bugün

lotr tcg de 4 manaya oynanabilen companion
filmde kitaptakinden daha ulu olan şahsiyet.
tolkien'in "yüzüklerin efendisi" serisinde, 2.dünya savaşındaki rusya'yı temsil eden karakteri.
her kahraman bi ülkeyi temsil etmektedir.
Atlı Beyaz Sakallı Dede.
(bkz: ak sakkali büyücünün ibne olmasi)
sıçtığı bok bile büyülü olan, epik olmasına rağmen bilgeliğiyle ön planda ki, büyüsünü pek fazla kullanmayan büyücüdür.

Saruman' dan dayak yedeği gerçeği unutulamaz. ***
yüzüklerin efendisi üçlemesi filmlerinde kitaplarına nazaran daha çok kahramanlaştırılmış karakter. Kitaplarda baş karakter frodo yani yüzük taşıyıcısı iken filmlerde bir çok kez gandalf baş karakter olmuştur.
Okan bayülgen'in yeni reklam filminde canlandıracağı karakterlerden biri. bence benzememiş pek ama olsun, merakla bekliyoruz.
frodo: gandalf size dede diyebilir miyim?
gandalf: lan bi dede olucağm eksikti zaten. yok gandaf büyü yap yok gandalf beni koru. şimdi de kalkmış dede diyebilir miyim falan. bi siktir git çay koy ya. bi de senin dede özleminle mi uğraşcam. canıma minnet be. s..erim orta dünyasını. ben gidiyorum. by...
er meydanında bildiğimiz kılıçla savaşan büyücü. kardeşim allah sana büyü yapmak gibi bir güç vermiş kullanacaksın artık her yerde.
--spoiler--
Ash Nazg Durbatuluk, Ash Nazg Gimbatul, Ash Nazg Thrakatuluk, Agh Burzum-ishi Krimpatul
--spoiler--
iskandinav mitolojisinde Ulu büyücü.
dublajını istemi betil yapmıştır.
(bkz: laz ziya)
mükemmel alt yazılı bir versiyonunda frodo'nun kendisine 'gandal,gandol,gondol' diye seslendiğidir.
kaliteli 2 albümü bulunan ancak dağılmış finlandiyalı melodik death/hard rock grubu. evet doğru okudunuz. hard rock ve rock'n'roll etkileri de had safada. grup dağıldıktan sonra davulcuları hariç geriye kalan 4 eleman the scourger isimli melodik death/thrash türünde müzik yapan bir grup kurmuşlar ki son zamanların en yetenekli gruplarından.
patlattığı havai fişekler nedeniyle shire köyünün hobbit bebeleri tarafından sevilen ak saçlı istari.
beşinci günün şafağında doğudan doğan güneştir.

(bkz: istari light)

(bkz: word of power)
Ian McKellen nam-ı diğer magneto tarafından canlandırılan karakter.
kendisi türk'tür.

(bkz: unutulmayan film karakterleri)
bilinenin aksine gandalf tanrı'dır.
(bkz: silmarillion)
(bkz: ak büyücü)
seri süresince grilikten aklığa terfi eden büyücü.
can dostum güzel büyücüdür. bir gün bir sohbet sırasında bana "yaşayanların bir çoğu ölmeyi hak eder, ölenlerin bir çoğu da yaşamayı. ölenlere yaşamı geri verebilir misin? o zaman ölüm ve yaşam hakkında konuşurken çok dikkatli ol" demiştir.

daha sonra dünkü yeni yetme frodo'ya da aynı sözü söylemiş fakat frodo mal mal suratına bakmıştır.
otlanmış hali için;

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/3616931/Gandalf-on-Acid-is-huge-web-hit.html
'... şu an yaşayan insanların çoğu yaşamı, ölen insanların çoğuda ölümü hak etmiyor. bu yüzden ne kadar bilge de olsan ölüm konusunda aceleci davranma.' gibi bir sözü vardı. bu kadarı bile ne ulu bir arif olduğunun göstergesidir.