euphrat.

görsel
Erkan oğur’ un çok güzel seslendirdiği türkü.
Son zamanların en güzel tespitlerinden biri yapılmış da, ben Fırat'ın muhabbet kuşu füzegöt ile daha fazla macerasının olmasını isterdim. Evdeki muhabbet kuşu her çocuğun en önemli anılarının figürüdür.
Uğur Gürsoy'un çizdiği ve çoğumuzun çocukluğundan izler taşıyan karikatür.

Fakat şu var ki, Fırat'ı komik ve sevimli bulsak da aslında acıklı bir hayatı var çocuğun. 90'larda ve öncesinde çocuk olan çoğu kişi yaramazlık yapmasa bile annesinden "bana bak çocuk, sinirimi kaldırma benim!" Şeklinde azar işitti. Maddi imkanlar şimdikine göre çok daha kısıtlı olduğu için yemek istenen her şeye "karpuz keseyim mi buz gibi?" yanıtını aldı. Erkek çocuklar "yaramazlık yaparsan çükün düşer" diye, kız çocuklar "düzgün otur eteğini aşağı indir" diye, misafirliklerde çocuğun adına konuşup "o yemez teyzesi" diye güya terbiye edildiler. Fırat'ın annesi Gülsüm teyze Fırat'ın canını yakıp onda travma yaratmak için bilinçli yapmıyor elbette. Ne yazık ki çoğu ev hanımı klasik Türk annesi gibi bilinçsiz ve hayatın zorlukları yüzünden tahammülsüz. Zaten Z kuşağı ve alfa kuşağının bu kadar şımarık olmasının nedeni de x ve y kuşağının ezik büyümesinden dolayı. "Ben yapamadım çocuğum yapsın" düşüncesiyle yine iki kuşak daha mahvedildi. Bir türlü denge kuramayan, cılk yara olmuş Türk aile yapısı... Ya çocuğa zorba, ya da çocuğa köle...

Fırat'ın yaşamında bir baba figürü görmüyoruz. Küçük ipuçlarıyla ilgisiz ve alkolik bir baba olduğunu anlıyoruz. Bu ülkede güvensiz kızlar ve güvenilmez erkekler, hep bu sorumsuz ve bencil baba modelinin eseri. Fırat'ın muhtemelen genç olduğu için olgun olmayan bir dayısı var. Evdeki erkek bu. Bir de Fırat'ın hayali arkadaşı "hayaletli adam" var. O da herkes gibi Fırat'ı eleştiriyor ve küçük görüyor. Fırat'ın Kendi hayalinde bile "birincilik teli" arkadaşı Tahsin'in oluyor.

Küçük çocuklara "sen büyüyünce seninle evleneceğim" diyen toksik kenar mahalle dilberi modeli de var. Bu da bir çeşit çocuk istismarı. Fırat yerine bir kız çocuğuna mahallenin abisi "sevgilim benim, büyüyünce seninle evleneceğim" dese pedofil sapık diye haklı olarak linç ederiz. Oysa durum aynı. ikisi de rezillik. Fırat'ın yaşıtı olan ufak kız arkadaşı ılgın ile sevimli bir arkadaşlığı olması gerek aslında. Fakat arkadaşlık konusunda da Fırat çok şanssız. Sürekli akran zorbalığına maruz kalıyor.

Şirin bulduğumuz Fırat aslında x ve y kuşağı çocuklarının travmalarını simgeliyor.
özgün adı the euphrates olan ırmak. roma egemenliğinin doğudaki sınırı olmuştur. her ne kadar zaman zaman dicle'ye kadar geçilse de bu topraklarda tutunamamışlar.
1997 yılında Star TV'de yayınlanan diziydi. Baş rollerini ibrahim Tatlıses, Aydemir Akbaş, Atilla Pakdemir ve Gülben Ergen paylaşmıştı. Gülben Ergen, ibrahim Tatlıses'in eşini oynuyordu, diz boyunda suda boğulmuştu.
Kankası bahattinle facebook kapak sözler tarzı resimli paylaşımlara malzeme olmadan önce sevilen, bu paylaşımlarla birlikte nefret edilmeye başlanmış karakter. Yazık ettiler güzelim karikatüre.
sevimsiz bir karikatür karakteri. evet.
Çocuk nasıl yetiştirilmez sorusuna cevap niteliğinde olan seri. Okurken üzülüyorum bebenin hallerine.
(img:#1272961)
Fırat hasta...
Uğur gürsoy tarafından çizilmiş çok da sevdiğim bir karikatür karakteridir. Türk çocuğunun 90lardaki yaşamına değinmektedir.
Öfkesinde boğulacaksınız.
(img:#794438)
http://4.bp.blogspot.com/...957400149_611592194_n.jpg

Uğur Gürsoy tarafından yaratılmış bir karikatür kahramanıdır.
kökeni "euphrates" (öfrates) * sözcüğünden gelen nehirdir. bu sözcük persçe'ye "ufratu" olarak geçmiştir. günümüz de ise "fırat" olarak kayıtlara geçer
tatlı su manasına geliyormuş.
Arkadaşımla Defacto'dan ortak aldığımız tişörtun baskısında bulunan anlamsız karakter.
http://galeri.uludagsozluk.com/g/f%C4%B1rat/
erkan oğurun muhteşem yorumuyla dinlenmesi gereken türkü.
Uykusuz`da çok sevdiğim bir köşe, tam benim küçüklüğüme benzer. Annesiyle olan diyalogları insanı çok güldürür. (bkz: gaha gaha gaha)
Geneli şüşko olan erkekler.
sinirlerimi en çok bozan 2. erkek ismidir.ve balık burcu iseler hiç çekilmezler.
murat isminin tur atlı esprisi gibi esprilere maruz kalabilir.
ibrahim tatlıses' in de seslendirdiği eşkiya filmine de film müziği olmuş harika bir türküdür.
(bkz: köpek gibi bişey yakalamak)
lan oğlum köpektir o gibisi var mı ?