bugün

insan tamircisi.
herhangi bi alanda doktorA tezini bitirmiş o alana hakim olan bilgini olan kişi..
(bkz: phd)
çağımızın şamanları.
sanıldığının aksine tıp fakültesini bitirdikten sonra alınan ünvan değildir.
tıp fakültesini bitirenlere tıp hekimi,
veteriner fakültesini bitirenlere, veteriner hekim,
diş hekimiliği fakültesini bitirenlere, diş hekimi ünvanı verilir.

doktor herhangibir fakültede bir konuda uzmanlaşmış, doktora yapan kişilere verilen ünvandır.
Göstermenin sakıncası olmadığı ,allah katında günah yazılmayan üzerinden tren geçmiş insan evladı.
ehli olana saygımız sonsuz..
iyileştirip iyileştirememesine göre tapılan yada nefret edip lanetlenen insan. mucize yaratmaları da beklenir zaman zaman
aman doktor canım cicim doktor derdime bir çare
ışık girmeyen eve doktor girer
beni ne doktorlar ne mühendisler istedi de ben gitmedim
-şeklinde şarkılara,atasözlerine mal olmuş meslek grubu
(bkz: hekim)
ameliyat basarılı gecti ama hasta öldü diyen kisidir.
(bkz: doktor korkuyorum)
teomanın gönülçelen albümündeki 4.şarkısı

Öyle büyük ki inan doktor içimdeki boşluğum
Ne koyarsam koyayım hiç dolmuyor
Eğer böyle yaşarsam hep aynı acıyı
Bu sıcaklar bile beni donduruyor

Kör bir dilenci vücudunda sigara yanıklarıyla
ilkbahardan bana bahsediyor
Sardunyalar açıyor diyor, ama ben görmeyeceğim
Ve sizin gibi sevinmeyeceğim

Bekleme salonunda günü geçmiş dergiler
Saçım başım dağılmış, sanki bana benzerler
Doktor, doktor, insanlar hiç bilmiyor
Doktor, doktor, insanlar hiç duymuyor

Doktor, doktor, insanlar hissetmiyor doktor, doktor,
Kimse beni sevmiyor doktor
Gerginsin rahatla dedi, çabucak soyunurken kadın
Paramı ver yeter, hiç farketmez adın

Soyunmana gerek yok, bana bir kaç tatlı söz lazım
Uyuyana kadar kal yeter, bitmiş uyku haplarım
Hastaliginizi ilaçlarla iyilestiren, sonra da sizi
faturalarla öldüren kisi.
uzman olması için enaz 21 sene okuyan,bukadar okuyan bir insan için aldığı paranın çok fazla olduğunu düşünmediğim insan üstü varlıklar
(bkz: yarman)
hayatlarını okumaya adamış insanlar mesleğidir...yazık,adamları en verimli çağlarında kariyer sınavlarına sokup,anormal mesai saatlerinde,binbir türlü insanla muhattab edip,binbir türlü dert gösteriyorlar...vallaha helal olsun dediğim,sonuna kadar saygı duyduğum bir meslektir..doktor bu nee?
osman manavoğlu hocanın ''siz insan değilsiniz......3-5 saniye boşluk...siz insan üstüsünüz'' dediği meslek grubu
öz türkçesi hekim olan kelime.
hakan taşıyan dan dinlenesi eser. dinleyip dinleyip masaya vurma istegi dogurur eli, kolu. ''off ulan off''lar çektirir. öyle böyle degildir. bakın şöyledir;

caresiz derdimin sebebi belli
dermani yaramda arama doktor
şifa bulmaz gönlüm senin elinden
boşuna benimle ugraşma doktor

aşk yarasi bu, ilac kapatmaz
verdigin teselli beni avutmaz
dermani yardadir, sende bulunmaz
boşuna benimle ugraşma doktor
dokunma benim gönül yarama
dokunma doktor

bedenimde degil kalbimde derdim
tek alişkanligim, bir zalim sevdim
sen cekil yanimdan, sevdigim gelsin
boşuna zamani harcama doktor
çok uzaklarda,yıllar öncesinde kalmış,şuan hayatın neresinde olduğunu bilmediğim ve okulunu bitirip şu hayattaki en candan,en asrarengiz doktor olma olasılığı olan kişi..
eğitimleri asla bitmeyen meslek grubu.her yil çikan yeni ilaçlar,tedavi yöntemleri..birçoğu türkiye'deki birçok insan gibi hakettiklerini asla alamaz.yazik o kadar emeke..
temiz araba kullanıcısı
herkesin saygı duyduğu bir meslekken, şimdilerde paragözlükleri ve sağlık işini ticarete çevirmeye başlamaları nedeniyle insanların, hakkında bakış açılarını değiştirdikleri mesleği icra eden insan.

özürle gelen edit: sonradan anladım ki paragöz olanlar doktorlar değil hastane yöneticileridir. zaten bahsedilen kesim sadece bir grup insandan ibarettir. ayrıca; (bkz: tüm genellemeler yanlıştır)
karın kaslarını muayene ederken gıdıklayan ve bu yüzden şahsen hiç sevmediğim insan türü. ayrıca geneli gözlüklü ve inektir.
insanları sevdiklerini sandığım kişiler, sevmeseler o kadar okumazlar, günlerini tanımadıkları insanlara dokunarak geçirmezler, onları iyileştirmeye çalışmazlar ve nihayet sağlıklı olduklarında gülümsemezler. hem de eğlenceli ve maceralı bir meslek kanımca.
(bkz: scrubs)
(bkz: er)