bugün

evrim teorisi demek kanıtlamayan düşünce demek değildir. bilimde teori kanıtlanamayan düşünce anlamına gelmez. teoriler kanunlardan daha kapsamlıdır. bilimde teori demek bilimsel olayları daha kapsamlı açıklayan bilgiler bütünü demektir. evrim de birçok kez kanıtlanmıştır. kafası bilime çalışmayan malların bu yasaya bok atması, bu yasanın tıkır tıkır işlediği gerçeğini değiştirmeyecektir.

Evrim teorisi, canlıların değişim sürecini açıklar ve bu değişimin nasıl gerçekleştiğini anlatır. Teori, tüm canlıların ortak bir atadan geldiğini ve bu atadan itibaren canlıların özelliklerinin değiştiğini söyler. Bu değişim, doğal seçilim adı verilen bir süreçle gerçekleşir.

evrime göre en güçlü olan veya en zeki olan hayatta kalmaz. koşullara en iyi uyum sağlayan hayatta kalır. bukalemunun bulunduğu ortama göre renk değiştirmesi çok güzel bir evrim örneğidir. ayrıca evrimin gerçekleşmesi için milyonlarca yıl gereklidir. evrim biten bir şey de değildir. sürekli devam eder.

anlaması gayet kolaydır. yeter ki yobazlık yapmayın.
Evrimide Allah yarattı, doğagaki düzenide işleyişide, ay yıldız güneşin yörüngelerinide, ha bilimsel olarak buna isim verilmiştir Bi sakıncası yok bence.
virüslerin değişimi de evrime bir örnekmiş. evrim bir gerçek ama bu islam'ın "yalan" olduğu şeklinde yorumlanmak zorunda değildir zaten bence. zaten allah da var evrim de var. allah bazı canlıları evrimle yaratmış.
evrimcilerin allah inancıyla ve islam'la çelişmediğini düşündükleri bir teori sanırım.
2011 yılında aöf felsefe bölümü derslerinden bilim tarihi veya antropoloji de ayrıntılı ve ikna edici bir şekilde anlatılıyordu. daha sonra evrimi kitaplardan çıkarmışlar. maalesef.
canlılıktaki türleşme ve tüm değişimlerin algoritmik yapıda olduğunu ve denklemlerden beslendiğini söyleyen müthiş kuram.

doku, organ, hücre bazında olsun yahut morfolojik, genetik, fizyolojik olsunlar farklı canlı türleri arasındaki benzerliklerin sebebine de deney ve gözlemle sınanabilen ve tekrar tekrar test edilebilen açıklamalar getiriyor.
ahlaki, hukuki, ekonomik açıdan boka batan, adil gelir dağılımını tesis etmeyi ve kitleleri eğitmeyi dahi beceremeyen gerici eğitim sistemlerinde okutulması dahi yasaklanırken, komünist çin bilim temelli yatırımlarıyla alıp başını yürümüştür!
Sikime taşağıma sürüp çöpe attığım teori.
hani böle herşey kendi kendine diyoya bilim31 ciler.dolu şey var.miltonlarca yıl ile her bişi kendiğinden oldu allah peygamber yalan bilim uleen diyolar ya hani.
okey..
ama bişi dicem.
abi.gir o zaman laboratovarına bir adet arpa buğday tanesi yap.aq ğum kendiğinden oluştuysa sen alasını yaparsın-yapabilirsin.bilim değilmi bu.
hadi olmuyo.kendiğinden oluyo ama sen yapamıyon anladık onu zate.
okey.
en azından bi süper kompitırda similasyon ile oluşturun.atomları bağla arpa yap.onuda simile et..
ee o da yok..
ama ne var..
evrim ulan kendi kendine ulan.
allah yok ulan..
kardeş bişi demiyoz..sana göre öle..okey..bilim okey..ama hani keşke öle hayvan kemiklerini gösterip
"bak burdan gelmişiz,yani kendiliğinden"
dicenize keşke bilmesel similasyonlar ile yada basit tohumları üretmek vs yolu ile bizzat gösterebilseydiniz o "kendiliğinden oluşan şeyleri"
laf ebeliği yapma..yap..araştırma merkezine gir hangi ahırsa o artık yap buğday falan..kedi allah düşmanlığının propaganda malzemesi yapma bilmi..
düşümcem budur.
öle işte..çokta şeetmesin bence genç türkolar.yada şeedin bana ne.
90ların başında Darwin'i eğitim kitaplarından zorla kaldıran düzenin amına koyim.
işte böyle aslında müslüman olmayan, ama kendini müslüman zanneden, ne istediğini bilmeyen ama aslında bildiğini zanneden sik kafalı bir nesil yetişir.
Belki de ben de onlardan biriyim.
Belki de ben de sik kafalıyım.
Ama en azından farkındayım.
Hurafeci aptal orospu çocukları.
Zihniyetsiz hain köpekler.
maymundan veya ortak atadan türemiş olmayabiliriz çünkü ortak atanın kalıntısı da olmayabilir, olsa bile ortak atadan türememiz adem'den türemekle çelişir ama onun dışında evrimin kanıtları varmış. bir virüsün başka bir varyantı bile evrime bir delilmiş.
Evrim sadece teoridir. Bilimsel gerçekleri kabul etmek gerek ve bilim deney ile açıklayıcı net gerçeklere dayalıdır. Kimse çıkıp atom yok diyemez. Peki, her şey atomlardan oluşuyor ve bu yapı taşının canlı cansız her şeyi oluşturduğu kesin gerçek olarak ispatlı ve ölçümlü ise; içinizde duyan, hisseden, algılayan "ben" dediğiniz ve genelde "ruh" olarak ifade edilen olguyu bilim açıklamakta neden aciz kalıyor? Bunu asla ölçümleyemeyecek olmamıza rağmen, gözle görüp kulağınızla duyuyor, evreni ve varlığınızı sorgulayan o açıklanamayan yazılımı açıklayamayacak olmasına rağmen, kör saplantılarınızı ispat etmek uğruna evrim denilen olguya nasıl bodoslama dalıp inanabiliyorsunuz? Üstelik evrimin esasını oluşturan mutasyonun, literatüre geçmiş tek bir tane dahi faydalı örneği olmadığı halde. Bir illüstrasyon ve eksikleri konusunda bizzat aynı kitapta itirafların yer aldığı kitap ışığında saplantılarınızı ispata çalışmayın! Ruhu açıklayamadığı sürece evrim boştur. Cansız atomlardan oluşuyoruz. imkansızı tarif etmeye çalışmak beyhudedir.
teoriyi ilmi gerçek gibi kabul edip dinsizliği evrime bağlamak felesefesi hurafe değil, dinsizlik dini hurafe değil, ilahi dinler hurafe öyle mi ? niye? Allah bana kulluk edin dedi diye. sen etme kardeş allahın sana ihtiyacı yok. ya bide çocuk gibi ağlamıyorlar mı, deli oluyorum. sırf inkar ettik diye bizi cehennemde yakması zulüm değil mi? ee hani Allah yok diyordun, ahiret yok diyordun. cennet cehennem yok diyordun. tekrar diriltilip hesap görmek yok diyordun, noldu şimdi? madem yoksa o zaman niye korkuyorsun ki bu kadar? madem yoksa neyin hesabını kimden soruyorsun? ohh ne ne ala memleket. hem inkar et kafa tut isyan et, yalanla, hemde hesap sor. akıl akıl gel kafama takıl. suyundan da koy, tanesi bol olsun..

Darwin öldü gitti. teori hala teori. teorisinin de hiçbir şeyini ispat edemedi. ardından gelenlerde aynı. hala daha çoban sopası gibi buna yapıştılar. çünkü NATO kafa nato mermer. inatçı ab gibi hep aynı tekrarlar. akıl var ama şuur yok. fikir var ama şeytaniyete ve inkara çalışıyor. ha bire inkar temelli fikir üretiyor. teslim olmak yok. kabul etmek yok..
o kadar hiçbir şey bilmiyorsunuz ki hiçbirini düzeltmekle uğraşmayacağım. ama ne evrimin e'si ne de bilimin b'si hakkında herhangi bir fikri olmayan insanları pistten alalım bir zahmet. halbuki biraz araştırma ile her şeyi görüp ne kadar saçmaladığınızı siz de görebilirsiniz. ama cehalet mutluluktur.
Cehalet iyi değil tabiki; fakat söylenene inandığını iddia ettiğin yaratılışçılar ile evrime inananlar arasında inanış olarak fark yok. Bunu söylerken bilinçli olarak "inanış" diyorum. Yaratıcıya inanan da inanıyor, evrime inanan da inanıyor. Evrimciler, bunun varlığını ispata uğraşıyorlar, hepsi bu. Bilime inanan insan muteberdir. Dine inanan insan da öyledir. Kendi mecrasında inanma ihtiyacı hissediyor. Bu gayet doğal. Benim inancım da bilimin açıklayamadığı ve asla tam olarak bunu başaramayacağı bir şey var: Ben nedir ve bu yazılım nasıl işliyor? Evrim bedeni ve maddesel olanı açıklıyor diyelim: Peki yazılım konusunda neden tık yok? Bu bilgisayar kendi kendine işlemiyor ya cancağızım. Saygılar herkese.
Evrim teorisi bir inancı değil bilgiler bütününü temsil ediyor. Yaratılış diye bir şeyin olmadığını ve dünyadaki canlıların nasıl oluştuğunu belgelerle ortaya koyuyor. yaratılıştan kastım yahudi inancıdır. Zaten herkesin kastettiği gibi. Fakat bu, bir yerlerde yahudi veya Arap tanrısı olmayan "gerçek" bir tanrı olabileceği ve bütün canlıları evrim süreci sonrasında birbirinden yaratmış olabileceği ihtimalini ortadan kaldırmıyor. Yalnızca milyarlarca insanın inandığı dinin ve tanrıların gerçek olmadığını ispatlıyor. Yani tek başına evrim teorisi bilgisi diğer inanç sistemlerini ortadan kaldırıyor. insanların bunlara inanmaya devam etmesi kendi tercihleri.
Ben veya yazılım denilen şey psikoloji ve nöroloji bilimleri tarafından açıklanıyor. Açıklanamayan anlaşılamayan bir şey yok. Bilinmeyen tek şey Big Bang öncesidir. Bunun nedeni bilimin gözlem alanının dışında kalmasıdır. Ancak bu da o başlangıç noktasından önce bir tanrının olduğunu göstermez. Nasıl ki big Bang sonrasında herhangi bir tanrının varlığına ihtiyaç olmadan herşeyin nasıl oluştuğunun bir açıklaması varsa big bangden öncesinin de bir açıklaması vardır. Bu açıklama bir tanrı da olabilir ihtimal dahilinde ama bu tanrı yahudi ya da Arap tanrısı değil. insanların anlamakta zorlandığı şeylerden biri budur.