bugün

Bir böcek olmak kolaydır... ya bir böcek bedeninde insan ruhu taşımak..
O'nu öldüren, bu ruhu üzerinde yükselen sessizliğidir...
(bkz: gregor samsa uyandığında perdeler yıkanmıştı)
üzerinden zilyonlarca espri üretilen roman karakteri.
ne idüğü belirsiz bir Ungeziefer dir. böcek mi kınkanatlı mı? hamam böceği mi? bok böceği mi? zira bu belirsizlik biraz da almanca'nın zenginliğinde yatmaktadır.
kafkanın babasıyla olan ilişkisini açığa çıkardığı bi anlamda da kendini açık ettiği karakter.
Işıkları kapatıp karanlığı tamamlıyorsun.
Büyük bir gizlilikle yapıyorsun bunu.
ibadet gibisin uzaktan.
Benden bir aşk çıktı ve yenildim diyorsun.
Bir bardak suya koşuyorsun.
Mutfakla koridor arası ölme isteği.
Bu isteğe sarılıyorsun.
Hamamböcekleri beliriyor birden.
Parçalanmış hayatlar.
Kırgın yüzler. Bohem kişilikler.
Gölgeler. Gölgeler. Gölgeler.
Değişiyorsun kendine.
bir hamamböceği oluyorsun.
Sırtı yerde, ayakları yürüyor.
Can çekişiyor sıkıştığı hayat.
içinden çıkmışsın.
Burada, bu koridor karanlığında duruyorsun.
Farkındasın.
Senin yürüyüşünü anlamadı bu dünya.
Gözlerin açıklanamaz bu halini seyrediyor.
Kızgın değilsin. Acemi ve yeniksin.
Çünkü bu dünya şairlere çok diyorsun.
Bu yüzden Gregor Samsa diyorum sana.
Gregor Samsa!*
bir sabah korkunç bir kabustan uyandığında kendini yatağının içinde korkunç bir böceğe dönüşmüş olarak bulan sigortacı. kafka'nın kendisine koyduğu karakteridir.
(bkz: bu benim lan)

başkalarının onun varlığına katlanabilmesinin tek sebebinin onlara sağladığı yararlar olduğunu hüzünlenerek fark ettiğimiz kahraman.

huzursuz edici rüyalarımdan kalkıyorum her sabah ve kocaman bir böcek olduğumu fark ediyorum. "ne olmuşum ben böyle?" diye sorgulamıyorum da kendimi artık. her gün aynı tantana. artık odamda, karyolanın altına tüneyen bir böcek olmaya alıştırdım kendimi. ama biliyorum ki o odada biraz daha hiçbir şey yapmadan, etrafımdaki insanları memnun etmeden yaşarsam sonunda ben de bir gün samsa'yla aynı sonu paylaşacağım.

bir yandan da şunu düşünmeden edemiyorum. samsa böcek bedeninde bir insan ruhu taşırdı, ama sanırım ben insan bedeninde bir böcek ruhu taşıyorum. durumum çok daha acınası...
red sparowes'la birlikte 2005 yılında çıkardıkları bir ep ve 2008 yılında çıkardıkları rest adlı kendi albümleri vardır.

müthiş sakin, zaman zamansa ağır ağır yukarıya doğru taşıyan bir etkiye sahip müziklere imza atmışlardır, dinlenesidir.
franz kafka' nın dönüşüm isimli eserinde böceğe dönüşen yalnız, terkedeilmiş, acınası, ölümü kurtuluşu olmuş karakter.

(bkz: grete samsa)
gregor samsa ve böceğe dönüşüm sembolden ibarettir. kafka'nın okuyucuya gregor samsa karakteri ile yansıtmak istediği günümüz insanının içinde bulunduğu fakat farkında olmadığı durumdur. böceğe dönüşmek; topluma yabancılaşmış insanı simgeler. insanlar arasındaki bağların zayıflaması ve hatta kopması, doğruluk dürüstlük gibi temel ahlak kurallarının yok olmaya yüz tutması insanı yalnızlığa itmişir ve gregor samsa da bu yalnızlığı yaşamaktadır.(böceğe dönüşerek insanlardan uzaklaşmıştır da zaten) ayrıca; samsa iş yerinde zorunlu olarak çalışmaktadır hayatından memnun değildir.

tek dikkat çekici nokta ise; bu karamsar durumda bile yine bir umut ışığı olarak kız kardeşinin bulunmasıdır. dönüşümden bir süre sonra herkes samsa'yı yalnızlığa iterken sadece kız kardeşi yanında kalmış ve kendisine yakınlık göstermiştir.
kafka kendi bu kadar ifşa edebilirdi...
böcekleşmenin aslında 'bizi' yansıtan kafka'nın en ünlü karakteri.
Makeshift Shelters
Even Number
Young and old ile mükemmeli tanımlayan grup.
bir franz kafka karakterdi. belki de o kadar roman karakteri arasında en çok olmak istediğim...*
(bkz: böceğe dönüşen roman karakteri)
"küçük burjuva çevresinde kalan, işlevini yitirmiş bir ailenin çevresine yabancılaşmış, sert kabuklu böcek gregor samsa."
başkalaşım geçiren her türlü insan gibi(illaki fiziksel olarak değil) çevresinden uzaklaşan insanı tasvirler bu hikaye. başka birisi olduğunuzda, yakınınızda ki insanın en korktuğu canlı haline gelirsiniz demek istediği hikayedir.
Franz Kafka'nın dönüşüm adı öyküsünün unutulmaz karakteri.

"Gregor!"
"Gregor Samsa!"
"Hey Gregor!"
işte sen, tam da trajedinin başladığı ansın.
ama
ben
de
"kırgınım, saçılmış
bir nar gibiyim."**
ambient, post-rock tadında müzikler yapan ilginç grup.
http://www.myspace.com/gregorsamsamyspace
samsa, özgür bir insan olarak kimliğini kaybetmiş, kapitalist düzen içinde ruhsuz bir işçiden öteye gidememiş bir karakter olarak betimlenmiştir. kitapta ilginç olan, ilk cümleden itibaren gregor'un artık bu insan olmayışıdır. gregor içindeki çürümüşlük ve böcekleşmişliği gerçek bir böceğe dönüşerek yaşamıştır. bu dönüşümün ardından ise içinin insanlaşmaya başladığı görülmektedir. sistemin dışına itildiğinden, insanlığını yeniden bulma fırsatı yakalamıştır.
kafka'nın sembolik anlatımıyla dönüşümün ifade ediliş biçimidir. insanın günlük hayatında veya hayatının tamamına bakıldığında nelere dönüşebileceğini; insandan hayvana, hayvandan insana gidiş gelişlerin, etraftaki kişilerin dönüşümle değişiminin; iyi ile kötünün, güzelle çirkinin çatışmalarıyla birlikte ele alınışını gösteren bir tiptir.
nickime ilham kaynağı olmuş muhteşem karakter. kafka samsa ile kendini anlatmaktadır bir yerde. samsa hem toplum hem de kendine karşı bir yabancılaşmanın tasviridir.
kafka'nın vasiyetidir gregor samsa'nın resmedilmemesi. fakat yerine getirilmediği aşikardır.
bir gün yatağından kocaman bir böcek olarak uyanan franz kafka karakteri.
dönüşüm adlı romanın dönüşmeyen tek kişisi aslında..