1. 1.
  Eski Amerikan başkanlarından Richard Nixon'ın istifasına neden olan ünlü skandal
  5 ... verbascum
 2. 2.
  skandalı vatikanın yarattığı iddiası mevcuttur.skandalda adı geçen watergate binası vatikana aittir.vatikanın bunu yapmasındaki amacın da amerikanın katolik başkanı kenndy'nin bir suikast sonucu öldürülmesi olduğu söylenir.suikastın cia tarafından yapıldığı iddası da mevcuttur. geçtiğimiz yıllarda mitrokin(okunuşu bu şekilde) soy adlı eski bi kgb arşiv görevlisinin kgb'den çaldığı ve ingiliz gizli servisine(mi5) verdiği belgelerde (ki belgeler daha sonra kitaba dönüştürüldü) suikasti cia in düzenlediği iddiasını kgb nin ortaya attığı yer almataydı.
  (bkz: wasp)
  (bkz: deep throat)
  5 ... stirkof
 3. 3.
  Amerikan iç politikası ve dünya kamuoyunda önemli yankıları ve sonuçları olan siyasal casusluk olayı. 1972 Haziran'ında, Washington muhalefet partisi olan Demokrat Parti'nin seçim işlerini yürüttüğü merkez olarak kullanılan Watergate binasına, iktidar partisi ve Başkan Nixon'un yakın adamlarının tertibiyle gizlice dinleme cihazı yerleştiren 7 kişilik bir grubun yakalanması olayı, önceleri bir basit hırsızlık sanıldı ise de gazetecilerin kurcalaması üzerine daha sonra siyasi amaçlarla yapıldığı, Başkan Nixon'un bu faaliyetten haberi olduğu ortaya çıktı. Ancak Nixon uzun süre, bu olayla hiçbir ilişiği olmadığını, hiç bir emir vermediğini ve bilgisi bulunmadığını iddia etti. Bu arada, olayı soruşturma işine bakan bir savcı da azledildi. Bir kısım diğer karışık olaylar üzerine, Amerikan Kongresi Başkan'ın yargılanması için dokunulmazlığını kaldırma eğilimi gösterince, Nixon gizlediği Beyaz Saray'daki konuşmalara ait bir kısım ses bantlarını mahkemeye tevdi etmek zornda kal ve bazı yerleri silinmiş veya bozulmuş olmasına rağmen, bantlardan Nixon'un bu işten haberi olduğu ve yalan söylediği anlaşıldı. Bu durum, kamuoyunu ve parlamenterleri daha çok etkiledi, Başkan Nixon ikisene direndikten sonra Ağustos 1974'de istifa etti, yerine yardımcısı Gerald Ford geçti ve kısa bir süre sonra hastalanan Nixon'u yargılamaktan affetti.
  9 ... lilith
 4. 4.
  kıbrıs barış harekatı sırasında başkan nixon tamamen bu konuya odaklandığı için türkiye ve yunanistan ile gelişmeleri ve koordineleri dr. kissenger'in yardımcısı sisco kurmuş, kissenger ile ecevit arasında sayısız telefon görüşmesi olmuştur.
  3 -1 ... bohemian rhapsody
 5. 5.
  forest gump filminde forest'in polisi arayarak karsidaki binada elektrikler kesik sanirim diyerek istemeden ortaya cikardigi skandal.
  13 -1 ... radament
 6. 6.
  amerikan iç politikası ve dünya kamuoyunda önemli yankıları ve sonuçları olan siyasal casusluk olayıdır.

  1972 yılının haziran ayında washington muhalefet partisi olarak bilinen demokrat parti'nin seçim işlerini yürüttüğü merkeze * iktidar partisinin ve dönemin abd başkanı nixon'ın yakın adamlarının talimatıyla gizli dinleme cihazları yerleştiren yedi kişilik bir grubun yakalanmasıyla patlak vermiştir.

  grubun yakalanması öncelikle basit bir hırsızlık gözüyle görülmüş ise de ardındaki siyasî amaçlar sonra sonra ortaya çıkmıştır. başkan nixon olaydan sonra faaliyete dair hiçbir ilgisi veya bilgisi bulunmadığı, o yönde hiçbir talimat vermediği hususlarında uzun uzun dil dökmüş ve nihayetinde kendisine inanılır gibi olunmuştur.

  bu arada olayın soruşturulmasında görev almış bir savcı da kaynayarak görevinden azledilmiş, skandal zayiatı olmuştur.

  efendime söyleyeyim, bu gelişmeleri izleyen birtakım alengirli olaylardan sonra amerikan kongresi, başkanın yargılanması için dokunulmazlığının kaldırılmasını gündeme getirecek gibi oluncaaaa bizim nixon da artık bazı yerleri silinmiş, bozulmuş allah ne verdiyse beyaz saray'daki konuşmalara ait bazı ses bantlarını mahkemeye tevdi etmek durumunda kalmış ve kendisinin bu işten haberi olduğu, başlangıçta yalan söylediği de kabak gibi ortaya çıkmıştır.

  bu durum karakteristik özelliklerini iyi kötü bildiğimiz heyecanlı amerikan kamuoyunu ve parlamenerleri bir hayli etkilemiş ve iki sene daha direnen nixon daha sonra koltuğu kaptırmış, sonra da yargılanmaktan ancak hastalanarak paçayı kurtarabilmiştir. *
  4 -1 ... mit against cia
 7. 7.
  watergate skandalı kahramanlar da çıkarmamış değildir.
  washington post gazetesi muhabirleri carl benstein ve bob woodword, skandalın en başından itibaren, yakaladıkları haberlerle, adeta nixon'a beyaz saray'ı dar etmişler, gazetelerine de büyük bir itibar kazandırmışlardır. ikili, 19 haziran 1972'de, zanlılar arasında cumhuriyetçilerin üst düzey güvenlik yetkilisinin bulunduğu haberi ile skandalın beyaz saray'a kadar uzandığı gerçeğini patlatmış, bir daha da bu olayın peşini bırakmamıştır. bu iki isim patlattıkları haberlerin tüyolarını aldıkları kaynağa 'derin gırtlak' ismini vermişler ve kaynaklarını hiçbir zaman deşifre etmemişlerdir.
  woodward ve bernstein ikilisi, kendilerine pulitzer ödülü kazandıran watergate dosyasını, 1974'TE 'all the president'S men'(başkan'ın bütün adamları) ismi ile kitaplaştırarak, birçok gazeteci için idol haline gelmiştir.
  3 ... illetyus
 8. 8.
  (bkz: frost nixon)
  1 ... tonights the night
 9. 9.
  1972' de patlak veren ve 1974 yılında Richard Nixon' un istifa etmesine sebep olan skandal.
  3 -1 ... linka
 10. 10.
  Watergate skandalı sonrası abd'de yığınsal iletişim ürünlerinin (ulusal haberler,film, gazete köşeleri vs) temel iletisi şöyle özetlenebilir:
  "Kişiler yanlış yapabilir,kusurlu olabilirler;önemli olan düzendir,eğer düzen iyi korunursa kişilerin yanlışları düzeltilir."

  nasıl ama, iyi iş değil mi? sistem temize çıkarılır, birkaç günah keçisi halka sistem için kurban edilir sonra yeni isimler bulunur. yeniden üretilen kampanyalar, imaj maker ların büyük emeği ile bir süpersonic başkan yaratılır. işte abd sisteminin göbektaşı. doğudakinin şark kurnazlığı dediği şey işte. ironik!
  1 -1 ... seretan