1. 1.
  dünyadan elini eteğini çekmiş, kendi iç dünyasında, inandığı inanç sistemiyle harmanlanmış bir hayat yaşamayı seçen kişi.
  2 -1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  italyan yönetmen alberto rondalli'nin bir tekke şeyhinin hayatını anlattığı filmi. filmin türk oyuncuları arasında cezmi baskın ve ruhi sarı var.
  ... kassandra
 3. 16777215.
  2001 yapımı italyan-türk ortak yapımı gallio film festivali en iyi film ve locarno film festivali juri özel mansiyon ödülü almış, mevlevi şeyhi ahmet nurettin in hayatının anlatıldığı sağlam dialoglarıyla ve müziğiyle güzel bir tat bırakan çok hoş bir film.
  1 ... sayid jarrah
 4. 0.
  (bkz: hıc durmadan)
  1 -1 ... baris baris
 5. 1.
  dervis zaim
  -1 ... firtina
 6. 2.
  "dervişlik baştadır, taçta değil." *

  "dervişlik olaydı tac ile hırka
  biz dahi alırdık otuza kırka." *
  6 ... yasak merve
 7. 3.
  (bkz: darwen)*. *.*
  1 -1 ... silte
 8. 4.
  tasavvuf da kendini hor görene ses çikarmayan, hatası yüzüne vurulduğunda allah razı olsun diyebilen insanlara derviş deniyor.dervişin anlamını daha iyi anlayabilmek için ;

  vaktiyle kalenderiye yoluna mensup bir derviş, nefisle mücadele makamının sonuna gelir. meşrebin usulünce bundan sonraki makam kalenderîlik makamıdır.yani her türlü süsten, gösterişten arınacak, varlıktan
  vazgeçecektir. fakat iş yamalı bir hırka giymekten ibaret değildir. her türlü görünür süslerden arınması gereklidir... saç, sakal, bıyık... ne varsa hepsinden. derviş, usule uygun hareket eder soluğu berberde alır.

  - vur usturayı berber efendi, der.

  berber dervişin saçlarını kazımaya başlar. derviş aynada kendini takip etmektedir. başinın sağ kısmı tamamen kazınmıştır. berber tam diğer tarafa usturayı vuracakken, yağız mı yağız, bıçkın mı bıçkın bir
  kabadayı girer içeri. doğruca dervişin yanına gider, başının kazınmamış kısmına okkalı bir tokat atarak:

  - kalk bakalım kabak, kalk da tıraşimızı olalım, diye kükrer.

  dervişlik bu... sövene dilsiz, vurana elsiz gerek. kaideyi bozmaz derviş. ses çikarmaz, usulca kalkar yerinden. berber mahcup, fakat korkmuştur. ses çikaramaz. kabadayı koltuğa oturur, berber tıraşa başlar. fakat küstah kabadayı tıraş esnasında da sürekli aşağılar dervişi, alay eder:
  "kabak aşağı, kabak yukarı..."

  nihayet tıraş biter, kabadayı dükkandan çikar. henüz birkaç metre gitmiştir ki, gemden boşanmış bir at arabası yokuştan aşağı hızla üzerine gelir. kabadayı şaşkınlıkla yol ortasında kalakalır. derken, iki atın ortasına denge için yerleştirilmiş uzun sivri demir karnına dalıverir. kabadayı oraya yığılıp kalır. ölmüstür. görenler çigligi basar. berber ise şaşkın... bir manzaraya, bir dervişe bakar, gayr-i ihtiyarî sorar:

  - biraz ağır olmadı mı derviş efendi?

  derviş mahzun, düşünceli cevap verir:

  - vallahi gücenmedim; ama!.. hakkımı da helâl etmiştim. gel gör ki, kabağın bir sahibi var. o'nun gayretine dokunmuş olmalı!..
  15 ... fashiondesigner
 9. 5.
  (#1820223)
  ... tatyos
 10. 6.
  kelime anlamı "kapı dolaşan dilenci"dir.
  -1 ... alemonia