1. 1.
  gerici olma durumu; gerici faaliyetlerin tümüne verilen isim.

  gündelik yaşamda ve sözlükte( sözlük zaten gündelik yaşamın aynısı değilmidir diye bir zırvalık yapmayalım) sıklıkla kullanılan, fakat anlamı ve yorumunun kişiden kişiye değiştiyi bir kelimedir.

  gericilik özünde geriye götürme arzusu taşımaktadır. o halde gericiliğe karşı çıkmak geriye gitmenin , geridekinin kötü bir şey olduğunu düşünmekten kaynaklanır. peki her geride ki kötümüdür. kötüler mi geridedir yada her ilerideki iyimidir.

  1923-1938 atatürk dönemi ekonomik ve siyasi politikaları eskidir. fakat türkiye cumhuriyeti tarihinin en başarılı yönetildiği zaman diliminin politikalarıdır. şimdi gerideki o siyasi ve ekonomik anlayışı benimsemek gericilikmidir ve bu kötümüdür.

  gericiliği islamcılık üzerinden değerlendirdiğimizde de durum garipleşir. başarıları ve başarısızlıkları ile köklü bir tarih önümüzde vardır, yuzyıllar önce islam merkezli semerkand eğitim kurumlarının ve onların alimlerinin ve onların döneminin kötü olduğunu kim söyleyebilir ki, yada 1700 -1900 yılları arası osmanlı hükümetinin ve onun anlayışının başarılı olduğunu...

  şu sonuca varabiliriz, genel olarak zaman ilerledikçe sistemlerin ve toplumsal yaşamların iyileşmesi sözkonusu olsa bile her zaman geridekini istemek kötü bir şey değildir.

  ülkemizin ciddi sorunları arasında gerici ilerici tartışması oldukça güncel bir konudur. fakat meselenin kökünde geri-ileri arzusu ( gelenekselcilik) son derece sığdır. daha derin bakıldığında etnik milliyetçilik, kürtçülük, amerikancılık ( yada bireysel menfaatlar adına işbirlikçilik) çok daha önemlidir.

  her koşulda emperyalizim ile işbirliği içerisindeki bir batı uşağı, son derece ilerici gözükebilmektedir. abd-at uşakları ileri olarak nitelenebilecek kararlar alabilmektedirler. bu onları ve aldıkları kararları iyi yapar mı..

  akp den dert yakınan ilericiler için, akp nin ülke menfaatlerine ters düşen politikası gericilik midir yoksa işbirlikçilik ve kürtçülük mü.önem hangisidir sebeb nedir.

  geri ve ileri tartışması son derece öznel dir, verilen örneklere yada ilerinin ve gerinin hangi kısımlarının savunulduğuna göre değişir.

  o halde insanları gerici ve ilerici olarak ayırmak yanlıştır. ülke uğruna bir tasnif yapılacaksa vatanperverler ve diğerleri olarak tasnif yapılır.
  5 ... anti
 2. 2.
  ilericilik karşıtlığı.
  kendime not: uzun yazma okunmaz
  1 ... anti
 3. 3.
  (bkz: irtica)
  1 -1 ... pyndemonium
 4. 4.
  yeniden tanımlanmaya fazlasıyla muhtaç 'kavram'. gerçek gericinin kim olduğuna bu millet dikkat etmelidir.
  (bkz: post-modern gerici)
  5 -3 ... abra kadavra
 5. 5.
  toplumu kutuplara bölme, geceyarısı faaliyetleri(!) vesilesiyle milyarlarca ytl zarara uğratma, cumhuriyet muhafızlığı kisvesi altına küçük bir grubun toplum üzerindeki oligarşik hakimiyetini sürdürme gibi bir iğrençlik uğruna kamuyu huzursuz etme gibi marifetleri(!) icra etme işi. vatanseverlik kisveli terbiyesizlik.
  (bkz: germek)
  3 -4 ... abra kadavra
 6. 6.
  tavuğun derisiyle gerisi dendiğinde kastedilen şeyden hareketle arka uzuv sevme hali.
  1 ... basroldeki figuran
 7. 7.
  topluma ayna tutmak ayrıca aydınlatmak kaygısı yerine düşüncelerinden hoşnut olmadığı kitleyi ezerek yok etme peşinde olan kimse davranışı.

  bir kesimin kullandığı kıyafeti fahişe kıyafeti olarak nitelemek.

  (Bkz: Gerici profesör)
  1 ... endemik pandemi
 8. 8.
  Sosyal yada siyasi grubun geçmiş düzene dönüş ideolojisi ve eylemleri.
  1 ... klavye bakterisi
 9. 9.
  insan hayatı boyunca kendini geliştirmelidir öğrenmeli öğretmelidir eğer hayatının bir gününü boş geçiren bir insan yada insan toplulukları varsa bunlara gerici diyebiliriz; bu felsefeye ise gericilik denir. 24 saat insan ömründe çok kısa bir zaman gözüksede öğrenmden geçen bir gün gerici olduğunuzun kanıtıdır.
  1 ... marv
 10. 10.
  yenilikleri yadsıyarak geçmişteki toplumsal ve siyasi duruma (geçmişteki yönetim biçimine) geri dönme düşüncesi, tutumu...

  (bkz: mürteci)
  1 -1 ... drygt