bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  fantazi türü kitapların atası olan kitap. ilk başları sıkıcı gelsede anlatım tarzı ile başlı başına bir konsept oluşturmuş ve son sayfalardaki sözlük ile ayrı bir hava katmıştır.

  sayfa başına 5 karakter düşse de, ki bu isimlerin çoğu bir kişiye aittir, ilk 49 sayfadan sonrası gayet akıcıdır. anlatımı biraz yorsa da arkadaki sözlük ile birlikte okunduğunda gayet anlaşılırdır.

  bir defada anladım ben diyenlerin kesinlikle yalan söylediği, her okunuşta başka bir yönünü anladığınız aşmış bir kitap.

  tolkien amcamızın ellerine sağlık.
  15 -1 ... küçük emrahın annesi
 2. 2.
  (bkz: eru)
  4 ... eru
 3. 3.
  Yazarın sıradışı bir hayalgücü ve uğrasla yarattığı , bilinen fanzin edebiyatının ilham kaynağı olma özelliğine sahip eser. tolkien edebiyatına ısınma amacında olan fanzin meraklılarının dört elle sarıldığı , bir solukta okuduğu başucu kitabı(m).
  1 ... the exile
 4. 4.
  hakkinda sayfalarca yazi yazilabilecek, her okundugunda da bir öncekinden daha da cok sevilecek, aranilan her seyi fazlasiyla bulunacagi, tolkien'in bir kitabin nasil yazilacagini tüm dünyaya gösterdigi, okunan ya da okunacak olan en güzel kitap.
  3 ... rosie dunne
 5. 5.
  Tolkien'in orta dünya tarihinin başlangıcını anlatan kitaptır. Dünyanın yaradılışından başlayarak, birçok dönem hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Tabii bu dönemler, yüzüklerin efendisi 3lemesindeki hikayeler kadar ince ayrıntılı değildir.
  Kitabın arkasında bir de sözlük vardır ki, o sözlüğe sadece tek bir sayfada onlarca kez baktığım olmuştur buna eminim. Hem de benim gibi biraz unutkan biri için pek de okunası bir kitap olmamasına rağmen okurken zevk aldığım ender kitaplardandır.
  altı kırkbeş yayınları tarafından basılmıştır. Şiddetle tavsiye edilir. Lakin ilk kez Orta Dünya okuyacaksanız önereceğim kitap :
  (bkz: hobbit)
  1 ... eldaina
 6. 6.
  (bkz: melkor)
  tarih kitabını andırsa da okudukça sevilen,kendisini yazana hayran bırakan bir kitaptır.içinde onlarca romana kaynaklık edecek miktarda öykü vardır.kitapta bazı konularda çelişkiler vardır,bunun sebebi de kitabın tolkien'in oğlu tarafından babasının ölümünden sonra defter ve notlarından derlenmiş olmasıdır.Tolkien bazı bölümleri pek çok kere değişik şekillerde yazmış olduğundan oğlu kitabı yazarken çok zorlanmıştır ve önsözde de kitapta kesin bir tutarlılık aranmamasını önerir.
  3 -1 ... melkor
 7. 7.
  Yüzüklerin Efendisinden öncesini anlatan Tolkien'in başyapıtıdır. Yaratılışı ve genel olarak elfleri anlatır. Kitabın içindeki Beren ve Luthien, Turambar Turin hikayeleri muhteşemdir. Şu an Altıkırbeş Kayıp Öyküler adı altında taslakları ve farklı versiyonlarını yayınlamaktadır. 3 kez zevkle okuduğum ve yine okumayı düşündüğüm kitaptır. Yüzüklerin efendisinde ve hobbitte elflerden çok az bahsedilir ve bu kitap o eksiği kapatır. Fantezi sevenlere şiddetle tavsiye edilir.
  1 ... ar pharazon
 8. 8.
  yüzüklerin efendisinden önce şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tolkienin diğer eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur ve yazarın en büyük çalışması olarak kabul edilir.. okuması tolkein `in diğer eserlerine nazaran oldukça zordur.
  2 ... soulsick
 9. 9.
  "önce eru vardı.." diyerek başlayan kutsal kitap.
  kitabı bitirdikten sonra bie geceliğin "sindar neydi lan?!" diye yataktan kaldırıp kitabı tekrar tekrar okumama neden olan şaheser.
  5 ... pister
 10. 10.
  orta dünya kurgusunun incil'i.

  defalarca okunabilecek, sıkmayan bir yapısı vardır.
  2 ... bl