bugün

https://youtu.be/OTgEoiFNFGo
ışığın ardında saklı fısıltı.
gölge
aylık Kavga Dergisi

"insanımız ve inancımızın kavgası"

necip fazıl kısakürek’in tasarlamış olduğu büyük doğu ideolojisi içerisinde “islam devleti”nin tesisi gayesi doğrultusunda faaliyet gösteren islami büyük doğu akıncıları’nın fiili ve fikri alandaki “kumandanları” salih mirzabeyoğlu riyasetinde, ilk sayılarını Kasım 1976’da yayımlamışlardır.

derginin on dördüncü ve son sayısı haziran 1978’de çıkarılmıştır. akıncılar arasında ayrışma yaşanması sonucunda salih mirzabeyoğlu’nun ayrılarak kendi teşkilatı akıncı güç’ü (1979) kurmasıyla beraber derginin faaliyetleri son bulmuştur ve devamında akıncı güç dergisi yayımlanmaya başlanmıştır.

11 sayı çıktıktan sonra ocak 1977'de yayın hayatına ara veren dergi nisan-temmuz 1978 arasında "yeni gölge" ismiyle üç sayı daha yayınlanmıştır.

görsel
(bkz: ismail güzelsoy) kitabı.

-senin acının başkalarını eğlendirdiği bir yer ya da bir zaman hayal et. cehennem orasıdır. ben hep orada oldum, sonra bir kez, evet, hayatımda bir kez zar attım. kendi benliğime, içime bir çift cıvalı zar attım çocuğum. peki sen başkalarının acısına ağlamayı biliyor musun? bil, öğren. başkaları için ağlayabilenler cennetin suretleridir.

-ne için teselli edeceksin şeyda? teselli etmek, yoluna devam et demektir. benim yolum kalmadı ki.

-biz uzaklığı hasretle ölçeriz. içinde aşk yoksa, uzak diye bir şey de yoktur.

-
O (bize göre) sağdan sarkan gölge umarım düşündüğüm şey değildir diye temenni ettiğim düşüm.

Cleveres bey ne yapıyorsunuz.*
görsel
görsel
görsel
oyunu güzel.
Masum.
görsel
herkesi yensen, bir galebe çalamayacağın... sen düşünce düşecek, sen ölünce sönecek olan.
Yazın top10'un listebaşısı.hele banka düşeni hayat kurtarır.
görsel
Kedi ile çok uyumlu bir isim.
bazı harika anlara zemin hazırlayan düşümdür.

görsel
Ahmed Câhidî el-Uşşâkî'nin dediği gibi
"Kaçarsan arkandan gelir,
kovalasan yetişemezsin,
ki dünyâ gölgeye benzer
denildi bu misâl üzre.."

Dünya.
bildiklerinden kaçamazsın gölgenden kaçamadığın gibi sürekli izler seni ta ki sen onu karanlıkta saklayana kadar yanındadır aslında göremezsin göremezler ama hep seninledir...
ışığın olduğu yerde olur.
Demet Akalın'ın, biraz doksanlar, biraz arabesk, biraz elektronik kattığı harika şarkısı. 2015 yazını yakar bu.

https://www.youtube.com/watch?v=sYjF4Mi9TtQ
algonquin dolaylarındaki halk, hasta olan bir insanın gölgesinin zedelenmesinden ötürü hasta olduğuna inanırlar. hatta, gölge gelip yeniden bedenine girmeden, yani hastalığı tam düzelmeden yerinden kalkan insanlar azarlanır. gölge bu kültürde, bedenin manevi yardımcısı olarak görülür. şayet hasta, yerinden kıpırdayamayacak kadar halsizse, bunun nedeni öbür benliğin, yani gölgenin ölüm nehri kıyısına kadar gidip, içeri alınmadığından ötürü geri dönmesidir. işte, insanın gölgesi olduğu gibi, çeşitli aletlerinde gölgesi vardır. gölgeye değer verildiğinden, bir baltada örneğin, gölgelerin gittiği âleme insanlarla beraber gidebilmektedir.
leziz bir feridun düzağaç şarkısı / mükemmel bir nükhet ruacan şarkısı...
dinlememişler için lezizin değil, mükemmelin izini sürelim.

http://www.youtube.com/watch?v=FEaP8CeVPYM
Kız ismi.
bazı kızlar fotoğrafını çekip faceye atarlar.
Tirstigimdir. kucukken bakip aglarmisim su ara iyiyim cok korkunca telefona odaklanirim ve ya eskiden kalma aliskanlik yorgan altina saklanirim. icimdeki cocugu sevim.
ışığa çıkarsan gölgen karanlık olur orada kimseyi göremezsin. Gece aşkları eşitler her renk eşitlenir. Gölgedeki sır her yanı sarar ve sonuç: aşıklar tutuşur. Şair sevdiğini gölge gibi takip eder ona dokunamaz, ona ulaşamaz, ona dur diyemez gel diyemez ama şair onu hep takip eder durur. Gölgesi ihanet etmez insana ve onu hiç bırakmaz..