bugün

tom hanks in kendini resmen aştığı ve oyunculuk dersi verdigi filmdir.lakin beni uzen bu denli mukemmel bir filmi saygı deger bir vcd ci abimizin orman kampı olarak adlandırması beni cok uzdu ve duysa tom hanks i de uzerdi.hayır orman tamamda kamp nerden fırlamıstır anlayamadım. *
etkileyici süper hatta ve hatta cd sini ble aldığım bir film. her zaman beni duygulandırmıştır. tom hanks yine harikalar yaratmıştır. arşivde bulunması gereken bir filmlerden.
yakın dönem amerikan tarihini yansıtan ironilerle dolu harika bir baş yapıt.
yapılmış en iyi filmlerden birisidir.tom hanks mükemmel oyunculuğunu filmde göstermiştir.
kaderi, devlet okuluna girebilmesi için eksik olan 5 iq derecesini tamamlamak adına yatak odasında annesi ve okul müdürü tarafından çizilmiş film kahramanı.
watergate skandalini tesadufen ortaya cikaran kahramandir. filmin bitisindeki tuy sahnesi ve calan muzik, izleyenleri aglatir.
tatlı bir tebessümle hatırlanacak şaheser bir film.
insanların izleyipte ders çıkarması gereken bir film. hiç bir şeyken çok şey olmayı en iyi gösteren film.
bizleri kah güldüren kah hüzünlendiren bir yapıttır kendisi.
--spoiler--
Filmde en sevdiğim ayrıntı forrest gump'ın çinden geldikten sonra john lennonla birlikte dick cavett'in programına katıldığında aralarındaki sohbetin imagine'a ilham kaynağı olmasıdır.

Forrest gump: ın the land of china, people hardly got nothing at all.
John lennon: no possessions?
F: and in china they never go to church
J:no religion too?
Dick cavett:ah,hard to imagine.
J:well it is easy if you try,dick
--spoiler--
imdb nin en iyi 250 film sıralalasında 87.sırada yer alan film.

yazarı:winston groom
yonetmeni:robert zemeckis
oyuncular:
tom hanks .... forrest gump

robin wright penn .... jenny curran

gary sinise .... lt. dan taylor
yine tavsiyeyle iki saat önce izlediğim ve run forrest run repliliğini dilime doladığım baya iyi denilebilecek filmlerden biri.
tom hanks'in oyunculuğunu konuşturduğu filmdir. 7 den 70 e her izleyen filmi çok beğenir. forest gump karakteri, biraz sakin, iyi niyetli ve aşkının peşinden koşarken engel tanımayan bir kişiliğe sahiptir. filmin mutlu sonla bitmesini seyrederken insanın gözleri dolabilir. muhakkak seyredilmesi gereken bir filmdir.
Ne kadar izlersen izle sıkmayan filmdir. Her izlediğinde yeni bir şey fark edersin.Her izlediğinde yeni bi bakış açısı kazandırır. Tom hanks'in oyunculuğunun tavan yaptığı filmdir.
aklımızı ruhumuzdan, kalbimizden üstün tutma alışkanlığımızın, bize ne kadar ayakbağı olduğunu suratımıza suratımıza çarpan bir şaheser.
forrest gump rolünde tom hanks'e oscarın yolunu açan filmdir.*
izlenmesi gereken ilk on film arasına girmiş bir flmdir.
tüy sahnesi ve bitiş müziğiyle kafamda oscar töreni canlanmış, zemeckis'in bu zengin görsel ve işitsel tasarımı oscar için kafadan kurguladığını, zorlama ve yapay da olsa "skora yönelik" çalıştığını düşünmüşümdür. roger rabbit'in, back to the future'un yönetmeninin, ağabeyinin * izinden giderek "akademiye", asıl amaç olarak da "cebe" yönelik çalışmalar içine girmesini hiçbir zaman içten bulmadım. spielberg'in yapımcı zihniyetini zaten sevmiyorum, orası ayrı * *. spencer tracy üstada layık görülen 2 kere üst üste oscar alma payesini, 8. adaylığında tek oscar alabilen pacino'yu bile sayıda geçerek egaleyle alan tom hanks'i de filmi de bu yüzden sevmiyorum. kim ne derse desin, esaretin bedeli'nin çekildiği yıldır o yıl. ne hanks dinlenir ne zemeckis ne spielberg ne akademi. frank darabont'u, morgan freeman'ı, tim robbins'i ödüllendirmek ister sinefil ama nafile. the player ve the majestic'te de olmadığı gibi.
çok şanslı şanssız...
amerikan sinemasının tek "gerçek kahramanı."

koşararak amerika'yı bitirebiliyor ya, belki o yüzden.
"life was like a box of chocolates. you never know what you're gonna get."-forrest gump
tekrar tekrar izlenesi film .bıkılmaz ,usanılmaz.
--spoiler--
en etkileyici sahnelerinden biri de vietnam'da siyahi askerin ölmeden önce eve gitmek istiyorum dediği yerdir. her izleyişte yürek burkar.
--spoiler--
aptallar şanslarını kendileri yaratır ve zekiyim deyip geçinenlerin hayatını başka yönlere taşır gibi bir düşünceye beni sevk eden film..
hayatın aslında bir salak tarafından bile istenirse gayet mutlu geçebileceğini, bazen mutsuz oluşumuzun tek nedeninin ta kendimiz oluşunu anlatan bir filmdir. çalışmadan hazıra konma alışkanlığının aslında nasıl da bir virüs misali beyinleri kemirdiğinin videosudur hatta.
'gerizekalı olabilir ama harika koşuyor' repliğiyle beni kopartmayı başarabilen film.