bugün

dünya edebiyatında en çok ses getiren yazarlardan biri, kimilerine göre birincisi.

(bkz: die verwandlung)
3 temmuz 1883 prag doğumlu yazar.yaşadığı süre zarfı içinde kendisinin ve eserlerinin değeri yeterince anlaşılamamıştır.ancak öldükten sonra dünyaca ünlü bir edebiyatçı haline gelebilmiştir.
max brodtarafindan ihanete ugramis yazar. nick babam. yol gostericim.
(bkz: ceza sömürgesi)
[kat: yazarlar]
bize sağ gösterip sol vuran; bilinçsiz uyumdan gelerek bilinçli bilgiyi arayan karakterlerle sanki bir düş elamine benzeyen kafkaesk'de kaybeden. karakterlerin gözündne gerçeklikleri gözleri önüne seren. ve bunlar tarafından romanı yaşatan; bir dehadır. tam anlamıyla bir deha.

yabancılaşma eserlerinde geniş bir şekilde yön bulur. kendi milliyetindeki farklılıklar buna az buz hizmet eder babası çek proleteryasındandır, annesi yahudidir, almanca konuşur, bir yönden içinde yaşadığı topluma da yabancıdır; çünkü ailesi yahudidir, tiyatroya gitmesine bile izin vemrmez..

mükemmel bir hayal gücü var diyeblirim. ''yasanın önünde'' isimli öyküsü ve aynı zamanda dava'nın kahramanı joseph k. beni derinden etkilemiştir.
3 temmuz 1883 doğumlu olan franz kafka yaşamı boyunca hemen hemen hiç tanınmamış,hatta kendini değersiz hisseden hukuk eğitimi almış bir yazardır.yahudi olduğu için almanlar tarafından,almanca konuştuğu içinse çek'ler tarafından dışlanan kafka çocukluğu boyunca kendini değersiz hissetmiştir.babasıyla başlayan otorite fobisi tüm yazılarına yansımıştır.
yakın bir arkadaşına * verdiği vasiyette ölümünden sonra tüm yazılarını imha etmesini istemişti. fakat arkadaşı tam tersini yaparak ölümünden sonra yazılarını yayımlamıştır. ve böylece franz kafka ölümünden sonra dünyanın en ünlü yazarları arasına girmiştir.

^^ insanın gelişimini kesin sonuca götüren an,sonsuza kadar sürüp gider.bu nedenledir ki geçmişteki herşeyin geçersiz olduğunu açıklayan devrimci düşünsel hareketler doğrudur;çünkü henüz hiçbir şey olup bitmemiştir.^^

^^gerçek yol yükseğe değil de yerin hemen üzerine gerilmiş gergin bir ip boyunca gider. bu ip sanki üzerinde yürünmek için değil de tökezletmek için tasarlanmıştır.^^
praglı yazar.birçok iyi yazarın esin kaynağıdır.modern/postmodern edebiyatı tümüyle etkilemiştir.sanat düşmanı despot bir baba ve gereğinden fazla korumacı bir annenin dengesiz çocuğu.yapıtlarında da görülen karamsar yapı ailesi,hayal kırıklıkları ile dolu aşkları ve her konuda içinde bulunduğu öteki olmak hissiyatı ile ilgilidir.
yasamı boyunca tanınmayan, öldükten sonra dünyaca ünlü olan yazardır. üç kız kardeşini yahudi soykırımında kaybetmiştir. haziranda ölen yazardır. * hakkında sahsımın cümle kuramadıgı muhtesem insan.
cezmi ersöz bir gün yolda dolaşırken, tabelasında kafka market yazan bir bakkal görmüş ve büyük bir heyecanla içeri girmiş.çünkü kafka cezmi ersöz ün en sevdiği yazarmış . üstelik kafka nın böyle ummadığı bir bakal dükkanına isim vermesi de onu heyecanlandırmış. demek kafka bakkal için de önemli bir yazar diye düşünmüş. neyse; içeride bakkkala; neden marketinizin adı kafka, ne anlama geliyor, siz de benim gibi kafka hayranı mısınz? diye sormuş. bakkalın yanıtı: "hayır. kafka kafkas kartalının kısaltılması" olunca cezmi ersöz hayal kırıklığına uğramış olarak kös kös bakkalı terketmiş.
1917 de yakalandığı tüberküloz * * hastalığından dolayı 1924 te Viyana yakınlarındaki Kierling Sanatoryumunda ölen çek asıllı yahudi yazar.

franz kafka Başlığındaki Önemli Entry'ler

Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.