bugün

beyoğlu'nda fuhuş, istanbul gizemleri gibi kitapların yazarı. *
1929 doğumlu, italyan asıllı, levanten ve en önemlisi sinefil yazar.
2006 yılında 6 yeni kitabı birden basılmış ve belkide üretkenlik rekoru kırmıştır.
arşivini en iyi şekilde değerlendirene, bizlerle paylaşana kadar uzun ömürler. * bugüne dek yayınlanmış 30 * kitabı var.

2000 yılından sonra basılan kitaplarının listesi; *

Dünyamızın Gizli Sahipleri
Bilge Karınca Yayınları, 2006

Mumya'nın Mezarı

istanbul Gizemleri

Batı Sinemasında Türkiye ve Türkler
+1 Kitap, 2006

Dehşet Öyküleri
+1 Kitap, 2006

Canavarlar Yaratıklar Manyaklar
+1 Kitap, 2006

Türk Sinemasında Şener Şen
Kabalcı Yayınevi, 2005

Fantastik Türk Sineması (metin demirhan'la birlikte)
Kabalcı Yayınevi, 2005

Bay Sinema: Türker inanoğlu
Doğan Kitapçılık, 2004

Medeniyetler Çatışmasında Batı'nın inanç Temelleri
Karakutu Yayınları, 2003

Türk Sinema Tarihi
Kabalcı Yayınevi, 2003

Ziyaretçiler
Okuyan Us Yayın, 2002

Erotik Türk Sineması (metin demirhan'la birlikte)
Kabalcı Yayınevi, 2002

Bir Levantenin Beyoğlu Anıları
Bilge Karınca Yayınları, 2002

Beyoğlu Kabusları ve Diğer Öyküler
Okuyan Us Yayın, 2001

not: 2000'den önce yayınlanmış 15 kitabı daha var ancak baskıları tükenmiş olduğu için listeye almadım.
ilgi alanlarının hastası olduğum levanten şövalye. sinema tarihçisi. cinlere dair bir ortak çalışma ürünü kitabı vardı bir müslüman ilahiyatçı ile birlikte, ilginç birşeydi... tırsıp okuyamamıştım sıpa kadar adam olduğum halde... eski istanbul hususunda da ara güler ile birlikte bir hazinedir, çınardır...
geçen yıl çöpe atılmak üzere olan 1 çuval kitapı kurtardığımda içinden cadde-i kebirde sinema* kitabını bulduğum türk sineması üzerine aşmış abimizdir kendisi
vampir olduğu da söylenen levanten sinema tarihçisi.
Ey Oğul,

Ciovanni nam ol istanbul beyefendisi pek acib, nev'i şahsına münhasır bir şahsiyyetdür. Lakin kendisinin "istanbul Gizemleri" nam risalesidür ki beni sükut-u hayale uğradmışdır. Bir hevesle, kıymalı börek yimeye çökmüş bir kolağası edasıyla elime alıp okumaya davrandımsa da, hep boş hamur geldi damağıma. Bir tutam kıyma ya var ya yok idi içinde. Pek az malzeme ile yazmış risaleyi çelebi. Heyhat...

Vesselam
çirkin drajede söyleşisi yayımlanmış olan pek acayip yazar, araştırmacı, çevirmen, oyuncu, üniversite hocası, gazeteci ve sinefildir. yaşayan bir efsanedir ve dünyanın en hoşsohbet insanlarından biridir.

(bkz: http://drajedergi.com)
istanbul kanatlarımın altında filminde italyan efendiyi oynamışlığı olan türk sinema adamı.
hayatını okumak isteyenler bir levanten şovalyeyi okumalılar. şu ana kadar 10.000 den fazla film izlemiş kendileri. bunun yanında yazdıkları, çizdikleri, oynadıkları... el atmadığı şey kalmamış. hayatı sanatla geçmiş ancak kendini sanatçı olarak görmeyen levanten.
gerçek bir dost. uzun soluklu sohbetleriyle insana mutluluk aşılayan vampir ağbimiz.
1987-1988 yıllarında "türk sinema tarihi" adlı eseri hazırlayan sinema tarihi araştırmacısı.
tarkan viking kanı isimli filme ait olan şu anısını okumuştum bir sunay akın yazısının içerisinde: ''özgün çizgiromanda bulunan ejderha, teknik olanıksızlıklar nedeniyle filmde ahtapota dönüşmüştür; ama kullanılan plastik ahtapot ekibe epey zorluk çıkarır; bazen yüzemez, bazen dibe batar; kollarını hareket ettirebilmek için iplere başvurulur, hatta içine bir set işçisi bile yerleştirilir''
Korku sineması ve edebiyatı üzerine Türkiye'deki en yetkin isimlerdendir.
çalışma odasını buradan görebileceğiniz levanten yazar. aynı zamanda korkusitesi.com destekçisidir. en yakın zamanda kendisiyle tanışmayı dilediğim büyük usta ve vampir kişiliktir.

http://calismaodam.ntvmsnbc.com/giovanni/
türk sineması hakkında birçok çalışmanın sâhibi olan değerli adam. olmasa kim bu kadar kafa yorardı bilmem.
agah ozgüc'le beraber türk sineması için 'tüm zamanların yaşayan en iyi ayaklı kaynak onur ödülü'ne -yok böyle bir ödül, kafa yormayın- layık görülmesi gereken 1929 doğumlu istanbul beyfendisi.

türk sinemasına dair ne hikayeler çıkar bu arşivci amcamdan, tahmin etmek istemiyorum. bir de o elindeki arşiv o kadar değerli ki... söze gerek yok.

erotik türk sineması, korku sineması, fantastik türk sineması biter mi hacı bu konular?
bugün 87 yaşında hayatını kaybetmiş türkiye doğumlu italyan asıllı yazar.

görsel
ne yazık ki vefat etmiş.
görsel
nurlar içinde yatsın.
Huzur içinde yatsın.

Tarot severler için verdiği şu bilgiyi ekleyeyim bu vesileyle:
Bir tv röportajında tarot kartlarının kişiye özel olduğunu ve asla başkalarına kullandırttırılmaması gerektiğini söylemişti. sakat kalmasını bununla ilişkilendirmişti. Ne kadar doğrudur bilinmez. Ama bunu duyduğumdan beri her ihtimale karşı Kartlarımı kimseye hediye etmem ve ödünç vermem. Başkasının kartını da asla kullanmam.
istanbul gizemleri adında epeyce ilginç bir kitap yazmış italyan asıllı yazar.

yüzyıllardır bütün dünya için önemli bir konum istanbul. Hal böyle olunca, tarihi gizem ve sırlarla dolu bir şehir ile karşı karşıya kalıyoruz. giovanni scognamillo ise, büyük bir araştırma sonucu, bu şehir hakkında söylenen, söylenmiş ve tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuş gizemleri, dedikoduları yazmış. okurken bu kadar eğlendiğim başka bir kitap hatırlamiyorum.

On yedinci yüzyıldan bahseder kitabın bir bölümünde. Ermiş-kaçık bir dede varmış, mevlevi mehmet dede derlermiş kendisine. Rivayet şöyleymiş; kar demez, buz demez yalınayak, başıkabak gezermiş. Tipide, fırtınada gece yarıları bir şamdanla dolaşırmış. O tipide, fırtınada bütün sokakları dolaşır da, şamdanındaki mum bir türlü sönmezmiş.

Kulağa epey ilginç geliyor değil mi? Peki ya kurt kadınlar ve vampirler? Cadılar ve kurt adam avına çıkan osmanlı imparatoru?

Eh, ne de olsa hepsi rivayet. Okuduğumda şunu farkettim ki, gördüğünüz yedi tepeli şehir, olduğundan çok daha fazlası.

(bkz: sözlük yazarlarının kitap önerileri) listeme de birinci sıradan koydum gitti kendisini. Okuyunuz, okutunuz.