bugün

bağır çığır yeni kitabını tanıtan hatun. tüm romanlarını okudum, her birinden az ya da çok zevk de aldım ama ne bileyim bu halleri pek sempatik gelmiyor artık. işi biraz esnaflığa döktü son dönemde. yersiz derlemeler, delicesine pazarlama taktikler, falan filan. zaten iyi bir yazarsın sen, bunlara ihtiyacın yok be elif hatun. belki tirajını ciddi oranda artırırsın bu şekilde ama sadık okuyucundan da olursun. ne bileyim, allah yolunu açık etsin hocum.
çok uzun yıllar, yazdıklarını çok sevdik, sadece okuyorduk onu, görmüyorduk, dinlemiyorduk; güzel betimliyordu, çok kelime biliyordu, içimize dokunuyordu, sonra televizyonlara çıkmaya, hayatını anlatıp durmaya başladı, şöyle acılar çektim, böyle yalnızdım, öyle de yersiz yurtsuzdum.. basitleşti bizim için. yazdıkları da basitleşti. mevlanayı da çok severdik şemsi de, yazarını da çok severek okurduk ama 'aşk'ı sevmedik. artık bütün gizemini kaybetmiş, mahremdeki, araftaki hatta bit palastaki edebiyat yanmış kül olmuş, piyasa ne isterse onu yazan bir yazar oluvermiştir. her yaptığını, her hissettiğini bildiğimiz, artık edebiyatıyla değil özel yaşamıyla, giydikleriyle, taktıklarıyla, bakışlarıyla gözümüzün içine içine sokulan ve ne gariptir ki, artık 'kadın'. son kitabının kapağına erkek haliyle kendi resmini koydurtan elif şafak, edebiyatın bencillik için nasıl araçlaştırılabileceğini acımasızca göstermiştir, bizi üzmüştür, biz yani onun sadık okurları ona belki de aşktan sonra bir şans daha verecektik ama kendini kendi tüketen yazardır artık gözümüzde. onu aşkla birlikte tanıyanlar bizi anlamayacaktır, hatta haksızlık ettiğimizi düşünecektirler ama biz ne hissettiğimizin çok iyi farkındayız, daha çok para kazanma hırsı veya daha fazla ön planda olma sevdası uğruna ya da belki de aslında artık yazamadığından, tükettiği için kendini, bizim için özel olan bir yazarı kaybetmenin hüznünü derinden yaşıyoruz. gerçek elif şafak öldü. bizim için yaşayan elif şafak sadece artık, 'acılarını pazarlayan kadındır'

malesef..
an itibariyle habertürk kanalındaki söz sende isimli programda konuşmaktadır. izlerken eriyip gidiyorum o akıcılığın içinde.
aşk kitabının yazarıdır.
entel olduğu için faklı olmak zorunda olan.

bence resmen rol kesiyor. o naif ve hafif tondaki konuşmaları, gizemli gizemli bakış fırlatmaya kasmaları...

bi de abla bokunu yiyim o saçlarını adam gibi topla. böyle hafif salaş gibi, farklı gibi gözükeyim, hem seksi, hem entel havasına gireyim, uykudan kalkmış ama saçları böyle de şekili dağılmış gibi olayım olmasın.

sonra kitapların basıma girerken böyle 20 santimlik saç resmi çıkıyor sayfalarda.
son kitabı ''iskender'' ile yine bir numara olacağa benzeyen yazar. Henüz yeni çıkmış kitabını okumadım ama kitabın kapağındaki resim konuyla ilgili fikir vermektedir.
Tek kelimeyle tirt secret kivamina donmus iyice guzel de olmus. Mevlananin son ogrenilmesi gereken kisi elif safak gibi cakma entel ve tek artisi hasbelkader yurtdisinda iyi bi ailenin cocugu olarak dogmus olmasi olan bi kadndir.

Edebiyatciyim demezse kose yazari olsa misal iyi guzel der gecerim ama ona edebiyatci dersek digerlerine ne dicez?

Bu ulkede zaten bi kitap cok satiyosa a calintidir b tirttir c halkin duymak istediklerini yazmistir.

Kocasi olacak donmeye girmiyorum bile
son romanı iskenderin kapak resmi pek hosuma gitmiş yazar.
kitabı aldım okumak için sabırsızlanıyorum . *
bu kadının twitter sayfasında adı elif shafak be! bari adını da "eliph" yapaydın! başka da bi' şey demiyorum!
edit: haydi eksi.. ay pardon, elif şafakçıları görelim!
iskender adlı kitap kapağında ilginç hale bürünmüş yazar. sanırım sen ne yaparsan tutulursun demiş biri
hayatımda bir kez kitaplarından birini okumaya heveslenmemle hayal kırıklıgına uğramam bir oldu. ask adlı romanını kitap okumayı çok seven biri olarak ve eline aldıgı kitabı en fazla iki gün içersinde bitiren biri olan ben bu kitaba 8 defa başladım tekrar bıraktım hiç sürükleyici olamayan anlatım tarzı çok yüzeysel kitapta duygu olayı hiç yok.
nasıl olduda böyle bir kitap türkiyede yok sattı onada anlam verebilmiş değilim.
ucuz spiritüelizm satıp iki yılda bir en moda kitapları alıp 3 ayda azar azar okuyan yarı okumuş kitleler sayesinde ekmek yiyen overrated kadın.
hiçbir kitabını okumadığım, bana fena halde itici gelen, sürekli kitap çıkaran kadın.
not: son çıkardığı iskender kitabının kapağı bana komik geldi. kendini garip bi hale sokup kapak yapması... ilginç.
her şeyden önce ön yargılarınızı yıkın. ben de inanılmaz itici olduğunu hissettiğim için hiçbir kitabını okumamıştım. ne de çok zaman kaybetmişim! aşk'la başladım ilk önce. sonra da araf ile devam ettim. kitaplarını ilk önce ingilizce yazdığını öğrendim (araf'tan itibaren) ve bundan sonra da bir eserini de ingilizce okumalıyım dedim. the bastard of istanbul adlı eserini şu an okumaktayım, yaklaşık 100 sayfa kaldı. bir de geçen akşam haber türk'te bir söyleşissini izleme fırsatım oldu. kesinlikle hepinizin tanıması gerektiği yazar. yazardan ziyade insan. zamanında aynı okulun aynı yollarında onunla yürüdüğümü bilmek gerçekten çok güzel. tek eleştirim şu olabilir: firarperest ve kağıt helva her nedense bana para kazanma amaçlı olarak geliyor. iskender'i ise henüz okuma fırsatım olmadı, ancak ilk fırsatta okuyacağım. tasavvufa ilginiz yoksa bile aşk'tan tad alacaksınız bence. çok satılıyor, herkes biliyor vs. diye ben de kitapları okuyamam bazen ama, bu kez zaman kaybetmişim ne yazık ki.
son kitabı da çakma çıkmış türk edebiyatının yüz karası en büyük şişme balonu.

bir insanda elif şafak kitabı görürsem ilk düşüncem onun uydum akıllı, modaya uyan, yüzeysel kültürsün biri olduğu oluyor.
Baba ve Piç adlı kitabından sonra kendisinden soğuduğum ama AŞK'ı okumamı engelleyemeyen yazardır.
kitaplarını ingilizce yazan ve türkçeye çevirtirip yayınlatan bir yazarımızdır.
Aşk'ı ve Elif Şafak'ı ne kadar abartsalar da bana göre tasavvuf konusunda en son konuşması gereken insanlardan birisidir. O'nun Aşk'ını okuyacağınıza gidin Ahmet Ümit'in Bab-ı Esrar'ını okuyun çok daha keyifli ve konuya ne kadar hakim bir anlatım olduğunu çok rahat görün...
kitapları süpermarketlerde satılan, ve bu kitapları ortaokul-lise dengine hitap eden, yazar olduğu iddiaları bulunan şahıs. * *
üretken insanlara b. k atmayı sevmem. Ama arkadaş sanki kendi dilinde yazımda üstad ı azam olmuş bazı eserlerini ingilizce yazıyor. aşağılık kompleksinin bu kadarına pes diyorum. Yazdığı romanlarda hikaye. Kadınlar alınmasın ama bir kadının aşk romanı yazabileceğini pek sanmıyorum. Durumu fark etmiş ki erkek gibi pantolon giyerek kurtarmaya çalışıyor. Nafile
yazdığı son romanı ''iskender'' alıntıdır.zadie smith'in inci gibi dişler kitabından alıntıdır o kitaptan esinlenerek yazılmış bir kitaptır.ELiF ÇAKMASIN SEN ÇAKMA .....
son kitabı iskender "eh işte idare eder" tarzındadır ama anlayamadığım olay şudur: neden bu kadar çok reklama ihtiyaç duyar bir yazar? Elif Şafak şu an Türkiye'de en çok satan yazarlardandır fakat bu sabah kanalları gezerken Beyaz Tv'deki Seda Sayan'ın programında gördüğümde şok oldum. Bir yazar Seda Sayan'ın izleyici kitlesinden bile medet umuyorsa hala bir şeyler yanlış demektir.
Kitaplarını yazarken kendi dili yerine ingilizceyi tercih eden yazardır. Bu durumda okuduklarımız aslında onun yazdıkları değil, başkalarının tercüme ettikleridir.
kendisini çirkinleştirmek için ciddi bir çaba harcayıp bunu da sırf ciddi ve cool yazar imajıma zarar gelmesin mantığıyla yaptığını düşündüğüm, bu yüzden sevmek istediğim kadar sevemediğim son dönem türk edebiyatının en başarılı kadın yazarı.
seveni çok ama bana her zaman itici gelmiş olan yazardır.
soğuk, mesafeli, hep başı dumanlı ve psikopata bağlamış gibi. herkesten farklıyım havası da cabası.
yine de önyargılarımı yıkıp kitaplarından bazılarını okudum. ** lakin hayran olunacak, top 10'a girecek birşey bulamadım sözlük. *