bugün

sözlükte iki entry okuyup hakkında fikir yürütenlerin, tertemiz, sorunsuz bir ülke olduğunu zannettikleri yer.

yanlış anlaşılmasın entarim. öncelikle belirtmeliyim ki kesinlikle dünyanın en yaşanılası ülkelerinden. fakat sokak arasında bir grup serseriden kaçarken de bulabilirsiniz kendinizi, bu garip değil. hastalıklı diyebileceğimiz insanı az sayıda da olsa var. halk genel olarak rahat ama kuzeyde olmanın verdiği bir mallık hali var. giden ya da kuzeyli gibi yaşayan* bilir, bu insanların hayatı daima dengesizdir ve öyle olmak zorundadır. güneşleri bile 12 saat asılı kalmaz bunların havada.

sonra erkeğe aç türk kızı, fin erkeği uğruna gitmek ister bu ülkeye. efendiler, o çok beğendiğiniz uzun sarı saçlı adamlar, siyah düz saçlı, mavi gözlü sütlaç gibin herifler, hanna pakarinen'in kopyası hatunlar... bunlar "biz buradayız" diye bağırmazlar, sayıları da çok fazla değil üstelik. erkek, kız düşürmeye falan gidiyorsanız önce türkiye'de alıştırma yapın, manyak mısınız? ayrıca bu metalci hacıların bazıları çok canayakın, bazıları çok ibnedir. türkiye'de minibüse bineni, ısrarla fince konuşup olay çıkarmıştı. gerçi bunda türkçe konuşmayı beceremediği halde fin hacıcağıza laf anlatmaya çalışan muhteremin etkisi de büyüktü. laftan anlamayanları da var. o değil de çok takılıyorum abi ben bu karı kız, adam erkek olayına. yahu finlandiya'da olanı türkiye'de de var zaten, her sokakta metalciler headbang yapmıyor ki finlandiya'da. ama atmosferi falan kesinlikle muhteşem.

bir de norveç'te bile hava sıcaklıklarının 1-2 derece olduğu şu günlerde, buz kesiyor bu memleket. şu ana kadar gördüğüm en iyimser hava raporu -9 dereceyi gösteriyor.

futbol federasyonları da bu havada lig kupası maçı oynatıyor, o ayrı bir olay.

velhasıl kelam, hayallerde yaşamaya lüzum yoktur fakat türkiye'den giden insanın rahat edeceği kesindir.
(bkz: finlandiya edebiyatı)
küçüklükten beri görülmek istenen,
gitmek istediğiniz 3 ülke sorusunda 1. sıraya konulacak, gerekirse soğuğunda donulacak yegane ülkedir.
içinden babam çıksa dinlerim...

(bkz: ensiferum) *
(bkz: finntroll) *
(bkz: korpiklaani) *
(bkz: Amorphis) *
(bkz: Moonsorrow) *
(bkz: Eternal Tears of Sorrow) *
(bkz: Kalmah) *
(bkz: Norther) *

Not: Yıldız olan en sevdiğimdir.
milli buz hokeyi takımının ve insanının bu spor anlamındaki en büyük acısı, prag'da 2004'te kaybedilen maçtır.

çeyrek finalde 5-1 öne geçtiği maçı ezeli rakibi isveç'e 5-6 ile kaybetmiştir. ha bunlar olurken biz kısa şortla buzda kayıyorduk o ayrı.

pis isveç. kaka isveç. efsanevi geri dönüşün hakkını yememek şeysiylen,

http://www.youtube.com/watch?v=3xNJ4zu3mhg

forsberg amcanın golü neymiş öyle.
milli buz hokeyi takımının cenabetliği bu sabah oynanan almanya maçında tescillenmiştir.

neyse bu sefer sürpriz yapmadılar, 5-0 kazandılar. o değil de timonen inzaghi gibi lan, bildiğin beleşçi forvet gibi oynuyor adam. kale ağzında vur girsin. yok öyle.
kedi ve köpek mezarlarının bulunduğu ülke.
kuzey avrupada baltık denizi kıyısında var olan bir ülke. başkenti helsinki' dir. kadınlar' da ortalama yaşam süresi 82 iken erkeklerde 72' dir. bu durum kadınlarının ne denli tehlikeli ve aşırı seksi olduklarının kanıtıdır.
ama benim ömrüme ömür katan ülke. orada 150 yaşına kadar yaşarım tahminimce.
ormanlar ve göllerle kaplı güzel iskandinav ülkesidir. az nüfuslu, gelişmiş ve güzeldir.
ülkenin yüzde 75'i ormanlarla kaplıymış ve 118.000 tane göl varmış.
(bkz: finlandiya dan babam çıksa dinlerim)
kişi başına yıllık 600 litre kahve tüketen ülke.
mutfağında* neredeyse hiçbir halt olmayan ülkedir. ren geyiği kesip yiyorlar arkadaş.

bahaneleri de "genetik olarak bozuğuz biz, öyle yağmış baharatmış ters geliyo hehe..." olur hep.

yılda 600 litre kahve tüketeyim, hasta olmazsam beni siksinler e mi? iyi bakın kendinize, facebook'tan mercimek çorbası gönderiyorum, hadi bakalım. geldiğimde iştahla geyik döner yiyen, "abi 1 euro çok ucuz aslında" muhabbeti yapan sarı abiler göreceğim orada.
turan soylu bir milletin baltık kıyısındaki ülkesidir...
ikinci dünya savaşında kendinden kat be kat asker ve tank olarak üstün olan sscb ye karşı mükemmel bir direniş göstermiş, kızıl orduyu mahvetmiştir. zaten bunu da türk soylularından başkası yapamazdı. kullandığı alfabelerde de uygur ve göktürk alfabelerinden izler vardır. ataları kuman ve tatar türkleridir.
(bkz: him)
(bkz: korpiklaani)
(bkz: entwine)
(bkz: children of bodom)
(bkz: kalmah)
(bkz: norther)
ülkedeki metal grupları sayesinde insanlarını çok merak edip görmek istediğim bir yerdir. bizim türkümüz onların metal müziğidir adeta...
o savaşta "fin ordusu 25000 ölü 44000 yaralı verirken, kızılordu 200000 kayıp vermiştir. 3000 rus tankından 1600 tank, 2500 rus uçağından 688 'i imha edilmiştir." (ümit özdağ: istihbarat teorisi kitabından)
türklerin sahiplenmekten vazgeçmedikleri bir ülkedir.

çok şey okudum kendileriyle ilgili pek çok dilde. türklerle aynı soydan geldikleri bıdısı hiçbir yerde yazmıyor, yazmaz da. ha orta asya'dan gelmeleri, macarlarla sevişmeleri falan türk olduklarını gösteriyorsa bizim bi' abi geçen ay estonla evlendi. estonum ben zaten, orta asya'dan birlikte geldik biz trenle.
türklerin her zamanki "akrabayız" ayaklarına girdiği insanların yaşadığı ülke. türklerle alakası yoktur. yarı baltık yarı iskandinav denebilir kendileri için.

kızları da dünyanın en güzel kızlarıdır allah için böyle güzellik görmedim.
çamur içinde yüzen bir köyken doğa harikası coğrafyasına hiç el sürmeden mükemmel derecede gelişmiş kahve diyarı.
eski kültürleri bizim eski türk asya kültürümüze çok benzeyen millet eski kültürleri diyorum çünkü onlar ve dünyanın diğer ülkelerinin gençleri bu bahsettiğim eski kültürlerden bi haber yaşarlar sevmesen bile bunu korumalısın kısaca yavaş yavaş yozlaşan dünya kültürleri sanırım bunun düzelmesi için 3.dünya savaşı gerekli
internet kullanımını bedava yapmış olan ülkedir. yaşanılasıdır.

http://www.milliyet.com.t....2010/1258188/default.htm
folk metal'in doğduğu değil belki ama kendini bulduğu yurdudur...
en büyük 2 ihracat maddesi kağıt ve elektronik olan ülkedir. kullanabilecek durumda olanlara elektronik cihazlar satar, kullanamayacak olanlara da az okuyup öğrenmeleri için kağıt... ayrıca bizimki gibi bir savaş tarihleri vardır. kış savaşı adı verilen savaşta rusların 2500 ilâ 6000 arasında değişen tankına karşı 32 tank ve 3800 savaş uçağına karşı 114 uçakla rusların ağzına sıçmışlar geldikleri gibi gittirtmişlerdir. biz de böyle bir şey yapmışızdır ama neden onlar dünyanın en alakasız yerinde dünyanın en ileri birkaç ülkesinden biriyken biz gezegenin en güzel arazisinde sefalet içindeyiz? allah belamızı versin ulan!
Algılama kapasitesi en yüksek öğrencilere sahip ülkelerden biridir. Eğitime de önem verdikleri için, düzgün bireyler yetiştirirler. Bu bireyler de ülkelerini daha ileriye taşırlar. Bildiğin pozitif döngü.