bugün

sarı lacivert renklere sahip 1907 de kurulmuş spor kulubü.
önlemez çıkışını durdurabilmek için federasyon başkanının haluk ulusoy olmasını fenerbahçeli olmayan herkesin canı gönülden istediği herşeyiyle büyük spor kulübü.
hakkında en çok yalan haberin ve iftiranın futursuzca atılabildiği yegane takım.
otuzbesinden sonra, coluk cocuga yeni yeni karisirken tasinilacak semttir. kadikoyun modadan sonra en guzel semtidir. gerci fazla batili* bir havasi vardir, beni rahatsiz eder mutemadiyen, ama yine de merkeze yakin olmasi felan hasebiyle guzeldir.
hatta hayatimin on senesinin gectigi semttir.
mazisinde bir tarih yatan spor kulübüdür. yıllar boyunca sergilediği yüksek performansla hem avrupada hem yurt içinde başarıdan başarıya koşan güzide kulübümüzdür.

(bkz: objektif bakış)
türkiye'nin en fazla şampiyon olmuş takımı.

efsane
çok yakında bir ada satın alıp, adını da fenerbahçe cumhuriyeti koyup, adadaki herkesin fenerbahçeli olacağı ve orada kurdugu ligde beykoz, pendik, ümraniye, gibi takımlarla mücadele ederek başarılarına yenilerini ekleyecek olan takım.
5 yabancı sınırlaması olan maçta 6 yabancı oynatmış, şampiyon olmadan şampiyonluk turu atmış yegane takım.
fenerbahçenin tarihi başarılarla dolu degil bilinenin aksine ilginç, komik, bazende utanç verici olaylarla doludur. aklıma gelenleri sıralıyayım;
bir lig maçında 6 yabancı oynattı,
şampiyonlar ligi tarihinin en başarısız takımı oldu,
yine barcelona ile bir şampiyonlar ligi maçında elektrikler gitti,
kupada pendik spora çogu as oyuncularla elendi,
trabzonspor ile kupa maçında sahadan kaçtı.
10 kişi kalan kalecisiz bir takıma kendi sahasında yenildi.
turkiyenin en buyuk spor kulubudur.
99 seneye 16 şampiyonluk ve 150 nin üzerinde kupa sığdırmış tartışmasız türkiye nin en büyük spor klübü
türk yıldız oyuncuları harcama platformu. ayrıca yıllardır avrupa da sıçışları ile ülke puanımızın içine etmiş oluşum.
galatasaray ın yüzme ve bayan basketbol takımlarını komple transfer ederek başarıyı yakalamış takımdır.gerçi bu camialarda herkes kıçıyla gülmektedir ya onun için sorun yoktur.kurtuluş savaşında hiçbir sporcusu çarpışmayan;hatta o sırada diğer birçok takım sporcuları savaştayken kendi takımının ingilizlerle yaptığı maçları da başarı olarak niteleyen camia!
yeryüzünde gs yi en çok yenen futbol takımı... adamlar sarı lacivert çubuklu formayı görünce titremekten sahada oynayamıyorlar vede sonuç belli oluyo ör:6kasım2002 6-0
edit:yine aynı sey oldu...22 nisan 2006 bu sefer 4-0
türkiyenin en iyi takımı. ayrıca gs nin korkulu rüyası.
bos tenekeden cok ses cikarmış misali cok ve bos ses cikaran takım..icraat gerek biraz..yıllarca avrupa'da manchester turkiye'de de bir 6 kasım olayını konusmak yerine gercek basarılara imza atsada oyle konuşsa dedigimiz klup..
"98>100" ü geliştiren takım.
kim ne derse desin son 3 yıldır türkiyedeki tek takım.takım olabilmek için gerekli olan tüm etkenlerin uyumlu olarak çalıştığı tek takımdır.
(bkz: fblinin bjk elimizden zor kurtuldu demesi)
ayrı bir dünyadır cumhuriyettir her şeyimizdir canımızdır...YENiLSEN DE YENSEN DE SENiNLEYiZ KANARYAM!!
Bütün medyaya sahip, Kösiche takımıyla eşdeğer başarıya sahip, avrupa da elde ettiği %90 lık galibiyet oranıyla Türk milletine yüksek puanlar kazandırabilen,taraftarının da büyük zannettiği spor kulubesi.
yıldızlarından hiçbiri için mahkeme kararına ihtiyaç duymayan takım
Faciaların takımı.

(bkz: Pendikspor)
(bkz: sigma olomuc)
kıskananlar çatır çatır çatlasın denecek vaziyette iyi durumda olan ve diger eziklerin salak salak konuşmalarını kendilerine saklamalarını gerektiren ve hepsinin özendigi süper bir stada sahip türkiyenin en iyi takımı...
türk futboluna ve milli takıma kimsenin yapamayacağı kadar büyük zararlar veren takımdır.kadrosuna aldığı gelecek vaadeden ve yeteneğini kanıtlamış birçok futbolcunun bu cins klüpte yetenekleri körelmiştir.ve her ne hikmetse bu oynamayan ve oynatılmayan futbolcularda ya sakattır ya da klübe alışamamıştır.
(bkz: mahmut hanefi)
(bkz: servet çetin)
(bkz: kemal aslan)
(bkz: zafer biryol)
(bkz: tuncay şanlı)
insanların daima kıskanacagı ve yok siz bu futbolcuları hiç ettniz falan filan diye laflar edecegi, oynayan oyuncuların her zaman forma şansı buldugu istisnalar hariç,ve hiçbir kulüpte olmayan sıcaklıgın bulundugu,nedense bu insanlarda bi sıkıntı yarrattıgı milli takıma her zaman çok iyi oyuncular vermiş takım...
sadece türk futboluna olduğu gibi dünya futbolunada çok büyük zararları olmuş nadide bir klübümüzdür.andry shevcenko ayarında bir futbolcu olan sergei rebrov ayrıca fenerden kalbimde problem var diye kaçtıktan sonra brezilya ligi gibi zor bir ligte gol krallığı yarışına koşan washington veya kariyerinin zirvesinde fenere gelip futbol hayatı bitme noktasına gelen ariel ortega bu güzide klübümüz tarafından kariyerlerine büyük darbeler alan dünya çapında tanınan futbolculardır.
bazı insnaların hala aşamayacaklarını gördügümüz ve kıskandıklarınıda bu kadar belli etmelerine gerek olamdıgını düşündügümüz... her zaman ve her yerde büyük olan takım...
bu yazı ekşi sözlükten alıntı yapılmıştır... fenerbahçe entry sinde 24.cü sayfada 578.ci entry...

29 haziran 1923'te general harrington kupası'nı kazanan takımımızdır.

cumhuriyet öncesi dönemde işgal kuvvetlerinin takımlarıyla yaptığımaçların büyük bir çoğunluğunu kazanmıştı fenerbahçe. bu durumdan pek hoşnut olmayan ve fenerbahçe'nin kurtuluş savaşı döneminde orduya sağladığı destekten büyük ölçüde rahatsız olan general harrington 1923 mart'ında çok sayıda subayını masanın etrafına toplayarak kesin emrini vermiştir:

"fenerbahçe'yi mutlaka yeneceksiniz!"

bunun üstüne işgalciler büyük bir hazırlığa giriştiler ve antrenmanlar aylarca birbirini izledi. ingiltere'nin en iyi futbolcuları biraraya getirildi, ayrıca dışardan da 4 tane futbolcu eklendi oluşturulan takıma. sanki bir maça değil de savaşa hazırlanır gibiydiler.. ortaya bir de harrington'un adını taşıyan gümüş bir kupa kondu. daha sonra 1923 haziran'ında beyoğlunda yayınlanan yabancı gazetelerde bir ilan yeraldı:

"ingiliz karması türk kulüplerine meydan okuyor... maçın galibi başkomutanın adını taşıyan kupaya sahip olacaktır. türk takımları istedikleri gibi takviye alabilir ve maça öyle çıkabilir."

bu ilan verilirken, türkler tarafından karşılarına fenerbahçe'nin çıkarılacağından emindi ingilizler.

ilanı okuyan nasuhi baydar, tevfik taşçı ve galip kulaksızoğlu birkaç gün sonra işgal kuvvetleri komutanlığına, fenerbahçe'nin arzu edilen tarihte ve yerde kendileriyle karşılaşmaya hazır olduğunu belirten bir mektup gönderecekti...

maç 29 haziran 1923'te taksim stadı'nda yapıldı. stadda her iki takımın da taraftarları mevcuttu, fakat baskın olan taraf işgalcilerdi. ingilizler maça baskılı bir şekilde başladı ve 15. dakikada ilk golü bulmuşlardı. ilk devre bu skorla biterken yeryerinden oynuyordu. fenerbahçe nerdeyse 1 yıldır ilk defa gol yiyordu. devre arasında nasuhi, galip ve tevfik beyler soyunma odasına geldiğinde ağır bir hava esiyordu. futbolcuların bir yandan gözlerinden yaş akıyor, bir yandan hepsi sinirden titriyordu. tevfik bey tek bir cümle söyledi:

"türklük bugün sizden galibiyet bekliyor."

ikinci yarı başladı. 60. dakikada zeki'nin* golüyle fenerbahçe beraberliği yakalıyordu. bu sefer varlıklarıyla yoklukları bir olan fenerbahçe taraftarı canlanıyordu. fesler havada uçuşuyor ve taksim stadı "türkler, türkler" diye inliyordu.

74. dakikada zeki, fenerbahçe'yi 2-1 öne geçiren golü atıyor ve maç bu skorla bitiyordu.

general harrington, kendi adını taşıyan kupayı, ingiliz karması'nı 2-1 yenen fenerbahçe'ye kendi elleriyle verirken sinirden elleri titriyor ve pera yıllardan beri ilk kez gece yarılarına kadar türklerin coşkusuyla inliyordu...
( (bkz: the great pretender), 16.02.2006 07:20)
beşiktaşımızın 2003-2004 sezonunda inönü stadında "türkiye cumhuriyeti'ne hoşgeldiniz" pankartıyla karşılayıp, üzerine bir de 10 kişiyle 2-1 mağlup edip evine gönderdiği takım.
beşiktaşın 11 puan arkasından gelip şampiyon olduktan sonra beşiktaşlıların bunu yediremeyip hep sataştıkları büyük takım.. (bkz: kuyruk acısı)
taraftarlarına Allah'tan sabır dilediğimiz takım.
1894 yılından itibaren, izmir'den istanbul'un Kadıköy yakasına yerleşen Lafontaine, Whittall gibi ingiliz ailelerinin fertleri arasında oynanmaya başlanan futbol, çevrenin Türk gençlerince büyük bir merak, heyecan ve gıpta ile seyrediliyordu. Ne var ki, onların böyle bir sporu yapmak şöyle dursun, adını dahi anmalarına olanak yoktu. Çünkü Padişah II. Abdülhamid'in amansız baskı rejimine göre değil onbir gencin, ikisinin bile bir araya gelmesi saltanat için son derece sakıncalıydı.

Ancak 1907 yılına gelindiğinde Türk gençlerinden Ziya (Songülen), Ayetullah ve Necip (Okaner) gizli de olsa bir futbol kulübü kurmaya karar verdiler. Semtlerinin adı olan Fenerbahçe'yi isim, Fenerbahçe Burnu'ndaki feneri de amblem olarak seçtiler. Kıskançlık ve asaletin timsali Sarı-Lacivert ise takımın renkleri olarak belirlendi.

1908 Meşrutiyeti'nin ilanına kadar çalışmalarını gizlice yürütmek zorunda kalan Fenerbahçe, bu tarihten sonra yürürlüğe giren Cemiyetler Kanunu'yla tescil edildi ve başarıdan başarıya koşacak olan bir büyük camia, Türk sporundaki seçkin yerini almış oldu.


kaynak;milliyet spor
türkiye gelişiminin önüne geçmiş 2 kurum/kuruluş/kişi'den biri.

(bkz: süleyman demirel)
(bkz: fenerbahce spor kulubu)
son yıllardaki ekonomik gelişimi herkesçe takdir toplayan,böbürlenme konusunda ileri düzeye ulaşmış fakat sportif başarı olarak bilhassa Avrupa da bizi daima rezil eden takım
yusuf şimşek gibi bir futbol dehasını harcamış takım
herzaman türkiye nin en büyüğü olarak kalacak spor kulübü.daimi basta gs olmak üzere besiktas tan ve diğerlerinden hep büyük olmus, taraftar sayısı, gelirleri,flaş transferleri, basındaki önceligi sampiyonlukları(eskiden cok fark vardı kapandı) hatta türk filmlerindeki konularda fenerbahce herzaman önde yer almıstır ör:yenerbahce-salatasaray diye bi film vardır.birtek avrupada pek basarılı olamamıstır ama artık o basarıların da gelmesi yakındır.birde büyüklük kavramını anlayabilmeniz için bir örnek:barcelona inter den daha büyük bir takımdır buna herhalde kimsenin itirazı olmaz ama inter avrupa kupalarında barca dan daha basarılıdır inter sampiyon kulüpler kupasını 3 kez, barca 1 kez almıstır toplamda da daha fazla kupası vardır avrupa kupaların da inter in bunun gibi baska örnekler de vardır. büyüklük farklıdır tarifi zordur yasayarak anlasılır ve de fenerbahce tartışmasız türkiye de en büyüktür....anlayan anlar artık.
parası ve huzuru olan ve Türkiyede en çok taraftara sahip olan takım.

edit:parası olup huzuru kaçırılmış takım. yine de 100. yılımızda şampiyon olabilmişizdir.
türkiyede an itibariyle en başarılı spor kulübü,mali problemlerini aşmış gelecek için plan yapan.100 yıl kutlamalarıyla tahminimce herkesin ağzını beş karış açacak takım
(bkz: fener5ce)
(bkz: bir şarkısın sen ömür boyu sürecek)
Turkiye super ligi sampiyonluguna 10 yıl ambargo koyacak takım...
Ki 2 sampiyonluk geldi 8 yıl daha sampiyon olduktan sonra sıra Galatasaray a gelir heralde...

edit: iyi sallamısım hak veriyorum*
(bkz: fenerasyon)
onu bunu bilmem, galatasaray ın o kadar avrupa başarısına, beşiktaşın o kadar "şerefli ikincilik"lerine rağmen, en çok kıskanılan takımdır. madem bu kadar kötüyüz bırakın kendi halimizde takılalım arkadaşım, ne gerek var bu kadar kıskanmaya ?

bu arada kral takımdır. gerisi hikaye...

kadıkoy de fenerli olmanın zevki bir baskadır, gerisi hikaye. uefa da hikaye, galatarasay da hikaye...

kadıkoy ve fenerbahce hakiki istanbul'dur.

yaşamayan bilemez... yaşayan anlamaz...

ve ben inanıyorum ki, fenerbahce bu sezon şampiyon olamayacaktır, aksi fenerbahce'ye yakışmaz, hiç bir fenerbahceli kendini ardarda üç şampiyonluk görünce iyi hissetmez, kendini fenerli hissetmez...

bize karmaşa lazım, eğlence lazım, aynı gunduz vakti kadıkoy meydanı gibi... hareket lazım bize... bir de sıkıldıgımız zaman tokatlayacagımız bir yaver lazım... işte o işi de eskilerden bir uefa sampiyonu ile hallediyoruz...
atatürk'ün imzaladığı hatıra defterimiz

Büyük olmak icin hiç kimseye iltifat etmeyeceksin;
hiç kimseyi aldatmayacaksın.
Ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek,
o hedefe yürüyeceksin.
Herkes senin aleyhinde bulunacaktır;
herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır,
fakat sen buna karşı direneceksin.
Önüne sonsuz engeller de yığacaklardır.
Kendini büyük değil, küçük,
zayıf, araçsız, hiç sayarak,
kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak
bu engelleri aşacaksın.
Bundan sonra da sana büyük derlerse
bunu söyleyenlere güleceksin.

Mustafa Kemal ATATURK

kaynak:milliyet spor
24yaşına gelip de türkiye kupasını hala göremeyenlerin tuttuğu takım. (bkz: ben insan değil miyim)

edit: 25 oldu.
edit2: 26 oldu.
edit3: 27 oldu.
edit4: 28 oldu.
edit5 30 oldu.
tarihi vazifesini bu gün yine yerine getiren takım.
şampiyon olamadıkları tsl* de şampiyon olmayı anasının liginde şampiyon olmuş diyerek beğenmeyen, yöneticileri çatır çatır para yiyip futbolcuları aç gezerken paramız yok diye ağlayıp parası olan kulüpleri zengin bunlar paraları var yapıyor diyerek eleştiren takımların düşman olduğu sadece futbola değil amatör branşlarada yatırım yaparak sporculara ve spora türkiye de en büyük desteği sağlayan türkiye'nin en iyi spor klübü.
şampiyonlar liginde sürekli bizi rezil eden tek takımdır (bkz: sıfır çekmek).
seni sevmek maçtan günler önce heyecanı yaşamaya başlamak,seni sevmek karşılıksız maça gelmek,seni sevmek maç başladığında zamanın durması,seni sevmek avuçların kızarıncaya kadar alkışlamak,seni sevmek zor gününde yanında olmak,seni sevmek yenilince kimseyle konuşamamak,seni sevmek 23 sene kupayı alamasanda 23 sene daha bekleyebilmeyi göze almak,seni sevmek nefes nefese,seni sevmek uzun uzun,seni sevmek bir ömür boyu...

seni sevmek bir ömür boyu...