bugün

çok küfrümü yemiş klavye.
q klavye haline getirip kullanılası klavyedir.
-'T ' nerede a*ına koyım ya.
-Or*spu cocuğu 'R ' neredesin.
diyologlarını yaşatır insana. Kafa allak bullak olur.
eski daktilo kullanıcıları için velinimettir.
allah bin belasını versin bu klavyenin, şimdiye kadar q klavyeye alışmış insanı bu klavyeye muhtaç bırakmakta nedir ? yıllar önce yapsaydınız ya bu işi...

alışık olmayan insana üç kelimeyi bir dakikada yazdırıp, ben acaba geri zekalı mıyım diye düşündürtür...
yıllarca q klavye kullandıktan sonra kullanmak isteyen için işkence niteliği taşıyan klavyedir.
Askeri bilgisayarların tamamı f klavyedir.
on parmakla yazma tekniğini öğrenince yazması çok zevkli hale gelen, türkçe kelimelere uygun olarak tasarlanmış klavyedir.
program aracılığıyla çalıştıktan sonra kısa sürede öğrenilebilen klavye çeşididir.
Iyice öğrendikten sonra Dakikada 50-60 kelime yazabilirsiniz bu q klavye için çok zordur.
q klavye gibi evrensel bir dizilim varken saçmadır.
eskiden kursları olan, daktilonun gelişmişidir. hiç klavyeye bakmadan yazılan yazıdır.
görsel
q klavye ile savaşta, her türlü kazanacak klavye.
şöyle anlatayım:

1-2 yıl öncesine kadar ben de q klavye kullancısıydım, f klavyeyi modası geçmiş, sadece türkçe'ye uygun, daktilolarda kullanılan bir klavye türü zannediyordum.

ancak q klavyede ters olan birşeyler vardı, ve en çok kullanılan "a" ve "e" gibi harfler klavyenin en köşelerine konumlandırılmıştı. aynı zamanda sürekli klavyeye bakarak yazmak, daha sonra ekrana bakarak yazdığını kontrol etmek te beni rahatsız ediyor, 10 parmak yazanlara imreniyordum.

sonrasında f klavyeyi denemeye karar verdim.

(bkz: http://www.turkegitim.net/fklavye/)

sitesine girdim, ücretsiz üye oldum ve hergün yarım saat, 1 ay boyunca f klavye çalıştım. bu site çok güzel bir site, ve tam kuralına göre 10 parmak f klavye kullanmayı öğretiyor. önce ak, ka, aka gibi kelimelerden başlatarak, dersler ilerledikçe kompleks kelimeleri yazmayı kuralına göre öğretiyor.

1 ayın sonunda 10 parmak klavye kullanmayı öğrenmiştim. sonrasında aynı sitede bulunan hız testlerini yazarak hızınızı arttırabiliyorsunuz. ve q klavye kullanarak geçmişte harcadığım zamana üzülmeye başladım, neden daha önce f klavye ile tanışmadığıma da.

f klavyede harfler çok güzel konumlandırılmış. en çok kullanılan "a" ve "e" gibi harfler en güçlü parmaklara denk geliyor, ve klavyenin ortasına konumlandırılmış. bir de sesli harfler sol ele, sessiz harfler sağ ele yaydırılmış. bu bağlamda çok daha verimli kullanılan bir klavye.

ve en güzel tarafı, f klavyeyi kuralına göre öğrendiğinizde, 10 parmak olarak hiç klavyeye bakmadan, sürekli ekrana bakarken yazabiliyorsunuz. parmaklarınız otomatik olarak harflerin üzerine zaten kendiliğinden gidiyor. böylece başınız bir klavyede-bir ekranda olmadan, yazdıklarınızı anında kontrol edebiliyorsunuz. ve dediğim gibi bunu öğrenmek, yukarıda bahsettiğim gibi sitelerle, kendi kendinize çalışarak, en fazla bir iki ay. üstelik sadece türkçe için değil, yabancı kelimeler de çok kolay yazılabiliyor f klavyede. yani sadece türkçe'ye uygun olduğu da bir şehir efsanesi.

f klavyenin bir diğer güzel tarafı da, klavyeye bakmadan yazıldığı için, bilgisayarıza q klavye bağlı olsa bile farketmiyor. o yüzden "f klavye bağlı olan bir bilgisayarı ya da laptop'ı nerden bulacağım ki" sorusu anlamsız kalıyor. bilgisayarların ayarlarından varsayılan klavyeyi f klavye olarak ayarlıyorsunuz. ve bilgisayarınıza bağlı olan klavye q klavye olsa bile, rahatlıkla klavyeye bakmadan yazıyorsunuz. hatta iş yerinde bu çok ilgi görüyor. hatta bir iş arkadaşım "sihir gibi birşey bu" demişti zamanında.

ben şu an f klavyede dakikada 330 vuruş civarında bir hıza çıkmış durumdayım. en baba, en hızlı q klavye kullanıcısı dakikada 200-250 vuruş civarlarında yazabiliyor. bence herkesin 1-2 ay azmedip, bahsi geçen site gibi sitelerde f klavye çalışarak, bu hazzı alması gerekiyor. sonrasında "neden şu ana kadar q klavye kullanmışım" diyeceğinize ve yazı yazmaktan daha çok zevk alacağınıza eminim.

işbu entry, klavyesindeki harfler q klavye düzenine göre olan bir laptop'ta f klavye ile yazılmıştır.
on parmak yazarak amınakoyduğum klavye türüdür.

--spoiler--
on parmak yazmanın eğitimi azami 7-8 aydır.
--spoiler--
türkçe yazımı inanılmaz kolay olan klavyedir. her ticaret lisesinde öğretilmeye çalışılır bazıları benim gibi kapar, derece falan yapar bazılarıysa işin gırgırındadır. 1925 yılında doğmuş olan f klavye mucidimiz ihsan yener halen yaşamaktadır, bu da ayrıca şaşılasıdır. ayriyetten http://www.interstenoturk.org adresinden alıştırmalar yapılabiliyor kolay gelsin.
kısa zamanda öğrenilebilen, muhteşem klavye.
katiplik sınavı vasıtasıyla bindim bu trene ve çok kısa zamanda çok büyük aşama kaydettim.
olay pratikle ilgili. zaten böyle sözlük benzeri ortamlarda yazan biriyseniz kendilğinden geliştiğini göreceksiniz

getirdiği hız ve enerji avantajı ise inanılmaz.
lakin bunu öğrenince yılların doğaçlama gelişen q klavyesi bir anda buhar oluyor demedi demeyin.
ha zaten ne gereği var ki? kısa yol için: ctrl+shift
liselerde öğretilen kamu yerlerinde kullanılan öğrenilmesi ve kullanması kolay türkçe klavye.
okullarda bulunan küfür edilesi alet.
samimiyetsiz klavyedir.
F klavyeyi kullanmaya alışan kimse bir daha vazgeç
emeyecektir. Gayet yerinde bir uygulama.
daktilo klavyesidir. belirli bir zaman sonra meydanı boş bırakacaktır, bırakmazsa eğer wasd diye guie ile cs oynatmaya çalışır. saygılar.
aslında f klavye görüntülü klavyeyi kullanmak bilgisayar sistemi q klavyeye göre kurulu olduğu için
kullanmak zordur.
en kolayı görünürde q düzeni değiştirerek f kullanmak daha mantıklı.
ben bilgisayarımda en gıcık olduğum bir harf var esc nin altında ona bir ayar verdim.
bir basıyorum ona f e geçiyor bir basıyorum q ya geçiyor istediğim gibi takılıyorum.

öğrenilmesini desteklerim ama klavye düzenini değiştirerek değilde öğrenimini artırarak bu işi yaygınlaştırırsınız.
her zaman söylediğim gibi devlet milleti nasıl sikeceğini şaştı.
neyse...
böyle aptal uygulamalar olduğu sürece bizim ülkeden hiçbir yenilik bilmem ne çıkmaz da zaten.

sen tut eğitimini yaygınlaştır sen klavye düzenini değiştirince sanki merak salarak öğrenecek mi f klavye düzenini.
götürür hurdacıya satar onu bu da neymiş diye...

bir zamanlar hastalığımdı benim her oturduğum bilgisayarda q klavyeye olan alerjimden dolayı hemen bilgisayarı
f klavyeye çevirirdim. esas kullanıcısı verem olurdu ne oldu bu hamına kodumun bilgisayarına derdi.
ne oldu lan yine sen mi oturdun bu siktiğimin bilgisayarına derdi.

sonra zamanla bu davranışın uygun olmadığını anladım tabi ki...
evrim geçirdim kendi halimde daha sonra babam düdük bana laptop alınca böyle uygulamaların kolaylığını da
anladım.

tolga gibi lafın dibine vurdum yine hadi iyi geceler.
bilimsel hic bi tarafi olmayan uydurma bi klavye turudur.
on parmak kullandığım klavye oluyor da kendisi.
Samsung galaxy mega'mda kullandığım klavye türüdür. Bilgisayarda da ha keza.. q'dan daha kullanışlı olduğu doğrudur.