bugün

istanbul da çekilen bir klibi olan şarkı.
goran bregoviç'ten sonra balkan müziğine yeni bir açılım sağladığı belirtilen DJ Shantel'in, taksim de çektiği kliple ün kazanan kıpır kıpır şarkıdır.
eğlenceli bir shantel şarkısı.
istanbula göçü, -durdurmasa bile en azından- yavaşlatabilecek, ingilizce, rumence, sırpça sözlerden oluşan, kablolu mikrofon takıntısı olan kişinin video klibinin şarkısı!
acayip eğlenceli bir parça. bizden melodiler taşıyan eser.ayrıca ilk duyulduğunda avrupada yaşayan bir kürt vatandaşım yaptığı bir şarkı sanılmıştır.
oynatan şarkı.
bir kaç cafede dinlediğim, her dinlediğimde dayanamayıp cafe çalışanlarına sorduğum şarkı..

+bakar mısınız, bu şarkıyı kim söylüyor?
-abi bilmiyorum, oynak bi şarkı herkes beğeniyor bende hep çalıyorum.. gel birlikte bilgisayardan bakalım bende öğrenmiş olurum..
+peki..
-artist track2 söylüyormuş abi..
+bsg

cafelerden umudu kestikten sonra gördüğüm arkadaşlara, oğlum/kızım bi şarkı var sen kesin bilirsin "diskoooo diskooo partizaaaani" diye sorduğum ama hiçbirinden "yine ne diyon lan sen manyak"tan başka cevap alamadığım şarkı.. neredeyse hiç televizyon izleyemeyen biri olduğum için geç keşfettim şarkıyı adam klip çekmiş haberim yok, dün kahvaltı yaparken izledim klibini.. annem bile şaşırdı bendeki değişime.. bundan sonra her sabah bu şarkıyla uyandıracakmış beni..
ismini ilk duyduğumda "tito nun partizanları falanmı ki" diye düşündüren oynattırıcı şarkı.
Yunan müziğinin çok güzel harmanlandığı, ülkemde geçen klibi olan şarkı.
duyulduğu anda zıp zıp zıplatan hadi hobarey diye coşturan süper şarkı.
ilk duyduğumda romence sandığım şarkı. çok güzel ama klibinde uçan halı görünce cinlerimi tepeme çıkarttı o salak dj. shantel midir ne karın ağrısıysa.

(bkz: türkler i araplar la karıştıran embesil yabancılar).
hem sevilen hem nefret edilen şarkı..
aslında yeni bir şey değil adam şöyle bir derlemiş balkan müziklerini. çok hoş.
yinede don omar ve benzeri iğrençlikleri bana nasıl anımsatıyor çözemedim. *
balkan müziğinin eğlenceli örneklerinden biridir.
bütün msn iletilerinde gördüğüm için bir nevi tiksindiğim şarkı.
çok fazla dinlemiş olmaktan ötürü böö getiren* ama buna rağmen sevilen keyifli şarkı.
borat'ın soundtrackine benzer ezgiler içeren hoş şarkı.
yugoslavca ve ingilizce karışık sözlere sahip olan kop kop şarkı.
pek bir numarası olmayan bir şarkı. amma velakin disko disko partizani demeden duramıyorum orası ayrı. disko disko partizani.
metro fm'de bolca dinlenme olanağı bulunan şarkı.
cep telefonu melodisi yaptığınızda, telefonu, dans etmekten açamamanıza sebebiyet veren eğlenceli şarkı.
işin güzel yani bu şarkıya istediğiniz gibi dansedebilirsiniz. her türlü vücud sallanmasına uyum gösterir.
her yörenin oyun havasıyla oynanılabilme özelliğine sahip şarkıdır.
- çiftetelli oynarken partizani
- ankara karşılaması partizani
- kasap havası partizani
albümü anlatan olmamış. şu sıralar satın alınması gerekenler listesine 1 numaraya koyuyorum. hiç bir albüme bu kadar da değdi demezsiniz. ben megavizyon'da buldum; bulamayan da varmış. 1 ay oldu, hemen hemen her gün dinliyorum hala bıkmadım. Başından sonuna dinlenebilecek nadir albümlerden.

2007 yılında Almanya'dan Essay Recordings tarafından yayımlanmış bu muhteşem Shantel albümünün tarzı biraz electronic, biraz jazz, biraz da pop. içinde house, europop, gypsy jazz, disco ve taverna motifleri de bulabiliyorsunuz.

1. Ceremony (0:48)

Giriş şarkısı ağıtımsı, hazırlanın bomba gibi bir albüm geliyor diyor.

2. Disko Partizani (4:53)

Albüme adını veren şarkı, siz, biz, hepimiz şu sıralar bu şarkıya dansediyoruz. Klibi istanbul'da çekilmiş, Şarkının belli bölümlerinde kaval gibi gelen ses aslında; akordeon, klarnet, alto saksofon ve trombonun bir karışımı. Sonlarına doğru da elektro gitar da (Fender) aynı melodiler çalınmış. Vesna Petkovic "tigani zatie" gibi geliyor, ama Shantel fırlamasının dediğinden bir tek "disko disko partizani. parti parti partizani." anlaşılıyor.

3. Koupes - I'll Smash Glasses (4:18)

"Ne de güzel kulakların var. Altın küpe ister Osman ağa." Türk motifine daha doymadıysanız, buyrun size Türkçe sözlerle bir şarkı. Yalnız şarkıyı söyleyen bir Türk değil; Benna MacCrimmon isimli bir hatundur. Doğal olarak aksan tam uymaz ama sesine muhteşem yakışmaktadır.

4. Disko Boy (4:19)

Girişte çalınan klarnet ve saksofon o kadar güzel bir melodiye sahiptir ki; dinlemeye başlayınca ayağa kalkarsınız. Shantel Cumartesi gecesi klübe gidip dansetmektedir. "Yabidabidabi dey, Yobobobo boy, I wanna be a disco boy; I wanna dance with you, wanna hold you tight, wanna make you mine tonight." Shantel bu şarkıyla direk hat-trick yapmakta ve gönüllerde taht kurmaktadır. Karşılaştığınız üç şarkı da sizi kaldırır ve dansettirir.

5. Susuleker (3:53)

Gene giriyor klarnet; bu sefer başlangıcı biraz Hadi Hadi'yi andırıyor, ama bu sefer biraz daha ağırdan alıyor. Çiftetelli'de dansetmek istediğini anlatarak gene coşturur. Disko Partizani'de de seslenen Vesna Petkovic tekrar şakıyor.

6. Fige Ki Ase Me (4:13)

Giriş temposuyla gene ayağa kalkıyorsunuz. Trombonda Michael Bergbauer, Klarnette Filip Simeonov ve Saksofonda Vladimir Karpapov tekrar coşuyor. Vokalde ise bu sefer yunan Jannis Karis var. Tabak kırdırtır, yanında da hoplatır bir şarkı.

7. Sota (3:16)

Gyspy giriyor en baştan, Vesna Petkovic; tekrar vokalde. "Şappi şappi" niyetinde alkışlatıp coşuyorsunuz bu sefer. Zaten "ooooo hoppa" dediğinde vücudunuz kendini kaybediyor. Şarkı "Şota" diye okunuyor.

8. Manolis (3:16)

Bu sefer Shantel biraz Hindistan motiflerinde şarkı söyleyerek süzüle süzüle giriyor kanınıza. Jannis Karis tekrar eşlik ediyor. Saksofon, trombon ve klarnet tekrar coşuyor; şarkıdaki mastering tek kelimeyle muhteşem.

9. Andante Levante (5:35)

Şarkı ağıt tarzında başlıyor sessizlik içinde akordeonla. "Hoppi hoppi hoppi" uzun bir enstrümental şarkı aslında bu; 3. dakikada Shantel albümü galiba tanıtıyor kendince ve sonra tekrar enstrümental olarak devam ediyor.

10. Immigrant Child (4:08)

Tempo en baştan içinizi kıpraştırıyor. Tekrar vokalde Jannis Karis var. Albümün en coşturan şarkılarından biri, yakınınızda başkaları olsa halay çekmek istersiniz. Çok çok eğlenceli bir parça.

11 The Veil (3:58)

Enstrümental bir coşuş, alkışlarla tekrar coşturan bir şarkı. Taverna motifleri mevcut.

12. Dubstar Bugarskji (3:53)

Bu sefer vokalde Miss Platnum var. Bu sefer alman motifleriyle başlayıp tüm enstrümanların coşmasıyla Gypsy tarzıyla Alman popu birleşiyor.

13. Marko I Shantel (3:52)

Tempo biraz daha ağırlaşıyor, bu seferde vokalde Marko Marković var. "Hadi canım yandan yandan" motifiyle omuzlarınız sallanıyor.

14. Donna Diaspora (4:49)

Biraz da aşk şarkısı gibi bu; gene tempo biraz daha yavaşlamış durumda; enstrümanlar hala coşuyor ve gene oynatıyor. Sonlarına doğru sırf enstrümanlar giriyor, ve Shantel'in kahkasıyla albüm sona eriyor.

Albüme not : 10 üzerinden 11.

Not : Vesna Petkoviç'i merak ettiyseni http://www.vesnapetkovic.com 'e uğrayın.
rumba denen saçmalığı beğenen insanımızın beğendiği, aslında bir boka benzemeyen şarkı.

kesinlikle daha güzeli için : outwork - fiesta elektronika