1. 1.
  fryderyk franciszek szopen.*
  1 mart 1810-17 ekim 1849
  polonya doğumlu romantik dönem fransız besteci ve piyanist.
  piyano parçaları dışında çok az bestesi vardır. teknik becerisiyle ve düşgücüyle büyük müzik ustalarından biri olmuştur.
  6 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  2. piano sonatının adagio bölümü
  cenaze marşı olarak birçok dünya ülkesinde
  benimsenen fransız besteci,pianist..
  3 -1 ... piano-forte
 3. 3.
  Şu tarihte doğdu, bu tarihte öldü gibi yazılar yazmayacağım bu virtüözün başlığı altına. Diğer arkadaşlarım zaten yeteri kadar bilgi vermiş. Duyguyu en iyi piyanoya yansıtan insan. Hani derler ya bastığı her nota tüylerimi diken diken yapar, hakikaten bu adamın bastığı her nota üzerinizde etki bırakır. Bazı melodiler vardır, her duyduğunuzda canınızı acıtır. Bu adamda bu melodilerden bolca mevcut. Sizi üzüntülü bi anınızda yakalarsa bu üstadın melodileri vah halinize. Kesinlikle dinlemeyenlere öneriyorum. Aşık olduğunuzda ya da şarkılarda kendinizi bulmak istediğinizde bırakın o sahte, kandırmaca pop şarkıları. Kesinlikle chopin i bi deneyin. saçma Sözü olan arkaya döşeli 4 4 lük ritmin dışına çıkmayan, çıkamayan o klişe şarkılarda kendinizi bulmak emin olun daha zor. Chopin'in şarkılarındaki doğallığı hissettiğiniz anda gerçek müziğin ne olduğunun farkına varacaksınız.
  21 ... hendrix
 4. 4.
  sadece 39 yıl yaşamış olmasına rağmen klasik müzik literatürüne damgasını vurmuş, neredeyse sadece piyano için müzik yazmış olmasına rağmen adı hiç kaybolup gitmemiş polonyalı romantik dönem bestecisidir. küçüklükten bir deha olduğu keşfedilmiş ve polonyalılar onu bizim de dahi çocuklarımız var ama malesef duyurmayı bilmiyoruz şeklinde lanse etmişlerdir. böylesine romantik bir adamın yaşadığı acılar ise anlatılamaz derecede büyüktür. mazurkaları, noktürnleri, polonezleri, balladları, scherzoları, impromptularıyla ve hatta her ne kadar orkestrasyon bakımından çok görkemli olmasa da piyano konçertolarıyla chopin'in bende ayrı bir yeri vardır. bir besteci olarak içtenlikle söyleyebilirim, duygularını böylesine saf bir şekilde ortaya koyabilen çok az besteci vardır ve chopin de bunlardan biridir. onun gibisi de gelmemiştir malesef bir daha...
  4 -1 ... shyer
 5. 5.
  (bkz: the pianist)
  3 ... evildeth
 6. 6.
  (bkz: öldürücü melodiler)
  1 ... hendrix
 7. 7.
  biraz para kazanabilmek ve adını duyurabilmek için ülkesini bırakmak zorunda kalan, bunu yaparken cebine polonya toprağı doldurup öyle giden ve ülkesinin özleminden * ince hastalığa yakalanan piyanist/bestecidir. piyanonun gelişiminde bestelerinin büyük etkisi vardır.
  2 ... janis joplin
 8. 8.
  Minute Waltz gibi harika bir eseri ortaya çıkaran üstün kişilik.
  1 ... simitcikahvecigazozcu
 9. 9.
  (bkz: frederic chopin)
  3 ... stockton to malone
 10. 10.
  (bkz: raindrop prelude)
  1 ... stockton to malone