1. 1.
  tarih apaçık ortadadır, kimsenin tarihi öğrenmenizi engelleyecek, bunları saklayıp bir kasaya kilitleyecek halide yoktur, ama bazıları vardır okuma gereği bile duymazlar onlar osmanlı tarihini ve osmanlı imparatorluğu içindeki azınlıkları bilmez, bilmeden de hani günümüzde çok kullanılan bir kelime vardır yaftalanmak, işte onların da yaptığı sadece yaftalamak olmuştur belki bunu bir extrem olmak için yada kendi şovenist anlayışlarına göre yapmaktadır.

  acaba niye ermeniler, sadece ermeniler tehcir edilmiştir yada sizin düşüncenizle soykırıma uğramıştır. koskoca imparatorlukğa bir ermeniler mi çok gelmiştir, o dönemde laz, tatar, pomak, çingene, ibraniler ve birçoğu varken neden ermeniler buna maruz kalmıştır sorusu uzerinde durmamız gerekir. ermeniler maruz kalmıştır çünkü şovenist politikalar izlemekte ve bu politikalarını hayata geçirebilmek için dış güçlerle ilişki içinde olup örgütlenme aşamasından sonra amaçlarını gerçeklendirmek için çeşitli süreçler içerisine girmişlerdir bir imparatorluk düşününki başından beri türk kimliği öne çıkarmamış, diliyle edebiyatıyla ve yaşam tarzıyla çevresiyle bütünleşmiş olsun; işte bunu başarabilen osmanlı imparatorluğudur. kaldı ki siz tüm bunları hiçe sayıp ondan sonra da osmanlı nazice bir politika izlemiştir, bütün ermenileri soykırıma tabi tutmuştur, bunu diyebilen bir insanın hayatında hiç kitap okumaması, literatürü taramaması yada amacının farklı olması gerekmektedir. nihayetinde osmanlı'da o dönemde çeşitli yerlerde yaşayan ve yaşadığı bilinen ermeni halkı da vardır, ancak bu politikaları gütmemeleri nedeniyle onlara asla dokunulmamıştır zaten böyle bir davranış şekli asla soykırım tanımına uymamakta ama yine de uydurmaya çalışanlar vardır.
  8 -2 ... bilememko
 2. 2.
  27 mayıs 1915 tarihinde kabul edilen 1 haziran 1915 tarinde yürürlüğe giren "sevk ve iskan kanunu"nun yanlış anlaşılması nedeniyle kullanılan ifadedir.sevk ve iskan kanununa ermeni tehciri demek yanlıştır. kanun için gerekli düzenlemelerin hiçbirinde tehcir kavramı kullanılmamıştır. bunun yerine " başka mahallelere sevk ve iskan" veya " tayin ve tesis edilen mahallelere nakil ve iskan" kavramları yer almıştır.
  ermeni tehciri ifadesinin yanlışlığını anlamak için tehcir kelimesinin anlamı da incelenmelidr.

  tehcir arapça bir kelimedir, bir yerden bir başka bir yere göç ettirmek yer değiştirmek manasındasır. bu kelimenin uluslararası alanda karşılığı ise ingilizce olarak deportation dır.
  deportation ise sınırdışı etmek anlamına gelir.

  sevk ve iskan kanununa göre ise ermeniler osmanlı ülkesi sınırdışına yollanmamış, bilakis can ve mal güvenlikleri sağlanarak osmanlı imparatorluğu sınırları dahilindeki güvenli bölgelere sevk edilmiştir.
  bunun yanısıra gönderilen ermeniler ülke topraklarında yaşayan tüm ermeniler değil, sadece doğrudan doğru ya cephe güvenliğini sarsabilecek bölgelerdekiler olmuştur. büyük şehirdekiler mevcut durumlarını korumuştur.

  kaynak: barış özdal ve ermeni sorunu seçmeli dersi
  2 ... roksalan
 3. 3.
  sözlükte bir özür furyasıdır gidiyor. ''soykırım için özür dilemiyoruz, tehcir için özür diliyoruz'' gibi cümleler kuruluyor.

  bu kısıma kadar tamam. yahu kardeşim bu adamlar neden tehcir edildi acaba diye soran yok. sormayı geçtim,düşünen yok. şimdi hemen bir beyin fırtınası yapıyoruz ve gecmişe dönuyoruz. osmanlı devleti acaba kac millete tehcir emri verdi. hassiktir dimi! sadece ermeniler. neden acaba. açıklıyım izninizle;

  1- ermeni çeteleri cephe gerisinde baskınlar yaptığı için, *
  2- sucsuz ermenilere, diğer osmanlı tebası tarafından zarar verileceği düşüncesi... bu madde tamamen ermeni halkını korumaya yöneliktir.

  bu iki sebepten öturu ermenilere tehcir cezası verılmıstır. varın şimdi özür dileyin ama önce okuyup öğrenin.
  7 -1 ... bu cocuk okumaz
 4. 4.
  "ermeni çeteleri" gibi ermenilerin silahsızlandırıldıktan sonra kırdırılmasına karşı oluşturulmuş direnç odakları gösterilerek meşrulaştırılmaya çalışılmış, ittihadcılar tarafından fındık atılmış, bugün oldukça büyük bir çoğunlukça da hâlâ çiğnenebilen sakız.

  birincisi sadece doğudaki değil bütün ermeniler sürüldü, topraklarından koparıldı, öldürüldüler, çocukları alındı, kimi türk ve kürt aileler çocuklara sahip çıktı, kimi çocuklar toplama kamplarında islâmlaştırıldı, kimi ermeniler "kendi istekleri ile" müslüman oldu. bugün hâlâ "ermeni dölü" diye aşağılamanızın nedeni bu insan onuruyla bağdaşmayan olaylar olsa gerek?

  neyse, 24 nisan'ı neden "soykırım günü" olarak anar ermeniler? o gün istanbul'daki 500-600 ermeni aydını yargısız sualsiz infaz edilmiştir. öldürülmüşlerdir, yıl 1915.

  batıdaki ermenileri bile sürmenin "cephe"yle ne alâkası varsa, osmanlı ordusunda silâhsızlandırılarak geri göreve çekilmiş ermeni askerlerin ve tümden silâhsızlandırılarak hamidiye alaylarına, bazı kürt aşiretlerinin çetelerine karşı savunmasız bırakılan ermeni halkının maruz kaldığı durumun da çetelerle o kadar alâkası vardır.

  ek olarak bugün pkk var diye bütün kürtler sürülebilir bu mantıkla? yanlış mıyım?

  istek üzerine toplama kamplarına yönelik ekleme:

  http://flickr.com/photos/agbu/with/2421334213/
  http://en.wikipedia.org/wiki/deir_ez-zor_camps
  http://flickr.com/photos/agbu/2421334213/
  http://commons.wikimedia....ugee_camp_in_beyrouth.png
  http://commons.wikimedia....efugee_camp_port_said.png
  http://www.aksiyon.com.tr...d=23084&yorum_id=8024
  3 -7 ... dr cureklibatur ve bay arkin
 5. 5.
  (bkz: ermeni teşhiri)*
  (bkz: ermeni soykırımı)*
  -3 ... parabellum
 6. 6.
  osmanlıdan miras kalan şark sorununun, iki ayağından biri, bu vesileyle çözülmüştür.

  bu topraklarda ya bizim ay yıldızlı al bayrağımız dalgalanacak, ya da biim cesetlerimizin üzerine kuracaksınız medeniyetinizi. batı ile birlikte arkamızdan dolaşmanın, islamın sancaktarı bir millete ihanet etmenin bedeli, evet biraz ağır olmuştur, olmaktadır.
  3 ... endoplazmik radikalim
 7. 7.
  tehcir ve soykırım farklı kavramlardı ve farklı olayları anlatır. soykırım bir nebze tehcirin sonucudur. bilmeyen beyinlere duyurulur.
  ... 300 samatyali
 8. 8.
  (bkz: ermenilerin zorunlu göçü 1915 1917)
  -1 ... usualsuspects
 9. 9.
  protestan, yaşlı ve hasta ermenilerin tabi tutulmadığı tehcir.
  4 ... hastasi olunan yazar
 10. 10.
  sanki hiç ermeni ölmedi diyen varmış gibi büyük bir gerçeği keşfetmiş olduğunu sanan kişiler var.

  ekmek yediği ülkeyi savunmadığı gibi, düşman kuvvetlerinin üniforması giyerek mahalli soykırımlara girişilmesi karşısında, yani olayları ilk başlatanların ve en acımasız dehşeti gerçekleştirenlerin ermeniler olması karşısında zorunlu tehcirin getirdiği acılar, sonuçlardan biri.

  keşke imkan olsaydı da uçakla postalasaydık. te allam ya.
  3 -1 ... halka arz