bugün

başlangıç noktasından uzaklaşıp, bi'zaman sonra aynı noktaya dönmektir.
(bkz: kalpten silinen birine geri donmek)
yakın bir gelecekte hayatımın bütün akışına etki edecek önemli bir olay yaşayacağım için ''ulan gidipte dönememek, dönüpte bulamamak var'' diyerek gerçekten sevdiğim sözlük ortamında bir süre daha bulunmak amacıyla an itibariyle yaptığım tükürdüğünü yalama hareketidir.. sözlüğe yazı yazmadığım 15 günlük süre gerçekten zor geçti benim için başlıkları, yorumları gördüm, bişey yazamadım, delirdim.. ama artık eskisi kadar sık olmasa da zaman zaman serpintilerimi siz değerli sevecenlerle paylaşacağım. (bkz: süper ego) ayrılma kararını verdiğimde bana destek olan bütün arkadaşlarım adına bugün burdayım.. hepinize merhaba...
nereye ve kime sorularının endişe verici olabilecek cevaplarından bağımsız olarak gerçekleştirildiğinde size keyifli bir yolculuk sunabilecek eylemdir.
geri dönmek inan işten değil
hani var ya tutamazsın kendini
bir ümitle ya olursa dersin hep bile bile herşeyin bittiğini...sözlerini sezen aksu nun yazdığı güzel şarkıyı anımsatan eylem.
ne için gidildiginin unutulurak gercekleşmesini istedigimiz eylemdir. evvela gitmek gerekir.
arkaya bakmak için yapılan hareket
kürkçü dükkanındakilerin her zaman görebileceği kişi eylemi.
(bkz: büyük lokma ve büyük söz)
gurur söz konusu olduğunda kaçınılmaz olandır.
(bkz: kürkçü dükkanı)
amerikan filmlerinde rastlanılandır.

--spoiler--
jack: alo ben jack. nasılsın joe?
joe: sağol jack. sen?
jack: öbür hattan biri arıyor. sana geri döneceğim.
--spoiler--
bir insanın daha önce bulunduğu mekan/ortam ile yeniden hoşbeş olması manasında kullanılacaksa "geri" kelimesi gereksizdir. ileri dönemezsin zaten.
hoşça kal dedikten sonra yapılabilecek en anlamsız ve gereksiz şeydir. dön başa, aynı sancıyı yaşa...
yirmi kere dönüldüyse, beş dakikada pişman olunan dönüştür. olacakları biliyorsunuzdur.
Önce pür heves-heyecan,
Aramaya başlamak
Bir bir tuşları aşmak
Son tuşa ulaşınca,
Basamadan geri dönmek....

Cesaretini toplayıp,
Kapısına kadar varmak
Uğul uğul bir yürekle
parmağını zile koymak,
Çalamadan geri dönmek...

'Seni' demek 'Şey' demek,
Baklayı gevelemek...
'Hadi artık' denince
'Seviyorum' diyemeden,
'Hiiiç' diye geri dönmek...

sehriyar
son derece teatral bir biçimde herhangi bir konuda gerçekleşeceğini düşünüp, kendimi buna hazırlayarak; aslında hiç gelmemesini sağladığım olaydır. burada tanımlanan dönüş, metamorfoz benzeri bir dönüşüm sonrası aynı yere veya kişiye-kişilere olan dönüştür.
bunlar zaten bir anda olmaz, olsa da tadını çıkartamazsınız. bir süre geçtikten sonra dilden dile yayılmaya hazır bir haldeyken keyif alınır bunlardan. zaten geri dönmek, sonuçları olumsuz olduğu takdirde de anlatmaya ve hatırlamaya değecek bir eylem de değildir.
güzel olan eylem.

kaç gün oldu bilmiyorum ama bir hışımla sözlüğü terkettim. şu an saçma geliyor hareketim, velasıl-ı kelam, geri dönmek güzel sözlük..
yapılmaması gerekendir. sırtınızı, geride bırakmak istediklerinize çevirirsiniz ama bir anlık gafletle geri dönerseniz, ardınızda bırakmak istediklerinizle yüzleşirsiniz ama yok (bkz: illa döncem) ben diyorsanız; ardınızda bıraktıklarınızın etrafında bir daire çizerek yüzleşin ki, ikinci kez üzülen olmayın.
Gidilen ve durulan yer zarar ise, neresinden dönülse kardır.
(bkz: aynı nehirde iki kere yıkanılmaz)
bazen gitmekten daha zor olandır. tüm o yaşanmışlıkları bir çırpıda silip attığın, yüzüne dahi bakmadığın ve bir daha asla gelmek istemediğin o yere geri dönmek.. ne demiş murathan mungan; "dönmek, mümkün mü artık dönmek onca yollardan sonra yeniden yollara düşmek"..
an itibarı ile sözlük şifremi hatırlayışımla vuku bulmuş olaydır. hayırlara vesile olsundur.
3 sene sonra an itibariyle yaşadığım olay.
sahip olduğun yada sahip olduğu düşünülen yere varmaya denir geri dönmek. ortaokulumun bayırını mevzun olduktan sonra tek başıma nedensiz çıktığımda anladım içimdeki geri dönüşüm isteğini.
keşke bu geri dönüşüm anahtarı yada camı açık unuttuğun için geri dönmek kadar basit olsa..
herkese renkli günler
(bkz: u dönüşü)