1. 1.
  q klavye kullanan biri icin olumcul derecede kullanmasi zor klavye çeşidir.Harflerin dizilimi farklidir.ikinci dünya savaşindan kalmiş kimi devlet dairelerinde gorulur.
  14 -8 ... burningfingers
 2. 2.
  türkce'ye q klavyeden daha uygun harf dizilimi olan klavye cesidi.
  9 -2 ... aftermath
 3. 3.
  kullanımı q klavyeden on kat daha kolay olan ve aynı bilgisayarı kullanan diğer insanları deli eden klavye tipi.
  6 -1 ... noodle
 4. 4.
  50' li yıllarda türk dilinin özelliklerine göre oluşturulmuş klavye türü. türkçede en çok kullanılan harfler ve parmakların işlerliği dikkate alınarak hazırlanmıştır. bu yüzden türkçe bir metni iyi bir f kulllanıcısı iyi bir q kullanıcısından daha hızlı yazar. nitekim uluslararası yapılan daktilo yarışmalarında, çoğunlukla türklerin birinci gelmesinin nedeni f klavyeye bağlanır.ancak q klavyeyle başlamış birisinin f ye dönmesi oldukça zordur. resmi kurumlarda özellikle okullarda f klavye tercih edilir.
  8 -1 ... oylumunelumune
 5. 5.
  ziraat bankasının kullanmakta ısrar ettiği ve bankada işe yeni girenlerin bir işlemi 15 dakikada yapmasına neden olan klavye cinsi.
  4 -2 ... kevin
 6. 6.
  şu entry girmek için çabaladığım klavye çeşidi, kullanım açısından sadece 'işkence' kelimesi onu tanımlamaya yeter.
  3 ... kutupsal form
 7. 7.
  q klavye'ye alismis bünyenin ilk kullanim asamasinda sövdügü klavye.
  2 ... kopush
 8. 8.
  (bkz: öf klavye)
  7 ... zubizarett
 9. 9.
  Normal bilgisayar klavyesini ' F' Klavyeye çevirerek, yazma konusunda biraz olsun tecrübe kazanabilirsiniz....! ! ! (öğrenmenizi önemle rica ederim, çünkü dışardan gözüktüğü kadar zor değil, hatta harfleri bu kadar rahat kullanabildiğiniz için, yazı yazmak hobiye dönüşebiliyor)

  (bkz: nolur silme)
  6 -2 ... enginar
 10. 10.
  Türkçenin sözcük yapılanmasındaki sesli, sessiz harflerin kullanımı, sıklığı, dizilişlerini dikkate alarak yaratılmış; sağ ve sol eldeki parmaklara yazı yazarken makul ve dengeli yük bindiren, bu nedenle de ülkemizi hızlı daktilo kullanma yarışmalarında sık sık birincilik kürsüsüne çıkaran; nasıl basiret bağlanmasıysa artık, terk ettiğimiz, dünya üreticilerine de bizim için özel ürün ürettirme fırsatını neredeyse kaçırdığımız; türkçeyi gerçekten yoğun ve hızlı yazmak isteyenlerin asla vazgeçemeyeceği, yalnızca bu soruna çözüm bulamadığı için dizüstü almaktan insanı vazgeçirtecek denli tutkunluk yaratan, uğruna azıcık fanatik olunabilecek belki de tek şey; f klavye kullananları sevelim, onları koruyalım.
  6 -1 ... nuhungemisi