1. 1.
  (bkz: deyim)

  alışılagelmiş yaklaşımdan bir başka yaklaşıma doğru ötelenme, öteleme. ayrıca, özellikle 50'li yıllardan itibaren türk siyasî hayatının vazgeçilmezi. yalnız o her nasıl bir eksense, bir tek söz konusu abd çıkarları olunca kaymamakta.

  (bkz: hayret)
  1 -1 ... dumlu
 2. 2.
  Son zamanlardaki seri olaylardan sonra Türkiye için türkiye içinde söylenen söylem. Bununla birlikte çok fazla gerçeği yansıtmadığı da söylenebilir. Sonuçta Türkiye'nin çok taraflı diye adlandırılan politika içinde olması çok da yeni bir durum değil. Türk dış politikası elli yıldır imkanlar izin verdiği ölçüde, batı çıkarları ile doğu çıkarları arasında bir denge gözeten ve bu dengeyi de hep kendi özçıkarları açısından oluşturan bir dış politika izliyordu.

  Ama bunu bu sefer batıya fazlasıyla hissettirdi. "Başka seçeneklerim de olabilir" demeye getirdi. Batının dikkatini gerçekten çekti.

  Ama onlar bilmiyorlar ki soğuk savaş'ın göbeğinde, Nato ülkesi Türkiye'de Sovyetler birliği sanayi tesisleri inşa etmişti.
  Aynı Türkiye, 70'li yıllardan beri islam Konferansı Örgütü'nde etkin roller oynamaya çalışıyordu. islam ve de özellikle arap ülkeleriyle ilişkiler bu yıllardan itibaren iyileştirilmeye çalışılıyordu.
  Bağdat paktı ve CENTO'ya üyeliği ve buradaki çalışmaları unutulmamalıdır.
  Türkiye'Nin bütün stratejik gücü ve ağırlığı, doğu ile batı arasında her bakımdan köprü olmasıdır zaten. Yaşam tarzı ve ekonomik olarak batıya yakın ama dini ve kültürel açıdan da doğu ile bağlantılıyız. Zaten bu durum yüzünden Türkiye hem Batı'ya hem de doğu'ya konuşabilen, iki tarafa da kendi ilkesel tutumunu anlatabilen ender ülkelerden biridir. (ismet Berkan'ın 11.06.2010 tarihli Radikal gazetesindeki yazısından derlenmiştir.)
  ... rick blaine
 3. 3.
  (bkz: göz kayması)
  -1 ... napicaz be kamil
 4. 4.
  (bkz: kaptan solda iyi mi)
  -1 ... olur mu
 5. 5.
  kayar kayar düzelir o...
  (bkz: our boys have done it)
  1 -1 ... protest sanayici
 6. 6.
  türkiye'nin 7 ceddine kaymaktır.
  1 -1 ... cany13
 7. 7.
  bu işten biri gebe kalacak ama kim?
  ... cavit
 8. 8.
  (bkz: bel kayması)
  ... orqn
 9. 9.
  Türk medyasının oynaması için önüne atılan yeni kemiktir. bakalım daha kaç gün tartışılacaktır.
  -1 ... torreg
 10. 10.
  kayan kayana ana muhalefette ama biz daha bunlarla uğraşalım.

  ak parti'ye bok atma çabasından ibaret olan yeni deyim. sivil dikta'da tutmadı, bakalım bunu yedirebilir miyiz halka diye uğraşanların çıkardığı son moda ...
  1 -3 ... secret1907