bugün

cem karaca şarkısıdır.
adapazarı'nda alan büyüklüğü açısından birinci belediyedir. tek*'in ordan başlar ve atatürk spor salonuna kadar olan alanı kapsar.
adana ilinin ceyhan ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: ceyhan)
Afyonkarahisar ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: afyonkarahisar)
Artvin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: Artvin)
Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: Orhaneli)
Çankırı ilinin Bayramören ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: Bayramören)
adapazarı şehrinin güneydoğu kısmını oluşturur. şehrin en gariban ve belalı mahalleleri bu ilçeye bağlıdır. ayrıca özellikle adnan menderes caddesi boyunca yaşayan, kampüs yolunun buradan geçmesi ve sakarya myo'nun burada bulunması sayesinde bölgeye yerleşmiş bir öğrenci popülasyonuna da sahiptir.
ısparta`da bir dağ.
çorum ilinin Oğuzlar ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: Oğuzlar)
erzurum ili, karaçoban ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: karaçoban/#8987053)
sözlerini anlamadığım ama müziği ve cem karaca'nın sesiyle kendimden geçtiğim güzel şarkı.
ali eren,

cenk eren vs..
zonguldak'ın devrek ilçesine bağlı bir köy.
nargile konusunda olayı bitirmiş olan mekandır nargilesine bok atılacak en son mekandır.
kırklareli ilinin pınarhisar ilçesine bağlı bir köy. nüfusu 250 civarındadır. köyün eski ismi tekke'dir. hala civar köy ve yerleşim yerlerinde bu isim ile de anılır. ayrıca köy içerisinde binbir oklu ahmet baba türbesi mevcuttur. tekke ismi de buradan gelmiştir.

istanbul'dan iğneada'ya lüleburgaz-pınarhisar istikametinden gidenler bu köyün içinden geçmektedirler. içinden geçmek zorunda oldukları diğer köy için :

(bkz: poyralı)
güftesi yahya kemal beyatlı'ya ait bestesini süleyman erguner'in yaptığı uşşak makamında şarkı. müzeyyen senar'dan dinlemek gerekir. sözleri ayrı güzeldir de zaten müzeyyen hanım pek de güzel söylemiştir. tekrar ruhu şad olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=BuWopoX2w7I
şah hatai'ye ait deyiştir sözleri şöyle:
Aman hey erenler mürüvet sizden
Öksüzem garibem ihsana geldim
Şu yetim halime merhamet eylen
Ağlayı ağlayı meydana geldim

Şahın bahçasında bir garip bülbül
Efkarım artmakta halim pek müşkül
Koparmadım asla kokladığım bir gül
Cahil oldum ise imana geldim

Muhammed Ali nin kullarındanım
Ali ama nesli haydarındanım
imam Cafer Sadık mezhebindenim
Derdim et Hatayi ihsana geldim
zamanının çok ötesinde bir cem karaca parçası.

https://youtu.be/xyixwOA4wx4
Eski ismi kumartaş olan bir köy iken, şimdi afyon'un canli mahallelerinden biri haline gelmiş semt. Kumartaş ismi özbeöz türkçe olup adını bir selçuklu kumandanından almasına rağmen cahil cühela köylüler bu ismin poker masasından geldiğini düşünüp köyün ismini degistirmişlerdir.