok ederken
Yaşamak yüreğimi
içime saklan hep orda kal
Her solukta duymalıyım seni
Umudumda kal umurumda ol
Sensiz anlamsızım Sevgi
gölge ile ilgili ''gölgede olanın gölgesi olmaz''şeklinde kurtlar vadisi vari sözlerde mevcuttur...
bilmediğimiz görmek istediğimiz kötü yönlerimizdir. barışmamız gerekendir. isteğimiz dışına çıkıp bazen bizi çepeçevre sarandır. günahkarların her zaman arkasındadır. çocukların ise yoktur-çocukların gölgesi olmaz derler]: güneş her zaman zaten onların tepesinin üzerindedir.

öğrenmedikçe büyür gölge:bir hayvana dönüşür. bir bozkırkurduna:bir tutku yılanına bir diğerine. öncelikle bir kafese kapatır kişi bu hayvanı. kamçılar sürekli. hayvan acı çeker sürekli; tanımadıkça kin besledikçe kişiye geri dönecektir bunlar.. bu sefer hayvan eline kırbacı alır:insanı kafese hapseder. maymun gibi oynatır. kırbacı vurur!

kafesin dışına çıkar. bir hayvan gibi dolanır insan. roller tekrar değişir sonra: oysa istediği dövülmek değildi hayvanın ''anlaşılmaktı[r]''. ama gölgesine basıldı insanın o da duramadı!

(bkz: dünyayı yöneten içgüdülerdir) *
atomlarin harika dunyasi albumunun en guzel sarkisi
Neil Gaiman'ın Amerikan Tanrıları kitabının baş kahramanı
carl gustav jung un gölge tanımına göre anti ego gibidir. insanın benimsemeyip dışarıda bıraktığı her şeydir. örnek olarak sevmediğimiz özellikler olabilir, bir arkadaşımız bu özelliği taşıyor olabilir nasılda nefret ederiz ondan. kendimizin dışında ne varsa nefret ederiz, sevmeyiz, dışlarız hatta iğreniriz. bunların toplamına gölge yada anti-ben denir. ancak insan içinde egosu olduğu gibi anti-egosunuda taşır. ve anti-egosu ile barışmazsa yarım insan olarak kalır.
(bkz: forty six and 2)
ölene kadar bizi takip eden kendimiz
taksim imam adnan sokak'ta bulunan yeni açılmış bir bar.
ankara'da perşembe akşamları kareokenin olduğu bir bar... yalnız sık sık mühür yediği için bu hizmetinden fazla yararlanamıyoruz maalesef.
oyunsuz bölge.
gölgesi ışık olan.
sözleriyle beni bitiren 110 şarkısı dinlenesi bir şarkı...
ahmet ha$im'in bir $iirinin ismi...
güncel Önemli Başlıklar