bugün

dünya edebiyatında en çok ses getiren yazarlardan biri, kimilerine göre birincisi.

(bkz: die verwandlung)
3 temmuz 1883 prag doğumlu yazar.yaşadığı süre zarfı içinde kendisinin ve eserlerinin değeri yeterince anlaşılamamıştır.ancak öldükten sonra dünyaca ünlü bir edebiyatçı haline gelebilmiştir.
max brodtarafindan ihanete ugramis yazar. nick babam. yol gostericim.
(bkz: ceza sömürgesi)
[kat: yazarlar]
bize sağ gösterip sol vuran; bilinçsiz uyumdan gelerek bilinçli bilgiyi arayan karakterlerle sanki bir düş elamine benzeyen kafkaesk'de kaybeden. karakterlerin gözündne gerçeklikleri gözleri önüne seren. ve bunlar tarafından romanı yaşatan; bir dehadır. tam anlamıyla bir deha.

yabancılaşma eserlerinde geniş bir şekilde yön bulur. kendi milliyetindeki farklılıklar buna az buz hizmet eder babası çek proleteryasındandır, annesi yahudidir, almanca konuşur, bir yönden içinde yaşadığı topluma da yabancıdır; çünkü ailesi yahudidir, tiyatroya gitmesine bile izin vemrmez..

mükemmel bir hayal gücü var diyeblirim. ''yasanın önünde'' isimli öyküsü ve aynı zamanda dava'nın kahramanı joseph k. beni derinden etkilemiştir.
3 temmuz 1883 doğumlu olan franz kafka yaşamı boyunca hemen hemen hiç tanınmamış,hatta kendini değersiz hisseden hukuk eğitimi almış bir yazardır.yahudi olduğu için almanlar tarafından,almanca konuştuğu içinse çek'ler tarafından dışlanan kafka çocukluğu boyunca kendini değersiz hissetmiştir.babasıyla başlayan otorite fobisi tüm yazılarına yansımıştır.
yakın bir arkadaşına * verdiği vasiyette ölümünden sonra tüm yazılarını imha etmesini istemişti. fakat arkadaşı tam tersini yaparak ölümünden sonra yazılarını yayımlamıştır. ve böylece franz kafka ölümünden sonra dünyanın en ünlü yazarları arasına girmiştir.

^^ insanın gelişimini kesin sonuca götüren an,sonsuza kadar sürüp gider.bu nedenledir ki geçmişteki herşeyin geçersiz olduğunu açıklayan devrimci düşünsel hareketler doğrudur;çünkü henüz hiçbir şey olup bitmemiştir.^^

^^gerçek yol yükseğe değil de yerin hemen üzerine gerilmiş gergin bir ip boyunca gider. bu ip sanki üzerinde yürünmek için değil de tökezletmek için tasarlanmıştır.^^
praglı yazar.birçok iyi yazarın esin kaynağıdır.modern/postmodern edebiyatı tümüyle etkilemiştir.sanat düşmanı despot bir baba ve gereğinden fazla korumacı bir annenin dengesiz çocuğu.yapıtlarında da görülen karamsar yapı ailesi,hayal kırıklıkları ile dolu aşkları ve her konuda içinde bulunduğu öteki olmak hissiyatı ile ilgilidir.
yasamı boyunca tanınmayan, öldükten sonra dünyaca ünlü olan yazardır. üç kız kardeşini yahudi soykırımında kaybetmiştir. haziranda ölen yazardır. * hakkında sahsımın cümle kuramadıgı muhtesem insan.
cezmi ersöz bir gün yolda dolaşırken, tabelasında kafka market yazan bir bakkal görmüş ve büyük bir heyecanla içeri girmiş.çünkü kafka cezmi ersöz ün en sevdiği yazarmış . üstelik kafka nın böyle ummadığı bir bakal dükkanına isim vermesi de onu heyecanlandırmış. demek kafka bakkal için de önemli bir yazar diye düşünmüş. neyse; içeride bakkkala; neden marketinizin adı kafka, ne anlama geliyor, siz de benim gibi kafka hayranı mısınz? diye sormuş. bakkalın yanıtı: "hayır. kafka kafkas kartalının kısaltılması" olunca cezmi ersöz hayal kırıklığına uğramış olarak kös kös bakkalı terketmiş.
1917 de yakalandığı tüberküloz * * hastalığından dolayı 1924 te Viyana yakınlarındaki Kierling Sanatoryumunda ölen çek asıllı yahudi yazar.
şöyle der:

"insan ne olduğunu sözcüklere dökemez. onun kendini dile getirebileceği tek alan vardır: yalanın dünyası."
zihnimi kaosa sürükleyen inanılmaz yazar. ne öncesi ne sonrasında eşi benzeri yoktur. kafka, kafkadır yalnızca.
''belirli bir noktadan sonra dönüş yoktur. bu noktaya da erişmek gerekir.''

diyerek yaşamımı aydınlatmış kişidir.yaşasaydı padawan olurdum kendisine.
eserlerinden varoluşçuluk tadı alınır.
uzaklara bakma mütehassısı'dır.. öldü gitti, ba$ ağrılarını bana bıraktı.
(bkz: frank zappa)

not:serbest çağrışım
milenaya mektuplar kitabının yazarı. ayrıca dönüşüm kitabı da çok iyidir. kitap öyle bir şekilde başlar ki şok olur insan. gregor samsa bir sabah uyandığında kocaman bir böcek olarak uyanmıştır. bu kadar bodozlama bir başlangıç olabilirdi ancak. okunması tavsiye olunur.
"yaz gelse de kırlara yayılsak güle oynaya koşuşsak" diyecek mizaç sahipleri intibak sürecini tamamlamadan sonbaharda yarım doz kışın ise bir dozu aşmadan almalılar.

Tarihin en süratli seyrettiği 19. yüzyılın sancılarını midenizde hissettiren genc göcen büyük ustalardan.
kafka isminde oldukça güzel bir film de vardır.
filmde ağırlıklı olarak şato anlatılmıştır ancak dava da hissedilmektedir.
kafka'nın hayatına dair pek çok şeyin işlendiği bu film aynı zamanda hamlet'ten frankenştayn'a kadar pek çok klasiğe de gönderme yapmaktadır.
insan beyninin kıvrımlarında gezen deha, denir onun için. o döneminin olaylarını, durumunu gören; her şeye tanıklık eden; insan beynini çözen dehadır.
ve dehasının ona bazı şeyleri değiştirmede ciddi bir rol oynama sorumluluğunu getirdiğini bilir, bunu eylemlerle yapmanın zorluğunu görür ve eylemsizliği seçer.
ancak farkında olduğu bu sorumluluktan kaçamadığından sorumluluğunu yazarak yerine getirmektedir.
öyleyse neden max'tan tüm yazdıklarını yakmasını istemiştir?**
prag'a gidersem mezarına çiçek bırakacagım degerli yazardır.
şato,dönüşüm,taşrada düğün hazırlıkları bu yazarın başlıca kitaplarındandır.
okunan her yorumdan sonra kitabı tekrar okuma isteği.
" (bkz: Kendi alın kemiği kendi yolunu tıkıyor)."
roman karakterleri hakkında neredeyse hiç bilgi sahibi olamadığımız; gizemli,ürküntü verici mekanlarda ilginç konuları irdeleyen çek yazar. bir dava , dönüşüm, hikayeler veya bir savaşın tasviri nasıl unutulabilir ki. roman karaktelerinden josef k. ve gregor samsa da yazarının ünü kadar bir üne sahiptir ayrıca.