bugün

Hiç bi zaman öğrenemediğim zor gelen klavye.
görsel
Çocuk oyuncağıdır.
1 günde harflerin yerini ezberleyince kolaymış bu ya deyip 1 yılda q klavye hızımın ancak yarısına ulaşabildiğim klavye türü.
gözlüğü, dizaltı eteği, selülitli kalflarını kapatmak için giyilen kalın çorabı, göbeği ve günde 30 bardak içtiği çayı ile ünlü memur ablalarımızın 10 parmak kullandığı klavye
türkce hızlı yazmak için iyi bir fikir.
velhasıl iyi bir marka bulamadım.
Devlet dairelerinde kullanılan klavyeymiş. Ben askerdeyken kullandığım cihazın klavyesi q idi. O yoğunlukta bakmadan 10 parmak kullanmaya alıştık. Ona alıştıktan sonra tekrar f kullanmak gerçekten eziyet.
Bunun kuralları, öğrenip yazması falan acayip zor.
Oturuş şeklinize dikkat etmeniz gerekiyor, bilekler masaya değmeyecek, sol baş parmak hep boşta kalacak, bazen parmaklarının yetişmediği tuşlar oluyor ona rağmen elini-parmağını kaldıramıyorsun vs. aşırı zor ve gereksiz.
f klavye, türkçe'de harflerin frekansı dikkate alınarak hazırlanmıştır. bu nedenle türkçe yazmak son derece kolay ve hızlıdır.
ticaret lisesi çıkışlı olduğum için lisede bütün bilgisayar klavyeleri f klavyeydi ve buna özel f klavye dersi vardı. eke keke falan yazar dururduk bütün ders. 2 parmak kullanmak yasaktı illa 10 parmak kullandırıcaklardı ama biz arkada oturur 2 parmak kullanıp sınavdan 60-70 alır geçerdik. (5 dk süre 70'in üstü şüpheli 60-70 bize yeterdi) ama bi zaman sonra insan alışıyo tabi. çovukluğumda q klavye değil de f klavyeyle bilgisayarı öğrenseydim zorluk çekmezdim.
alışıldığı takdirde q klavyeden çok daha seri yazmaya olanak sağlayan klavye tipi.
orta derecede kullandıgım klavye.
zamanında dayımın yanında kısa bir süre noter katipliği yapmıştım. uzun süre onca metin yazdığınızda gerçekten bu klavyeyi kim bulduysa alman bile daşşanı yesin dersin. yani cümle alem tekrar bir araya gelse türkçeye bu denli uygun başka bir klavye ortaya çıkaramazsın. iki parmak yazan adam bile bir şekilde farkına varmadan 3-5 parmak yazar ve cidden hızlı yazarsınız.
1 haftadır kullanıyorum. Önce bilgisayar klavyem oldu sonra da daha hızlı adapte olabilmem için telefon klavyem... Başlarda geç yazdıkça tuş yerini bulamayan yaşlılar gibi hissetmeme sebebiyet verse de şimdiden q klavyeyi unuttum bile...
Yine de q'deki hızlı performansım yok tabii ki fakat ilerleme kaydettim.

Sonuna kadar yerli ve milli klavye ccc.
Q klavyeden çok daha kullanışlı ama bir türlü hız kazanamadım ve kazanacak gibi de durmuyorum.
Günlük kullanım için pek de gerekli değil sanki. Kendisine alışana kadar harcanan zamanı amorti etmesi bile bir 10 yıl sürer gibi geliyor.
6 aydan fazla bir süredir kullandığım klavye. Gayet kullanışlı. Zaten jared diamond da q klavyenin rasyonel olmadığını söylüyor.
Yaygınlaştırılması gereken klavye. Adam türkçe karakterleri kullanmıyor ortaya türkçeye dair gram bir cümle çıkmıyor. Misal şık yazacak ya ş' nin noktasız ı' nın noktalı halini yazınca tabi ister istemez küfür yazıyor ne dediği anlaşılmıyor. En azından f klavyede böyle bir sıkıntı olmaz.
on parmak bileni bir bakışta cahil bırakan klavye.

alışılınca daha iyi ama.
iki senedir kullandığım hadise.
Akü tak tak...

Öğrenme tekniklerinden biriydi. Daktiloda öğrendiğim klavye türü.
Türkiye'de etki göstermemiş çeşit. Sadece devlet kurumunda bulundurmakla bir fayda getirmiyor. Zekayı geliştirir diye reklam yaparsın ama kodlamada hangi hacker kullanır tavsiye eder? Influencerlar kardeşim influencerlar.
Telefonumda kullandığım klavye türüdür; ama yine de hızlı yazamıyorum.
Türkçenin en hızlı şekilde yazılmasına olanak veren kullanışlı klavyedir. Halk arasında daha yaygın kullanılan Q klavye kesinlikle Türkçeye uygun bir klavye değildir. Ancak Bu klavyeye alışmış birinin F klavyeye geçmesi çok zor olacağından bununla vakit kaybetmek yerin 10 parmak çalışmasını internetteki ücretsiz olan kaynaklardan yapması kişinin daha yararına olacaktır.
f klavye de atatürk ü yazdığın tuşların hepsinin birarada olduğunu biliyor muydun ? @serhliyazar
askerden öce q askerde f askerden sonra q. kişilik bunalımı gibi bir durumdu benim için. devlet dairesi ve noterler hariç heryerde q klavye kullanılıyorsa bence ilgili kurumlarda q klavyeyey geçmeli.
en kullanışlığı olduğu fikrine bir zahmet katılmadığım klavye çeşidi. sen bilmem kaç yıl qwerty kullan sonra gel bambaşka bir klavyeye geç. sıfırdan f ile başlayana lafım yok ancak öteki türlüsü çok zor.
güncel Önemli Başlıklar