1. 1.
  Milli mücadelenin kahramanlarından. Üsteğmen rütbesiyle emekli olmuş, Emekli maaşını Kızılay'a bağışlamıştır.
  6 ... sulh
 2. 2.
  bu toprağın kadınını en iyi şekilde temsil eden yüce şahıs. sakarya bölgesinde, komutan deli Halit'in tümeninde görev yaptı. birliği tamamen kadınlardan oluşuyordu. yunanlar'ı ani baskınlarla epeyce öfelemiş, her aklıma geldiğinde dualar okuduğum anam, bacım. ayrıca dünya harp tarihinin rütbeli nadir kadın askerlerinden. (diğeri de onbaşı (bkz: halide edip adıvar)idi.)
  5 ... falay
 3. 3.
  kara fatma adıyla tanınmaktayadı. bilinenin aksine izmit ve çevresinde rum ve ingiliz işgalcilerle savaşan 400 atlıdan oluşan çetesinde sadece kadınlar değil aralarında oğlunun ve kardeşi çeteci süleyman beyin da bulunduğu erkeklerde vardı. atatürk ün özel emriyle kurtuluş savaşında çeşitli belgelerin anadolu dan istanbul a taşınmasına da yardımcı olmuştur. daha sonra çetesiyle sakarya savaşına ve büyük taaruza katılır kendisine önceleri çavuş büyük taaruzdan sonra ise üst teğmen rütbesi verilir. dünya tarihinde teğmen rütbesiyle meydan savaşına katılan ilk kadındır. anıtkabir de büst ü vardır.
  2 ... delice
 4. 4.
  tanımlamaya kahramanlık kelimesinin yetmediği büyük insan. vatanını ve milletini kurtarmak için canla başla savaşmış, gittiği her cephede başarılı olmuştur. allah ondan ve bilinen bilinmeyen bütün kahramanlarımızdan razı olsun.
  kara fatma lakabını kendisine atatürk takmıştır.

  (bkz: http://www.torlakon.com/haberdetay.asp?ID=126)
  6 ... zeytinburnucocugu
 5. 5.
  fatma seher erden
  3 ... influx
 6. 6.
  unutulmuş kahramanlardan biri daha. hakkında doğru düzgün bir kitap ara, bulamazsın.
  2 ... arbutus unedo
 7. 7.
  milli mücadele esnasında düşmana esir düştüğü sıra kendi ağzından hatırası:
  “Altımdaki Ceylan ismindeki, güzel talim ettirilmiş çok akıllı bir hayvandı; âdeta bir piyade neferi gibi düşman mevziine sokulmakta fevka’1-âde mahirdi. Afyon civarındaki Sürmeli köyünde bulunan düşmana müfrezemle taarruz esnasında, hayvanımla düşmanın mevziine sokulmak icap etti. Bu esnada düşman tarafından bir kemend atılarak yakalanmıştım ve hayvanda şahlanarak bizim tarafa firar etmeye muvaffak oldu; ben de bu suretle düşmana esir olmuştum.

  Beni yakaladıktan zaman gözlerim bağlanarak, kendi mevzilerinin iki saat gerisinde bir yere götürülmüştüm ve burada gözlerimdeki mendil çözüldü ve sürmeli köyünde kurmuş oldukları karargahlarında yarım saat isticvap edildim; benden izahat almak için mütemadiyen sıkıştırıyorlardı; ben de verdiğim cevaplarda kaçamak cevaplar veriyordum. Bunlar arzu ettikleri maksadı temin edemediler. Bunun üzerine, Başkumandanları olan Tirikopis’in yanına götürdüler. Beni görünce son derece hayretle bana bakıyordu ve “Sen Kara Fatma!” diye üç defa hayretle ismimi tekrarladı. Biraz sonra hayret ettiğinin sebebini son sualinden anladım. Meğer bunlar, Kara Fatma’yı devâsâ birşey tahayyül ediyorlarmış ve bende bunlara cevaben “Anadolu’daki Kara Fatmalar’ın en kuvvetlisi benim” demiştim. Beni bilahara bir yere kapadılar.

  Evvela başıma dört tane süngülü nöbetçi diktiler; birkaç gün geçtikten sonra bir kişiye indirilmişti. Hergün beni mütemadiyen dövüyorlardı. Gücüm tükenmeye başlamıştı. Bir gün nöbetçinin yanına bir misafir arkadaşı geldi. Şarap içiyorlardı. Misafir olan arkadaşı kalktı gitti. Bu nöbetçi şarap içmeye devam ediyordu. Her halde çok içmiş olmalı ki sabaha karşı sızdığını gördüm. Fakat bir türlü inanamıyordum. Bir iki yoklamadan sonra hakikaten sarhoş olduğuna kanaat getirmiştim. Elindeki silahı alarak ortalık ağarmadan yola çıktım. Ondokuz gün esaretin öldürücü ezalarına maruz kaldıktan sonra nihayet bir hayli müşkülattan sonra kaçmaya muvaffak oldum. BURSA’NIN işgalini duyunca halime bakmadan Sürmeli köyündeki ovada kıtamın başına geçtim. Bu muvaffakiyetimden dolayı Üsteğmen’liğe terfi edildim.”.

  ayrıca bunu bilmeyen andaval bunu dedi :

  (bkz: tarihte önemli bir kadın şahsiyet bulunmaması)
  -1 ... dahi anlamindaki de
 8. 8.
  kurtuluş savaşı sırasında, 300 kişilik birliği ile I. inönü Muhaberesi, II. inönü Muharebesi, Sakarya Meydan Muharebesi ve Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde savaşmıştır. Bursa'nın yunan işgali'nden kurtulmasında önemli roller oynamış ve biri subay olmak üzere 25 yunan askerini esir etmiştir.

  Çavuşluk rütbesi ile başladığı askerlik hayatına, savaştan sonra üsteğmen olarak devam etti ve o rütbe ile emekli oldu, emekli olduğunda ise bütün maaşını eski türk kızılayı şimdinin kızılay*'ına bağışladı.

  savaşlar sırasında, kızının eli parçalanmış ve akabinde akli dengesi kaybolmuştur. Savaş sonrasında maaşını kızılay'a bağışladığı için yokluk içerisinde bir ibadethane de yaşamaya başlamıştır.

  Bunun duyulması ile birlikte, tbmm o günün şartlarında kendisine bir aylık daha bağlamıştır.

  Kurtuluş savaşı sırasında gösterdiği büyük cesaret ve yürek sebebi ile istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir.
  ... kafasi kendinden guzel
 9. 9.
  Bir türk kadını olarak gerçekten çok özendiğim ve hayran olduğum, kurtuluş savaşı döneminin kadın askeri. Bir diğer hayranı olduğum kadın ise (bkz: halide edip adıvar)
  ... tomris hatun
 10. 10.
  nam-ı diğer (bkz: kara fatma)

  milli mücadeledeki kadın kahramanlarımızdan.
  ---
  kara fatma lâkabıyla tanınan fatma seher hanım, 1888 yılında erzurum'da doğmuştur. babasının adı yusuf ağa, kocasının adı ise derviş bey'dir. kocası da asker (binbaşı) olan fatma seher hanım, edirne'de görev yapan eşiyle birlikte balkan harbi'nde yer almıştır. daha sonra ise kendi ailesinden 10'a yakın kadını örgütleyerek 1.dünya savaşı'na katılmıştır. mondros mütarekesi'nden sonra ise eşi derviş bey'in vefat haberini almış ve erzurum'a dönmüştür.
  ---
  mustafa kemal ile bir görüşme sırasında paşa ona; adını, silah kullanmayı, ata binmeyi bilip-bilmediğini, savaştan korkup-korkmadığını sormuştur. kara fatma'nın verdiği cevaplar mustafa kemal'i memnun etmiş, "kara fatma, bütün kadınlar keşke senin gibi olsaydı" demiştir. bu olaydan sonra fatma seher hanım'ın adı "kara fatma" olarak kalmıştır. (tansel, 2001)
  ---
  mücadelenin en faâl neferlerindendir.
  ve evet bir vatan neferine daha sahip çıkamamışız ve yoksulluk içerisinde 1954 şubatında gözlerini hayata yummuştur.

  ayrıca çarşaflı kadınları aşağılama adına hamam böceği manâsına gelecek şekilde dile yerleştirmişlerdir bu ismi. bir vecihi hürkuş vakası gibi. okumalı ve bilmeli ve evet söylemlerimize de dikkat etmeliyiz.
  1 ... libertoosman