bugün

die hard serisinin 2006'da gosterime girmesi beklenen son filmi. tabii ki john mclaine yine bruce willis ve yine bir teroristin umugunu sikacak. ama sonuc degismeyecek: bruce lee van damm'in annesine mail gonderecek.
(bkz: die hard)
(bkz: die hard 2)
(bkz: die hard 3)
(bkz: Live Free or Die Hard)
trailerindan gördüm kadarıyla abartının dibine vurulmuş haziran 27 de gösterime gircek serinin son filmi.
aksiyon - komedi tarzını iyi uygulayan serinin dördüncüsü. ilk üçü göz önüne alındığında eğleneceğimiz garanti gibi gözüküyor.
fragmanı için;

http://www.youtube.com/watch?v=5IfRb-sWuDk
bir adet venom şarkısı..
Len Wiseman ın yönetmenliğini, Mark Bomback in senaristliğini yaptığı 2007 çıkışlı olacak olan die hard serisinin son filmi.

sonuçta bir devam filmi ne kadar güzel olur bilemiyoum ama "john mcclane" in gençliğim üzerinde gıçık bi etkisi olduğundan dolayı gidip izleyemesemde netten kesin indireceğimi biliyorum. hele bir düşsün bakalım. aslında "Bruce Willis" filmlerinin hiç birini gidip sinemada izlemem, savaşı destekliyormuymuş neymiş, biraz antipati oldu bende adama karşı. ama dediğim gibi "john mcclane" ı severim.

şurda da fragman var : http://www.youtube.com/watch?v=zND-2OkHUAI
USA Title'ı olarak Die Hard 4.0 belirlenmiş olan, ve içinde ağır bir 11 Eylül sonrası rüzgarın eseceğini tahmin ettiğim aksiyon filmidir.

Ülkesi için Irak'ta savaşmayı canı gönülden isteyen bir Bruce Willis ile, ne kadar özgür yaşanır; o ayrı bir tartışma konusu tabii ki.
abd'de 27 haziran'da gosterime girecek olan, biz ecnebilerin merakla bekledigi film ama goruluyor ki bruce abimiz de yaslanmis. zaman, sen nelere kadirsin...

yahoo'dan filmin ilk 8 dakikasi izlenebilir. link vermicem, arayin bulun, herseyi bizden beklemeyin.
formda bir jeremy irons izledikten sonra kötü adamın hiç yerine oturmadığı bir film olmuş. nedir o garip pozlar, yapmacık ifadeler öyle yahu, tipi jeremy irons a benzemiş ama hiç tutmadım.

bunun yanında aksiyon sahneleri aşırı derecede abartılıydı; havada asılı kalan f-35 i hiç anlamadım ufo mu bu yahu? john mcclane abimizin tır ile f-35 ten kaçtığı sahneler gerçekten eşeğin biryerine su kaçırmış cinstendi.

filmde abd nin korku ve terör politikalarına ciddi göndermeler yapılmasının yanı sıra ülke, en büyük korkusuyla yüzleştiriliyor.

kısaca herkese tavsiye edilebilinecek oldukça sağlam bir aksiyon filmi çıkmış ortaya, sırf mcclane için bile izlenir, beklediğimden çok daha iyiydi diyerekten notumu da veriyorum.

8/10
evet boş bir film. sinematik açıdan hiç bir değer taşımıyor. arabayla bir helikopteri düşürmek gibi abuk sahneler içeriyor ama yine de çok güzel lam. çocukluğumuzdan aklımızda kalan john mcclane portresine asla zarar vermiyor bir kere. bildiğimiz süper kahramanlar gibi bütün film boyunca burnu bile kanamadan bitirmiyor filmi. aynı eski filmlerdeki gibi yaralanıyor, bol bol kan döküyor ve bildiğimiz bütün kahramanlar gibi hemen iyileşiveriyor. bu sefer daha da komik çünkü teknolojiye karşı da savaşıyor.ama filmi bitirmek için uyduların izlemediği manual bir telsizden yararlanıyor mesela.

filmi izlemeye başlamadan önce şuna dikkat etmemi tembihledim kendime ilk die hard filminde bruce wiilis' in camların üzerinde çıplak ayakla yürüyüp acı çektiğini hissetiğim o anı yeniden yaşamazsam filmi terketmeliydim.

sonra film başladı ve onuncu dakikada bruce wiilis bir yerden düşüp "damn it!!!" dedi. işte o andan film bitinceye kadar eğlendim.

evet boş bir film. sinematik açıdan ne hiç bir değer taşımıyor ama bruce willis hala bildiğiniz mcclane ve hala çok eğlenceli. **
sanki abartının dibine vurulduğu bir film olmuş gibi geldi bana..yok canım arabaylada helikopter mi düşürülürmüş diye bir kaldım izlerken.
doğrusu die hard 4.0 dır.
zor ölüm serisinin son filmidir. gerçekten serinin içinde izlenmesi gereken filmdir. son dönemdeki aksiyon filmlerine ders olacak niteliktedir. aksiyon yapılırken de bodazlamasına değil çok zeka gerektiren aksiyon sahneleri yapılmış. bruce amcanın da sanki hiç ölmeyeceği hissiyatı doğuruyor.
eninde sonunda bir gişe filmi ve eğlenceli. yapımcı firma die hard yada amerikan aksiyon sineması klişelerini bir bir uygulamaktan çekinmemiş ve bence takdir edilesi bir davranış göstermiş eğlendirmiştir. klişeler hakkında kendi yorumuma gelince;

daha bir kere görmedim ki bu tip filmlerin son sahnesinde kahraman yediği kurşunlara dayaklara rağmen birden ortaya çıkıveren ambulansla hafif yaralı bi şekilde hastaneye giderken ekran kararmasın, ambulansa bindirilirken karizmatik sözler söylemesin.

fbi neden hep geç gelir onu hiç anlamam mesela. tüm aksiyon biter son çatışma yaşanır ya polis sirenlerini duyarsınız ya da helikopter sesini. miskin herifler ya.

fbi'ın veritabanına nasıl herkes elini kolunu sallaya sallaya girebiliyo onu da anlamıyorum. firewall falan kimse öğretmiyomu bu adamlara acaba?* sonra, o fbi karargahlarında, o dev monitörler olan kriz yönetim merkezlerinde onca adam çalışıyor hepsi mi angut bunların bi tane akıllı adam yok mu? bu arada daha bi tane windows kullanan görmedim bu filmlerde, her filmde ayrı bi sistem, siyah bi ekran abuk subuk veriler akıp gidiyor. tek animasyonu şifre falan girerken kullanıyorlar. kırmızı zaaaaaaart diye çıkan access denied yazıları da bi türlü değişmedi.

burdan bütün film kahramanlarına sesleniyorum dövüş sahnelerinde silah çekmeyin kardeşim. öğrenemediniz çekik gözlü olanın bi uzak doğu hareketiyle onu tekmeleyeceğini, iki metre öteye atıcağını. hadi çekiyorsunuz, silah iki metre uzaktayken yada düştüğü demir parmaklıkların arasındayken her seferinde niye tekrar almaya uğraşırsınız? hanginiz ulaşıpta alabildiniz onu? hep bi karış kala ya tepenize biri atlar, ya üçüncü bir kişi size silah çeker. zaten o silah çekeni pısırık ortağınız vurur sonunda. ha bide kızınız yada ortağınızın kızı varsa, henüz boka bulaşmamışken onları isviçre alplerine falan tatile gönderin. yoksa rehine alıyorlar. son olarak, artık lütfen lanet olsun demeyin ya anuna koyim falan diyin.

her filmde o beyaz sarayı patlatıyosunuz, bi gün harbiden patlıcak o zaman görücem ben sizi.

özel olarak die hard 4.0 ile ilgili;

o f35 uçağını on metrelik viyadüğün altına sokabilen, soktuktan sonra ne var ne yok boşaltıp bruce willis'i ıskalamayı başaran pilot, olmayan pilottur.

bruce'a lafımız yok da senaryo yazan bey, havada yakaladığı f35'in kuyruğunda debelenip jet motorun üstünde buharlaşmayacak bir süperkahraman yaratarak bir beni değil bütün dünyayı yardınız, tebrikler.

bütün bunlara rağmen hala heyecanlanan ben dahil bütün sinema izleyicileri de dolby surround'a duacıdır.

dediğim gibi klişelerle dolu bir filmdir die hard 4.0 eninde sonunda. ama klişelerden kaçmamış hatta seyircinin gözünün içine sokmuş ve bu şekilde eğlendirmiştir seyirciyi. matrix'i aşan actionlarıyla başarılı bir filmdir die hard 4.0.
hakkında güzel bir eleştiri için;

http://www.youtube.com/watch?v=x4LJ355ptgk
yuh dedirtecek abartılı aksiyon nedir görmeyen bilmeyenler için izlenmesi tavsiye edilen; tutarsız konusu ve klasik holywood işte buduru bir kez daha ispat ediyor diyenler için şiddetle uzak durulması gereken ucuz ama pahalı film.. hele hele sinefiller yaklaşmayın..
başrol oyuncusunun arabayla helikopteri uçurması, f-35'ten atlayıp sağ kalması gibi olaylarla "zor ölüm olur da, bu kadar da zor olmaz. adam ölmek istiyor, ölsün artık" dedirttiği filmdir. ama güzeldir, tavsiyem gidindir.
amerikan kahramanlığını anlatan yeni bir film.
ismi "ölümsüz" olarak degi$tirilmesi gereken film serisinin son bolumu. bu adam ölmüyor! ölmüyor ulan $erefsiz! ayrica artik boku cikan "amerikan askerleri, polisleri bla bla coook t.$aklidir, isterlerse dünyanin am.na koyar!" ve "ailem olmadan asla" konulu filmlerden nefret edildigini birilerinin anlamasi lazim.
şimdiye kadar çevrilmiş en iyi die hard bölümü. akıcı, heycanlı ve bol hareketli sahnelerle mizah karışımı bir film.
izlemeye değer filmlerden.
amerikanın çöküşünü izlemekten zevk alan biri olarak filmi defalarca izleyerek kendi rekorumu kırmış bulunmaktayım. gerçekleşmesi imkansız bir olayın sahte olması* üzmüştür ayrıca.
bir ara bruce amcam f35B ye binip onu da kullanacak sandım ama okadar da abartmayalım deyip vazgeçmişler sanırsam.
ayrıca warlock unutulmayacaktır * * * * *
''e yuh'' dedirten aksiyona sahip otobanda jet uçağıyla tırı kapıştıran ama izlenirken zevk veren, insanın içini adrenalinle saran film.he bu arada bruce willis rambo'ya mı özenmiş ne?
en mühim görüntüsü amerikan başkanlarının videolarının montajlanmasıyla meydana getirilen "amerikanın sonu geldi sivilleri geberteceğiz" dedikleri video karışımı idi. güzel ve eğlencelik.

yine de, önceki die hard'lar daha orijinaldi. (özellikle 1 ve 2)
Bu hayal gücüyle, Die Hard 5'te başrolü Cüneyt Arkın'ın oynaması yüksek ihtimal film.
güncel Önemli Başlıklar