bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  (bkz: cagdas)
  ... italiano
 2. 2.
  uludağ modern'in sözlük ahalisi arasındaki kısaltılmış adı.
  ... markasiz
 3. 3.
  Modern, yeninin ya da yakın zamanın eş anlamlısı haline gelen bir olgudur. Gündelik yaşamda ve kültürde modaya uygun tutumlara modern denir.
  1 ... okuyucu
 4. 4.
  fransada katolik kilisesinin açtığı okullara gidenlere verilen ad. türkiye de ise dini eğitim veren okullarda okumayı bırak, dini hassasiyetleri olana bile gerci diyorlar. garip, çok garip...
  -1 ... entut
 5. 5.
  bu kelime öyle bir kelime ki, şöyle tanımlanabilir: insanın kendine yakışanı giymesi

  önceki gün desti izdivaç programında bir abimiz iki kadınla birden iş götürmeye çalışmış sonra birini seçmiş falan. seçilen abla seçilemeyen ablanın abiyi arayıp durmasından rahatsız olmuş çemkiriyor "... biz o kadar da modern değiliz hanmfendi....." bu örnekten modern insanın evlilik/sevgililik bağından sıyrılıp istediği insanla part time- full time vakit geçiren insan olarak algılandığını görüyoruz. en azından yurdum insanı bunu böyle anlamış. bana kalırsa çok da haksız değil insanımız, bilakis oluşturulmuş bir abuk algının kurbanı bile diyebiliriz.
  1 ... seretan
 6. 6.
  moddan türemiş bir kelimedir. tekrar eden anlamına gelmektedir. sanayi yapısıyla aynı maldan binlerce üretimine ve standartlaşmaya gidilmiş ve bu olguları kullananlara adını vermiştir.üretim teknikleri makinaya dayandığından basit modeller ön plana çıkmış ve özellikle giyside insanları olduğundan farklı göstermiş. kalıplara göre yaşamayı zorlamıştır. buda aynı çağda olduğunun göstergesi sayılmıştır. çağdaş aynı çağda olmak gibi bi anlama geldiği varsayılsada her toplum kendi yapısıyla var olmaya hak sahibidir.

  mod
  moda
  modern
  moda girmek
  hepsi tekrardan aynılaşmaktan türemiş kelimeler.
  2 ... sadis filozof
 7. 7.
  Modernite insan şerefine yakışır bir hayata manidir, zaten bu yüzden canlı olduğunu sanan yığınların büyük kısmı da ölüdür.
  1 ... baris sever
 8. 8.
  Modernite tarafından beyni sikilen yığınlar kendisi gibi olmayan herkesi de kendisine benzetme konusundaki acımasızlığıyla nemrutu bile geride bıraktı.

  Şerefsiz ve namussuzluğun son noktası olan modernitenin dayatılmasına tepkisiz olan, moderniteyi putlaştıran herkese sözüm: leşlerinizi domuzlara yedireceğiz.
  ... zorr0
 9. 9.
  türkiye'de anlaşılmayan bir şey olduğuna kanaat getirdiğim kavram.

  ayrıca mimaride bir akım. ki çok tuttuğundan ikincisi de çekilmiştir bu akımın.

  tahminim odur ki bizim ikinci yeni'ye de ikinci yeni denirken bu ikinci modern'den hafif esinlenilmiştir.

  zaten ikinci yenici denen ozanlar kendine ikinci yenici dememiştir. onlar kuul takılmıştır.

  zaten türkçe şiir de ikinci yeniden ibaret değildir. ama yukarıda bahsettiğim modern kavramını anlamıyan mallar sanki öyleymiş gibi davranır.

  buna da serbest çağrışım denir, bok gibi bişeydir.

  amin.
  ... f ucklife