1. 1.
  (bkz: dopplereffekt)
  2 ... fütursuzca
 2. 2.
  pek çoğumuz ilgilenmese de belki duymuşuzdur: "evren genişler"

  peki bunu nasıl belirlemiş bilimadamları? işte doppler etkisi denen olayı keşfetmeleriyle.

  öncelikle doppler olayını anlatalım. durgun bir suya taş attığımızda nolur? önce "cup" diye bir ses gelir sonra suyun üstünde dalgalar oluşur. dalgalar büyüdükçe iki dalga arasındaki mesafe de büyür. yani dalga tepeleri arasındaki mesafe taşı attığımız noktadan uzaklaştıkça çoğalır. işte basit olarak doppler etkisi de böyledir.

  bir ışık veya ne bileyim bir dalga ya da elektromanyetik bir nane bizden uzaklaştıkça dalga boyları arasındaki mesafe artar. yani ışığın ya da dalganın* dalgaboyların kırmızıya kayar. eğer bir cisim bize yaklaşıyorsa, ondan bize gelen ışığın ya da bizden ona giden ışığın dalgaboyunun maviye kaydığını görürüz.

  işte doppler etkisiyle uzak yıldızlardan ya da galaksilerden gelen ışığa bakarak onların bizden ne kadar uzakta oldukları, hızları vs. gibi veriler elde edilebilir.

  evren genişliyor dedik. bunu nerden çıkardık? işte bunu doppler olayından çıkardır. gözlemlenen pek çok uzak galaksinin bizden gittikçe uzaklaştığını, dalga boyunun kırmızıya kaydığını gördük. elinize şişmemiş bir balon alın ve üzerinde iki nokta işaretleyin. sonra balonu şişirin. göreceksiniz ki balon şiştikçe iki nokta arasındaki uzaklık artar. işte şişen-genişleyen bir evrende de durum böyledir. ama dikkat çok şişirmeyin patlar. işte evrenin genişlemesi de buna benzer.

  haa her uzaktaki gökcismi kırmızıya mı kayar? hayır. bazı istisnalar olabilir. mesela bize en yakın galaksi olan andromeda sarmal galaksisinin dalga boyu her geçen zaman daha fazla maviye kayar. yani evren genişlerken andromeda galaksisi de bize doğru yaklaşmaktadır istinai olarak. 100 milyarlarca yıl sonra andromedayla samanyolunun birbirine çarpıp kaynaşması olasıdır.
  5 ... cirkin kugu yavrusu
 3. 3.
  doppler etkisi yardımı ile bu günkü tıbbi görüntüleme cihazları kullanılmaktadır.
  1 ... dibi dibi rek
 4. 4.
  (bkz: sheldon cooper) *
  6 ... coolgoose
 5. 5.
  http://include.site88.net...loads/2008/10/doppler.jpg
  2 ... notrinova
 6. 6.
  http://media.photobucket....aneous%20wardrobe/6-3.jpg
  ... kirk hammett in wah pedali
 7. 7.
  Ses dalgasının ya da sesin ulaştığı kaynağın sabit olmayıp hareket etmesinden kaynaklanan durum olarak da açıklanır. bu teori için verilen en basit örnek ambulans örneğidir. Ambulans gözlemciye doğru yaklaşırken ses giderek artar daha sonra ise giderek azalır.
  1 -1 ... susam sokagi sakini
 8. 8.
  lise fiziğinden akılda kalan yegane şeylerden.

  (bkz: dopplereffekt)
  -1 ... purenelia
 9. 9.
  Doppler etkisi (veya Doppler olayı), adını ünlü bilim insanı ve matematikçi Christian Andreas Doppler'den almakta olup, kısaca dalga özelliği gösteren herhangi bir fiziksel varlığın frekans ve dalga boyu'nun hareketli (yakınlaşan veya uzaklaşan) bir gözlemci tarafından farklı zaman ve/veya konumlarda farklı algılanması olayıdır.  Herhangi bir A konumundan B konumuna gitmek için fiziksel bir dalga ortamı'na ihtiyaç duyan dalgalar (örn. ses dalgaları veya su dalgaları) için Doppler Etkisi hesaplamaları yapılırken, dalga kaynağı ve gözlemcinin birbirine gore konum, yön ve hızlarının yanında dalganın içinde veya üzerinde hareket ettiği dalga orta yapısı (yoğunluk, hacim, iletkenlik katsayısı, kimyasal özellikleri, vb.) dikkate alınmak zorundadır. Eğer söz konusu dalga herhangi bir A konumundan B konumuna gitmek için fiziksel bir dalga ortamına ihtiyaç duymuyor ise (örn. ışık, radyo dalgaları veya radyasyon), Doppler Etkisi hesaplamalarında sadece dalga kaynağının ve gözlemcinin birbirine göre birim zamandaki konumlarının değerlendirilmesi yeterlidir.  Doppler etkisi java simülasyonu
  ... xxsenaxx
 10. 10.
  durgun haldeki gözlemciden uzaklaşan bir dalga kaynağı ürettiği ve gözlemciye doğru gönderdiği dalgaların boyunun, ürettiklerinden, daha büyük ölçülmesine neden olur. "görünür" bölgenin en büyük dalgaboyu kırmızı renk ışınındadır... bu olaya doppler etkisi altında kırmızıya kayma denir.
  1 ... bilind