bugün

gelmiş geçmiş en karakter karikatür kişisi. *
-ne biçim de uzaya jetledi kendini.
-bilirsem birinciyim.
-dönünce sana yüz puanlık soru.

gibi cümleleriyle gerçekten eğlendiren uğur gürsoy karakteri.
en sevimli şizofren bebesi.
FIRAT Türkiye'de en çok kullanılan 194. isim (... 192. akın, 193. kaan, 194. fırat, 195. harun, 196. selma, ...). Ülkemizde yaklaşık her 866 kişiden birinin adı FIRAT ve ismin yaygınlık oranı binde 1.15.

FIRAT adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:50 itibariyle yaklaşık 82,712 kişinin isminin FIRAT olduğu ve FIRAT isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1367 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

FIRAT isminin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki Amerikan veritabanındaki 702,203 kişi arasında hiç rastlayamadık. Bu nedenle ismin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve Amerikada toplam 400'den az sayıda FIRAT yaşadığını tahmin ediyoruz.

FIRAT Türkiye'nin en yaygın 194. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 194. ad ise Stephanie ismi. FIRAT adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 192. Ali 193. Kelly 194. Stephanie 195. Hugh 196. Angela isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır.
arkadaşı tahsin'in kendisine şiir yazdığı uykusuz dergisinin çizgi karakteridir..
fırat götün kaç kanat
fırat götün açık kapat
fırat burnundan sümük at
fırat herkesten yer tokat *
birçok kişinin çocukluğuna ışık tutan afacan mı afacan, yanakları sıkılasıca uğur gürsoy karakteri. ayrıca uğur gürsoy'a sormuşlar "fırat sizin çocukluğunuz mu?" diye. demiş ki "fırat benim çocukluğum değil ama annesi benim annem, zaten isimleri de aynı."

uğur gürsoy fırat'ı çevresindeki çocukların hareketlerini abartarak çiziyormuş ayrıca.
-allam işalla komedi şakası filmini koyarlar allaamallaam. işalla süpaneke işalla yareppim sübaneke işalla dinimiz amin.
televizyon kumandası kendisinden büyük, yanaklarından tutulup sıkılası, her eve lazım neşe kaynağım.
(bkz: tepsinin götü)
koca kafasına hasta olduğum bücür..

(bkz: içeri gitcem ben) * *
her hafta uykusuz dergisinde aciiip * bir keyifle okunan, uğur gürsoy 'un hayali, okurun da kahramanı olan şahane karikatür. *
özellikle kızların bayıldığı bir uğur gürsoy tiplemesi. ne zaman uykusuz okuyan bir kız gurubu görsem "aay fıratı aç çabuk ay canım benim yaa çok tatlıııı" gibi laflar duyuyorum.
dedemin bayıldığı uğur gürsoy tiplemesi. ne zaman dedem beni uykusuz okurken görse ayağıyla dürtükleyip "ver lan şu mecmuayı pezevenk" diyerekten açar bunu okur..
bir çocuğun yaramazlığını, şirinliğini, zaman zaman çekilmezliğini bu kadar mı güzel tasvir eder insan. annesine kafa tutuşu fakat en sonunda yine annenin zaferi küçük çocukların makus kaderidir. çizerin inanılmaz gözlem yeteneğini gösteren harika bir karakter fırat. gözlerinin iki yanından fırlayan su damlacıkları ve yüzünün aldığı ağlamaklı ifadeyi hangi çocukta görmedik ki daha önce.
mahalledeki büyük çocuklarla oynamak istemesi dışlanması fakat bunu umursamaması, dışarı çıkmak için izin istediğinde ve alamadığında yaptığı pazarlık fıratın ne kadar iyi bir gözlem sonucu yaratıldığını göstermektedir.
*
doğudaki nehrimizin ismi ve bu nehirden adını alan erkek adı.
(bkz: beslenir ki bu) **
repliklerini sürekli tekrarlayan ve hep ay yerim seni bıcı bıcı tarzından bebekleşen kişileri yaratan uğur gürsoy tiplemesi. yine de açıp okuyun. seviyoruz bu veledi.

uğur gürsoy'u duyabiliyorum: (bkz: aman tanrım bir canavar yarattım)
-allam yareppim ya!
-sıç bok
-azından mı öpmüş?
-götü bok yemiş
-beslenir ki bu
-ennee
-en birinci ben oldum
-komedi şakası filmi
-tahsinle ders bilcez biz
-yek ya!

repliklerinin sahibi, şirin yumurcak.
uykusuz'un medar-ı iftiharlarından. uğur gürsoy'un harikulade tasarımı.

çocuk işte, kafa göz yara yara büyüyen, bildiğin velet.
tek başına uykusuz alma sebebi olabilitesi yüksek, çok sıcak bir karekter. insan sebepsiz bir şekilde seviyor bu karekteri, ısınıyor ona hatta öpmek istiyor yanaklarından. düğüne kadar bıyıklarının çıkması için allaha dua eden-imanlı bide piç- her söylediği sıcak her söylediği tatlı hiç bitmemesi dahası hiç büyümemesi gereken uğur gürsoy karekteri..
uğur gürsoy un mükemmel karakteri fırat ın bir de kitabı mevcuttur. an itibariyle 6. baskıda olan kitap, bir ara best sellers listesinde ilk 10 a bile girmiştir. ben ki karikatür dünyasıyla yakından ilgilenen biriyim bir karikatür kitabının best seller olduğunu görmemiştim.

helal olsun uğur gürsoy
helal olsun fırat * *
fırat eşittir beslenir ki bu.*
(bkz: ben bi şey yaparım bunla ki)
uğur gürsoy'un çok sevimli ve bir o kadar enfes karikatür karakteri. ellerine yüreğine sağlıktır, bizleri böyle bir karakter ve hikayeleri ile tanıştırdığı için. mutlaka takip edilip okunmalı derim, bağımlılık garantisi var.
Uğur gürsoyun yenir ki bu cinsindan karikatür karakteri. hayaletli adam diye bir hayali arkadaşı vardır ama h.a.hayaletli adam buna isimsiz arkadaş mı olur gibisinden laf söleyince fırat ona ali demeye başlamıştır.