bugün

1.Genellikle tahtadan yapılmış,bölme veya çekmelerine eşya konulan kapaklı mobilya.
2.Dönerek çalışan ve özellikle su çeken düzen.
3.Dönme dolap.
4.istanbul bedesteninde dükkân.
5.Orta oyununda sahnede dükkân veya ev olarak kullanılan dekor.
6.Düzen,hile,manevra.
tasavvufta allah aşkı, allah 'a teslimiyet gibi durumları belirtmek içik kullanılan bir kelimedir.

(bkz: dolapname)
(bkz: dolap beygiri)
(bkz: dolap adam)
küçükken d nin ucu ve p nin kuyruğunu birleştirip surat yaptığımız kelime..bir diğeri için: 62 den tavşan yapmak
Jön Türkler'in 1900-1901 arasında 7 sayı olarak ingiltere'de yayımladıkları aylık mizah gazetesi'nin adıdır.
(bkz: dolapta pekmez yala yala bitmez)
içine elbise ya da başka şeyler koymaya yarayan ayaklı ve kapaklı yüksekçe mobilya. Duvara dayanan ve istenen yere taşınan cinsleri olduğu gibi, duvar kalınlığı içine sabit ve yerli olarak yapılanları da vardır.

Ortaçağda genel olarak duvara gömülü olarak yapılan dolaplar, çoklukla silâh koymak için kullanılırdı. Fakat Rönesans devrinden sonra, evlerde süs olarak kullanılan ve elbiselerin konduğu dolaplar yapılmıştır. Türk evlerinde kullanılan dolaplar ise, yakın zamanlara kadar yerli dolap özelliğinde dolaplardı ve bunların çok güzel nakışlarla süslenmesine ve odaların başlıca süslü eşyasını meydana getirmesine dikkat edilirdi.Dolapların aynalı dolap (kapağında büyük bir boy aynası bulunan elbise dolabı), elbise dolabı, gömme dolap, yerli dolap gibi çeşitleri vardır.
Düzen, hile, manevra anlamına gelir genellikle argo anlamda kullanılır.
dile gelse de konuşsa..

kendisi hep durağandır ancak içine giren eşyalar mevsime göre değişir.
yaz geldi mi çıkarılır yazlık kıyafetler, bir köşeye kaldırılır kışlık olanları..
kış geldi mi, tam tersi.

bir de içinde kitap bulunan dolaplar vardır ki, aman eksik olmasınlar..

dolap dedik de aklıma geldi, küçükken d o l a p yazar d ve p'yi hem üstten hem alttan yarım daire oluşturacak bir şekilde birleştirir 'dolaptan adam' yapardık..

ama bu 'dolaptan adam'ın içi hiç değişmez dolabın içindekilerin mevsime göre değişmesi gibi,

keşke hep 'dolaptan adam'lar olsa hayatımızda, bazen diyorum ki..
içinden her türlü netametin çıkabileceği mobilyadır.
bir korku unsuru.
kapalıyken içinde ne olduğunu asla bilemeyeceğimiz ama açınca hep giysi gördüğümüz ev eşyası. bu açıdan baktığımızda kuantum fiziğinin başlıca ilgi alanlarından birisi de dolaplardır.
gece gece çeşitli başlıklarla kahkaha atmayı sağlayan mobilyadır.
an itibari ile sözlükte bir kutsal kelime olma yolunda ilerliyor.
sözlük yazarlarının fantezi aleti olmuş zavallı cansız varlıktır.
yüz çizmek için kullanırdık küçükken. dolap yazıp yuvarlıyorsun d'den p'ye sikimsonik bir süliet oluyor.

bu yani, bunun fantezisi falan olmaz. akıllı olun.
gecelerin kahramanıdır.
eşyaların saklanabileceği bir yer anlamına gelmektedir.
yiyecek, içecek ve başka eşyaların konulduğu yer. Buz dolabı ve tahta dolap olarak iki farklı şekli vardır. Tahta dolapların çekmeceleri oluyor, içine kitap defterinizi koyabiliyorsunuz.
Edit: dolap sözünün bir diğer anlamı ise argoda kullanılıyor, başkasının arkasından çevrilen iş anlamına geliyor.
Allahın belasıdır,Hele ki belçika mobilyası ise.

Seni yazanın çizenin beynini duvara vura vura patlatasım var, aynalı kapının 4. Düşüşü bu.

Sen o dolaba neden 50 kiloluk kapı takıyorsun lan? 50 kiloluk kapı mı olur!?

Dolapta elbiseden fazla tornavida ve yapıştırıcı var. Önüne geçip güvenle pudra bile süremiyorum sanki her an üzerime düşecek gıbı, Saçma sapan esprilere maruz kalıyorum.

Suikast gibi kapısın. Lanet olsun.

(tabi çocukların da büyük katkısı vardır bu düşüşlerde)
Ayağın serçe parmağını vurunca canını yakacak mobilya eşyası.
30 tane jean pantolonum var inanamayayacaksınız .
görsel

Arkadaşlar pantollarım bir askıda ikitake pantolon var ve saydım tam 30 tane pantolonum var .
2. el kıyafet alim satımı yapılabilen bir uygulama. dipsiz kuyu gibi girdim mi cikamiyorsun. uygun fiyata ihtiyaclarimi karsilarim derken, almışken iyisi olsun huyumdan zugurt kaldim gene :/
Çok güzel bir uygulama. Alıp 1-2 defa giydiğim yada hiç giymediğim bedeni olmayan, rengini sevmediğim şeyleri satıp parasını hemen alabiliyorum. benzerlerine göre daha kullanışlı ve ücreti dolap içinde kullanırsan minik bi tutar yükseltmesi de yapıyor.