bugün

aşırı şımarıp "nermin teyze donunu pişirip yemişş!" şeklinde tarihi bir cümle kurabilen, şimdiden efsane olmaya aday çizgi karakter.
uykusuz'da gözlerin ilk aradığı.
eksikliği kendini belli eder.
o yokken uykusuz daha az sempatik sanki.

"göt, bok, sıç... töbe töbe töbe allam... sıç bok... töbetöbe allam! yanlışlıkla aklımın içine girmiş... göt böceklibok... töbetöbe... inneatayna... sıç... eneee töbe allamtöbetöbe... adamın götü bok yemiş.. allam çok töbe!.... töbe töbe aklımın içine girmiş... sıçbok! ennneeeee!" *
Dualarıyla insanı yaran Uğur Gürsoy'un çocuk karakteridir.Bu haftaki sayıda kabadayılığa da el atmıştır.
(bkz: Gelme evde köpek var bizim)
başeğmeden albümünden bir grup yorum şarkısı.

fırat kenarında sıra söğütler
söğüdün dalları suya mı değer
mevsim zemheri yar yürekte bahar
dar vakitlere sığar mı bahar
sığar mı yar yar

gülüşün cana, cana değer yar
seni kimden, kimden sorayım
zülüfün kana, kana değer yar
yaranı ben, oy ben sarayım

hem dert sende hem yara sende
derdime çare, yar çare sende
yar seni tutsak, tutsak etmişler
bu can durmaz gayrı bu tende
kötü kedi şerafettin, öğreten adam ve oğlu, kıllanan adam, ertem abi, robinson ve cuma, vb. karakterlerden sonra kült haline gelebilecek bir karakter fırat. kendi sesi, kendi üslubu, kendi düşünceleri olan bir fenomen. şirinlik muskası. en kötü kalpli "bir" insanı bile güldürebilecek çocuk, çocuk.
--spoiler--
-tükürme lan bak gelirim oraya
-gelme bizim evde köpek var
(eleman gelir, fırat anasından tokadı yer hala tükürükler ortalığı)
-tükürme lan allah allah
-gelme köpek var bizim evde daha demin yoktu şimdi geldi
--spoiler--

hepimiz fırattık lan yalan mı?
kendisinde çocukluğumdan birşeyler bulduğum. çocukluğun saflığını çok güzel yansıtan bir uğur gürsoy karakteri.
uğur gürsoy'un dingil ama tatlı çocuk karakteri. türlü şebekliklerle milletin beğenisini kazanmakta.
patasana adlı kitaptan;

büyükbabam fırat'a baktığında, içimizdeki sevincin sırrını görürdü, babamsa fırat'ta bizi düşmanlarımızdan daha üstün kılan gücü görürdü; zeytini, nohudu, buğdayı, kayısı ve üzümü görürdü. büyükbabama " fırat nedir ? " diye sorduğunuzda, " gündüzleri sevgilinin gözlerine yansıyan ışıktır " derdi, " geceleriyse sevgilinin çözülmü$ siyah saçları ". babama sorsanız alacağınız yanıt belliydi: " düşmana kaptırılmaması gereken bereketli bir sudur fırat."

sayfa 34.
UĞUR GÜRSOYUN UYKUSUZDA Ki TiPLEMESi. KiTABINI DA YAPMIŞ AMCA. ALIN VALLA ÇOK KOMiK. ALIP DA EVE GELESiYE OTOBüSTe OKUDUM YARILDIM GÜLECEĞiM DiYE.
"eneee melis gibi konuştu...ben de biliyom ki ingilizce dün aklımla ezberledim...ontirosmooo maykılnooo minoo ayem kinooo...hehe ne biçimde ezberlemişim..."
uğur gürsoy tarafından yakında oyuncaklarının da piyasaya çıkarılacağını öğrendiğimiz yumurcak.
yeak yeea demeleri ile ünlü , saçtıraşı hep aynı, uğur gürsoy karakteri..

anne: hadi aşağı inde güngör amcana kestir saçlarını , rahatla bi , papaz gibi dolaşma.
berber:ooo fırat bey geç bakalım hayırdır?
fırat:annem gonderdi genç tıraşı olcam ben
berber: vay vay vay
fırat:tamam boyle iyi kalsın ben boyle seviyom zaten.
berber: sonra laf gelmesin bana
fırat: annem karışmıyoki bana
berber:kolonya dokiyim mi?
fırat:kolonya olmasın jole sürsene
anne:hiii! tı allah cezanı versin! yürü doğru aşağı! hiç bu güngörde de akıl yok valla küçücük çocuğu....
fırat:yaaa
anne:yürü
anne:aşkolsun güngör abi illa biz mi gelcez bunun başında? üçe vurduruver gitsin tertemiz. tırnak kadar cocuğu kırpıp atmışsın
3'E VURULUR VE.....
berber:oo valla daha yakışıklı oldu bu yav... kolonya dokiyim mi?
fırat:dök:( (ağlamaklı)
fırat: - uzun gibi bi ip var mı bizde... bi tane köpek gibi bişiy yakaladım demin!..

gülsüm teyze: - ip mip yok sinir etme insanı! hastalık kaparsın karışmam!

fırat: - yakaladım dedim yaa allam yareppim!.. ip var mı uzun gibi!..

köpeğin burnuna bağladığı ipi çekiştirerek:

fırat: - hadi olum jetli arabalı köpek gel! koş koş koş!.. üç diyince üç!.. aferin oluma!
''Uğur Gürsoy'' un eşsiz yapıtı FIRAT her karesinde çocukluğumdan anılar tazelenir, hayali arkadaş bölmüyle dertleştiğim sırdaşım hayali arkadaşımı hatırlatır bana...
(bkz: keşke arkadaşım olsa yareppim)
facebook'da komedyen diye tanımlanmış hayran sayfası olan karakter. lan hayaranları da fırat kadar komik valla. büyüyünce de sayfaya yazarsınız artık, evli ve iki çocuk babası diye.
(bkz: köpek gibi bişey yakalamak)
lan oğlum köpektir o gibisi var mı ?
http://mehmet.diyebiri.ne...mler/firat-karikaturleri/
''Burası Almanyaymış.''
''Yek yaa!''
''Eneee''
''Bokum gibi''
''Ben sigarayı bıraktım ki''
''Dinim için''
''Burası benim evimmiş.''
gerek sözleri ile, gerek annesi-arkadaşları-hayali dostları ile gönlümüzde taht kurmuş karikatür kahramanı.
koca kafalı, koca donlu, cücük ağızlı karikatür veledi.
Neyse ki biz henüz tam olarak büyümemişken 'kahramanlar' listemize bomba gibi çıkış yapan bir karakter bu fırat. Bir numarası da yok hani, uçmuyor, dövüşmüyor, dünyayı kurtarmıyor. Ama çok daha kutsal, çok daha mühim bir misyonu var fıratın. Büyüdükçe kirlenen dünyamızda beyaz beyaz lekeler açıyor. Ettiğimiz koca koca laflardan, uzun uzun cümlelerin ağırlığından kurtarıyor bizi. öyle gerçek, öyle içten ve öyle bizden ki 'enee ben de böyleydim lamn!' demekten alamıyor kendini insan. gelsin evimizin oğlu olsun, beraber ölümlü vuruşu öğrenelim, komedi şakası filmi seyredelim, çıkmazsa dua edelim:
'işalla sübhaneke işalla yareppim, sübhaneke işalla...dinimiz amin.'
hem beslenir ki bu.
uğur gürsoy'un yarattığı, her eve lazım olan karakter.
odamda kitap fuarından alınmış kocaman posteri olan fırlama.
"anneee" değil "enneeeeeee" diye feryat eden küçümen.
öyle oğlum olsa keşke diyorum çoğu zaman.
sağolasın uğur gürsoy!
fırat ksinlikle hedefi 12'den vuran bir tiplemedir kanımca zira uğur gürsoy benim çocukluğumla ilgili hiçbir şey bilmemesine rağmen aynen benim çocukluğumu çizmiştir.
benim ulan işte o, çivi oynuyor adam, babasının ayakkabılarını giyiyor, bol bol dayak, terlik yiyor... Gücü yetmeyecek de olsa kafa tutuyor. tv izlerken elektrik kesiliyor kahrediyor.
bana hayatımın en dertsiz, tasasız, mutlu anlarını hatırlattığı için seviyorum fıratı ki bence herkesin fırat'ı sevmesindeki neden bu. sevmeyenler belki de çok kötü çocukluk yılları geçirdiği için o zamanları hatırlamak istemeyenlerdir. adamımızsın fırat. uğur seni hep çizsin insalla dinimiz amin!
uğur gürsoy'un "subhaneke, dinimiz amin" diyen karakteri.