1. 1.
  başkent : asmara
  yüzölçümü : 121,320 kilometrekare
  nüfus : 4,298,370
  dil : afar , amarik , arapça , tigre , kunama , tigrinya , kusitik diller
  okuma-yazma oranı : %25
  din : müslüman - hristiyan
  yönetim biçimi : geçiş cumhuriyeti
  para birimi : nafka
  6 ... postsinaptik golge
 2. 2.
  Komünist bloğun çökmesiyle birlikte Etiyopya'daki diktatörlük rejiminin çökmesinden sonra 1993 yılında bağımsızlığına kavuşan ülkedir. Ancak ortaya çıkan devlet yıllarca bağımsızlık mücadelesi veren Müslüman halkın haklarını savunan bir devlet değil Doğu Avrupa'nın hatta Kızıl Deniz 'e kıyısı olan ülkelerin birçoğunu rencide eden bir çıban başıydı. Bu çıban başını çağdaş sömürgeci güçler, bölgede uzaktan kumandalı bir kukla yönetim oluşturmak ve onun vasıtasıyla kendilerine kafa tutanları hırpalamak için ortaya çıkarmışlardı. Bu yüzdendir ki Eritre'de ortaya çıkan yönetim Körfez savaşında Amerika'nın yanında yer almayarak Irak'a destek veren Yemen'in cezalandırılmasında kullanıldı. Bu cezalandırma işleminde Eritre, Yemen'in Kızıl Deniz'deki üç adasını işgal etti. Yine Amerika'nın dümen suyuna girmeyen Sudan'ın cezalandırılmasında da Eritre'den yararlanıldı. Oysa Sudan, Eritre'den kaçan bir milyon mülteciyi barındırmış, Eritre'deki bağımsızlık mücadelesine de en büyük lojistik desteği vermişti. Eritre, bir ara iyi geçindiği yeni Etyopya yönetimiyle de geçtiğimiz aylarda arayı açtı ve savaşa girdi.

  Ancak bu günlerde Eritre'nin artık tutumunu değiştirme ihtiyacı duyduğunu görüyoruz. Geçen ay, Sudan'la en üst düzeyde diplomatik ilişkileri başlattığını açıkladı. Bu gelişme aynı zamanda Eritre'nin Güney Sudan'daki ayrılıkçı Sudan Halk Kurtuluş Cephesi (SPLA)'ne de desteğini çekmesi anlamına geliyordu.
  1 ... serander
 3. 3.
  bir zamanlar gülse birsel ve haluk bilginer'in oynadığı turkcell reklamında adı geçen "neresi lan burası" dediğimiz ülke.
  2 ... minik mavi balina
 4. 4.
  bayrağı şu şekildedir;

  eritre
  2 ... valtertablet
 5. 5.
  afrika'nın cibuti ile kızıldenizdeki son kara parçası olan eritre 1890 ylında büyük çabalarına rağmen italyanın sömürgesi olmaktan kurtulamamıştır. italyanlar bölgeye antik grekçeden gelen erytraía adını vermişlerdir: kırmızı / kırmızı ülke anlamına gelmektedir.
  1 ... ben ne bicim serseriyim
 6. 6.
  kpds 2009 bahar donemi paragraf sorularinin hakkinda sinavseverleri bilgilendirdigi afrika ulkesi. osym den gelen bilgilere gore bolge, 8.yy'a tekabul eden cokus donemine kadar etiyopya aksum kralligina bagliydi. sonrasinda osmanli imparatorlugu ve misirlilarin kontrolune gecti. 19 yy da italyan kolonisi haline gelen bolge 1962 de bir etiyopya eyaleti oldu. komunist rejiminin cokusuyle beraber 1993 te bagimsizligini ilan etti.
  ulkede ortalama yasam suresi 47 yil olmakla beraber, burada bulunan muslumanlarin da islamiyetin yayilma donemlerinde mekke'den kacan ve habesistan'a siginan somalili muslumanlarin torunlari oldugu iddia edilir.
  2 ... bjksan
 7. 7.
  Gun itibariyle futbolculari Kenyada duzenlenen bir afrika turnuvasi nin ardindan kayiplara karismis ulkedir.
  3 ... turquality
 8. 8.
  Houston, da arabamin bozulmasi sebebiyle, bir benzin istasyonunda bir vatandasi ile tanisdigim, turkleri ticaret erbabi olarak taniyan, Turk yapimi kot pantolonlarina hayran insanlarin bulundugu ulke. Osmanli, nin kendilerini kolonize ettiklerini soyluyorlar. Sudan, da olmasina karsilik afra alisveris merkezinin adini biliyorlar. Eritre, yamulmuyorsam Yemen ile karsi karsiya olup, kizildenizin afrika kiyisindadir.
  ... dalton ana
 9. 9.
  israil'e en fazla kaçak göçmenin gittiği ülke ki bu göçmenler genelde mısır üzerinden geçerler.
  1 ... teamomamita
 10. 10.
  Kuzeydoğu Afrika'da Kızıldeniz kıyısında ülke. Kuzeybatıda Sudan, güneyde Etiyopya ve doğuda Kızıldeniz ile çevrilidir
  3 ... spratt