bugün

bilmem kaç senedir kamuda kullanımına başlanacağı haberleri olan klavye. en son baktığımda hala q idi.
Klavye sinavinda kaldigim dogrudur. Gelsin butler.
iyiki bu hayatta q klavye kullanıyoruz, f iğrenç ötesi...
dünyanın en iyi klavyesidir.
öğrenmesi 2 ayınızı alır, dakikalar içerisinde yazdığınız metni saniyeler içerisinde yazmaya başlarsınız.
öğrenme aşamasında zordur, lakin gerisi muhteşemdir.
katiplik sınavlarına girerken tanışma ihtimaliniz çok yüksektir.
http://turkegitim.net/FKl...lt.aspx?Sayfa=DersListesi
http://www.typingme.com/o...vye-f/on-parmak-ders1.php

öğrenmek açısından şu 2 siteyi öneririm.
özellikle 2. si size az küfür ettirmeyecek başlarda.
klavye bile yumruklatır. ama sonu iyi olacak.
işiniz türkçe metinler gerektiriyorsa f klavye zamanında zaten bunun için düzenlenmiştir. eğer ingilizce yazmak gerekiyorsa q gerekir, daha iyi olur.

yok eğer internette takılıyorsanız sadece hiçbiri önemli değil.
dizilim türkçeye uygun olduğu için alıştığın zaman gerçekten gözün kapalı kullanabileceğin, türkler için en seri klavyedir.
F klavye karşıtlığı yavşaklıktır. Hep söylüyorum

https://medium.com/mwicha...r-fc840aab1b0a#.t6w9sxwc1
10 parmak yazdigim klavye cesididir.
Biraz zor bir klavye . Q klavyeye alıştığımız için haliyle bize zor gelen klavye türü .
https://m.youtube.com/watch?v=3zW-XP9mGc4

Ülkeye q klavye sokulmamasi gerekir.

Ekşi Sözlükte yerin dibine sokulmuş klavye çeşidi.

Lakin eksi sözlük çok ciddiye almamak gerekir.

F klavye nedir ne değildir araştırmadan eleştiri yapmışlar.
ef klavye diye değil, f klavye diye okunur.
Türkçeye en uygun klavyedir. kısa sürede çok kelime yazılabilir. bütün Katip'ler F Klavye kullanır.
Bizim hocada f klavye var. Ara sıra bilgisayarını kullanmam gerekiyor, valla iki satır yazı yazıncaya kadar harfleri aramaktan cinniler çevirmiş gibi oluyor ellerimi.

Ama alfabemiz ve dil yapımız bakımından en verimli klavyedir. Hatta dil-harf dizimi bakımından dünyanın en iyi klavyesi seçilmiştir. Tabi biz alışmadım o ayrı.
lisede dandik bir bilgisayar laboratuvarı vardi. oradaki bilgisayarlar f klavye idi. Benim icin f klavye bundan ibarettir.

Açıkçası kullanmasi da çok Zor geliyordu o zamanlar.
Türkiye için türkçe kullanım için özel olarak tasarlanmış klavye çeşitidir. Yapılan araştırmalara göre aynı türkçe metni f klavye ile yüzde 46 daha hızlı yazmak mümkün olduğu için kamu kurumlarının tümünde f klavye kullanılması zaman tasarrufu açısından önemlidir.
tuşları inanılmaz güzel dizilmiş klavyedir, biraz boş zamanınız varsa eğer direk başlayın çalışmaya f öğrendikten sonra q klavyenin ne kadar rezil olduğunu göreceksiniz. 1 günde tuşların yerini ezberledim ve 10 parmak yazmaya başladım, klavyemde ki tuşları söküp f yaptım çünkü bazen zorlanınca q ya dönmeyeyim diye, 10 gün oldu ve q klavye hızıma ulaştım evet sadece 10 gün üstelik bakmadan yazabiliyorum.
Benim en hızlı yazdığım klavye çeşitidir. Devlet yasak koydu koyalı q ya döndük. Şimdi bir yazıyı 40 dakikada zor yazıyorum efendim maalesef.
telefonda, pc'de, tablette kullandığım klavyedir, Q Klavyeden daha sağlamdır, hızınızı üç dört katına çıkarır.
askerde saçmalattıran gercekten de çok hızlı kullanılabilen sivile geçince yine saçmalattıran klavye türü.
türkçedeki harflerin kullanım sıklığına göre klavye düzenlendiği için türkçe çok kolay yazılır.
kullanımı uzun süre alışkanlık ister. ben bunlardan kullanmayalı 10 yılı geçti herhalde. Türkçe kullanım için iyidir hoştur diyebiliyorsunuz ona da eyvallah ama gerçek dünyada bunlar gerçek değil arkadaşlar.
ben sürekli olarak yazılar yazan içerik üreten biriyim ve bu nedenle hızlı yazmama yardımcı malzemelere ihtiyaç duyuyorum. farklı dillerde içeriklere ulaşıp yeri geldiğinde yazıyorum. bu nedenle qwerty düzeninde olmayan hiçbir klavye kullanışlı olmuyor. hızlı yazmaya alışmak isteyen olursa tavsiyem butterfly switches tabi mac kullanmak istemezseniz toshibada benzerini üretiyor. ilk anda alışamıyorsunuz ama biraz yazınca ne kadar mükemmel olduğunu farkediyorsunuz. tabi alışırken çat çat sesler geliyor klavyeden çünkü alışkanlık gereği daha kısa tuşlara geçince dokunmatikmiş hissi verebiliyor. hele ki mekanik lanet klavyelerden geçiş yaparsanız yedek klavyeye ihtiyacınız olur.
oyun oynamayalı çok oluyor ama hatırladığım kadarıyla oyunlarda eziyetin daniskası oluyor. kısaca f klavyeye geçiş yapmayın yaptırmayın zamanınıza yazık.
birkaç ay içerisinde alışıldığı takdirde q klavyeden daha hızlı yazmayı mümkün kılan klavye tipi.
her ne kadar türkçe'ye daha uygun olsa da q klaveye alışık olduğum için zor gelen klavye türüdür. sadece p harfinin yeri q klavye ile aynıdır.
Kullandığım klavyedir. Bir türlü kopamadim. Oyun oynarken sürekli q ya dönüyor ama f de hızlıyım.
babam daktilo biliyo diye çekmek zorunda olduğum dert.