bugün

entry'ler (207)

18 ağustos 2011 athletic bilbao trabzonspor maçı

http://www.rojadirecta.es...cinguistatv.blogspot.com/ linkinden izlenebilen maç.

sağlam içince kalan içkiyi unutanlar

genelde içince kafayı bulan insan modelinde vuku bulur. o kadar içmiştir ki ; içmeden önce her yudumunu hesapladığı bir biranın yarısının bitmediğinin daha farkında değildir. farkında olduğunda ise iş işten çoktan geçmiştir; çünkü böyle saçma bir başlık açıp içini doldurduğunun farkında bile değildir.

içince kafası daha iyi çalışanlar

şekil a da olduğu gibi bana olandır. uzun süre sonra uludağa sözlüğe yepisyeni bir başlık açma girişiminde vuku bulan gerçekliktir. bir de özlü sözlü bitirilirse tam olacaktır. ' sen(siz) toplumu düşündükçe neden kazık mı yiyorsun: cevap aslında bir soru : toplum diyerek sahip çıktığın aslında seni( sizi) haketmeyen bir halk yığınından ibaret olmasın'.. akp den gelecek tepkilerde gözönüne alınarak yeni içki partilerine kadar görüşmek üzere.

16 haziran 2010 honduras şili maçı

dünya kupası öncesi sözlükle de paylaştığım yorumumda turnuvanın en sıkıcı grubunun h grubu en dandik takımlarının da şili ve honduras olacağını iddaa etmiştim. öyle bir maç oynanıyor ve öyle bir şili var ki sahada gerçekten böyle bir yorumu nasıl yapmışım diyerek kendimi kınıyorum. top bir o kalede bir bu kalede. hasret kaldığımız göze hoş gelen çalımlar ve hareketler tüm maçları toplasan bu maçtaki kadar yoktur. palacios, guevera, chavez gibi kulağa hoş gelen ve tanıdık isimler maça daha bir zevk katıyor.

2010 güney afrika dünya kupası

başlamasına saatler kala dev futbol turnuvası hakkında derin bir analiz yapalım bakalım.

öncelikle sürprizlerin damgasını vurduğu bir turnuva olmasını tememnni ediyorum. ispanya,arjantin,italya,almanya,brezilya... gibi ekol ülkelerin dışında bu gruba kafa tutacak çokca takım var. neden olmasın diyerek bunları bir çırpıda sıralamak gerekirse: danimarka, sırbistan, meksika, fildişi, nijerya, siyasi olarak nefret edilse de a.b.d, uruguay... eldeki kadrosu incelendiğinde forvet sıkıntısı olan avustralya ise at yarışı tabiriyle bu kupanın bombasını patlatabilir...renk katması muhtemel takımlar; merakla beklenecekler diyebiliriz de. bunlar, pek izleme fırsatı bulmadığımız takımlar olacak: japonya iki düşman kore, cezayir, yeni zelanda .. kupanın antipatik 3 takımını ise net bir sebebim yok ama; honduras, şili, paraguay ilan ediyorum.. paraguay gediklisi hadi idare eder de ; honduras ve şili nedense kore japonya kadar ilgi uyandırmıyor bende. onların yerine şöyle avrupa kontenjanı artmış olsa, son anda elenen bosna, irlanda yer alsa süper olurdu. itici olup da yinede kupa için gerekli olan takımları ise: yunanistan ve isviçre olarak ilan ediyorum. savunma futbolu çok ön plana çıkıyor bu iki takımda da. bakalım özellikle farklı kıtalardan oynayacağı rakiplerle nasıl başedecekler. kupanın en ilgi çekici grubu d ve e grupları olur diyorum. h grubu ise tam bir dinlenme grubu olur. yoğun maç temposunda işlerimizi hallederiz onlar topunu oynarken. gruplara göz atıp bitirelim:

A grubu: fransa-uruguay-meksika-g.afrika.

1. torbadan gelen takım g.afrika olunca, otoriterlerce kolay bir grup olarak yansıtıldı; ama bence fransa da dahil tam bir denk güçler savaşı yaşanır a grubunda. kolay maç yok klişesi en çok bu gruba uygun. meksika en çok dikkat edeceğim takım. savunmada marquez, orta sahada torrado, forvet hattında vela-dos santos-blanco takımı taşıyacak isimler. gruptan çıkmanın en güçlü adayı bence. fransa grubun en bilinen takımı; ama sahada ne oynayacağı en muamma takım. son zamanlarda defansif futbolları vardı. son şampiyonalarda 0-0 giden maçlarının bir çoğunu burda da görebiliriz. ilk maçta uruguaya takılmalarını bekliyorum. g.afrika seyirci desteğiyle maçlarını ayrı bir gözle izletir; ama yetenek sorunu çektikleri çok aşikar. nerde eski mosheulu afrika... tanıdık oyuncu bulmak çok zor. bu kupadan sonra süper lig pazarında özellikle ankara semalarında daha net tanırız gibi kupadaki afrikalıları.. uruguay ise çokca renk katacaktır gruba. forlan suarez atar. savunma ise buyur eder gibi geliyor. üst maçlarının açık ara adayı. nedense işi averaja kalacak gibi geliyor bana.

Gruptan kimler çıkar: meksika, fransa
Kimler parlar : g.dos santos-(meksika)- suarez(uruguay)

B grubu: arjantin-g.kore-nijerya-yunanistan

arjantine çok fazla yorum yapmak gereksiz. gazozuna maç yapsalar izletirler kendilerini. her maçı tam bir seyirlik; ama yunanistanı ayrı bir farkla yenerler ise tadından yenmez. g.kore 2002 de hakemi seyirciyi arkasına alıp inanılmaz mücadele etti, daha pasif bir turnuva onları bekliyor. sıkça izleyemediğimiz için bu ülkeyi ayrı bir dikkatle izlemek lazım maçlarını. 2. lik için büyük adayım martins,mikel,utaka gibi skora yönelik golcüleri ve fizik gücüyle nijerya. yeşiller iş yapar bu turnuvada. duran topların usta takımı , komşu yunanistanın havadan atacağı 1-2 gol kritik etki yapabilir gruba. kısacası arjantinin domine edeceği bu grupta tek beklentimiz, 2. lik yarışının kıyasıya geçmesi. korenin biraz fazla direnmesi.

Gruptan kimler çıkar: arjantin, nijerya
Polemik konusu: diego armando maradonanın oyuncu tercihleri..

C grubu: ingiltere-abd-cezayir-slovenya

ingiltere kupaların vazgeçilmez seyirliğidir her zaman. euro 2008 de gözlerin aradığı adalılar, elemeleri rahat geçerek geldiler. kupaya çok formda geliyorlar. başarıya açlar.abd hariç onları zorlayacak takım yok grupta. sonraki turlarda ingiltereye şöyle dişli bir rakip geldiğinde işte o maç çok tartışmalara gebe olur. turnuvanın kırmızı kart potansiyel ismi rooney sahneye çıkabilir bu alanda. abd futbol takımı oyuncu kadrosuyla dikkat edilmesi, her oyuncusu ayrı seyredilmesi gereken bir takım. dempsey, altidore, donovan başlıcaları. işi sıkı tutup gruptan çıkarlar. cezayir neler yapcak merakla bekleniyor. 2-3 kaliteli ayağı onları en alt kategoriden bir üst kategoriye taşıyor. takip edilmeli maçları. slovenya grubu sıkıcı hale getirecek yegane takım. onlar içinde son anda büyük bir şans oldu kupaya gelmek. altcılar için iyi bir seçenek olur. gol bulması kolay olmayacak. yine de kolay lokma olmazlar.

Gruptan kimler çıkar: ingiltere-abd
kimler parlar: karim matmour (cezayir), altidore (a.b.d)

D grubu: almanya-avustralya-gana-sırbistan

kimler yokki denilecek bir grup, turnuvanın dakika kaçırılmaması gereken bir grubu. almanya tam bir turnuva takımı, isimler değişse de tam bir ekol oldular. son 2 turnuvada lahm-schewistineger ikilisi gibi müthiş parlattığı yıldızlarına bakalım bu sefer kimi ekleyebilecekler. 2006 ve 2008 kadar rahat değiller; ama ne yapıp edip bu zor gruptan vizeyi alır. işi son ana kalacak. sürpriz bir sırbistan mağlubiyeti tadabilir dikkat. diğer 3 denk güce bakalım şimdi.. sırbistan ilk 11 inin neredeyse tamamını takımınızda görmek isteyebileceğiniz oyuncularla donatılmış bir takım. oyun disiplininden çabuk kopacak bir yapılarıda yok. özellikle hücumda istediklerini yaparlar gibi. merakla bekliyorum maçlarını. gelelim ayrı bir gönül bağımızın olduğu avustralyaya. neill, kewell ikilisinin atacağı her adım heyecan verecektir şüphesiz; ancak şansları diğer 2 takıma göre daha zor. gana bile onları zorlarsa şaşmamak gerek. işte öyle bir gruptalar. takımda kewell dışında elle tutulur forvete koyulabilecek isim yok. son kuşakları orta saha için bolca seçeneği defansa ve forvete sunamamış maalesef. sürpriz yapmaları en büyük isteğim. gana ise bu turnuvada afrikalıların derdine çare olacak gibi durmuyor bu grupta. son kadrolarının üstüne pek bir ekleme yapamamaışlar. işleri zor. gruptan çıkmaları büyük sürpriz olur.

Gruptan kimler çıkar: sırbistan- almanya (avustralya)
kimler parlar: krasic, jovanovic, mesut özil..

E grubu: hollanda, danimarka, japonya, kamerun

yine zorlu bir grup . ilk 2 ye yakın iki takım var; ama tamamı hücum oyanamaya yatkın takımlardan oluştuğu için oldukça zevkli maçlar bizi bekliyor. 2 avrupalı ; ki hollanda güney amerika futbol tarzına yatkın. bir iskandinav... samuel eto lu kamerun. sempatik japonlar. bu grupta yine dakika kaçırmamak gerekli. grubun açılış maçı olan danimarka-hollanda maçından her sonuç çıkabilir. merakla bekliyorum . inamatoyu görmek ayrı bir tad olcak. aşağıya 2 takım yazsamda japonya ve kamerunda gruptan çıkarsa şaşırmam. uzun soluklu ilerlermesini beklediğim takımım ise danimarka bu turnuvada.

Gruptan kimler çıkar: hollanda- danimarka
kimler parlar: tomasson-kahlenberg(danimarka) joris mathijsen (hollanda)

F grubu: italya-paraguay-slovakya-yeni zelanda

nispeten zayıf ve renksiz bir grup. yeni zelanda merakla bekleniyor.italya oturmuş kadrosuyla her turnuva çok renk katmasa da kendisini çeyrek finalde bulan bir takım. gruptan çıkıp sonraki tur çelme yemeleri bu sefer muhtemel. pirlo gattuso de rossi üçlüsü xavi li iniesta fabregaslı ispanya orta sahasını andıran ölçüde katkı sağlarlar italyaya. geriye zaten savunan bir sistem kurmak kalıyor. zira seri a üretimi 5 kaliteli gol ayağına sahip mavi beyazlılar... kırmızı kartlar hakem tartışmaları olmadan geçmez italyanların grubu yine bu kupada da. forması oyunundan çok dikkatimi çeken paraguay ne kadar izlense de tam bir kapalı kutu. slovakya ile olan mücadelesinden eve erken döner gibi yine de. slovak futboluda tanıdık isimler ve genç yetenekler ile kolay gruptan sonra bir çeyrek final görürse şaşmamak lazım.

Gruptan kimler çıkar: italya-slovakya
kimler parlar: di natale( italya) marek hamsik(slovakya)
grubun şakası : kornel salata (slovakya)

G grubu: brezilya- fildişi-portekiz-kuzey kore

her sene seçilen ölüm grubumuz bu kupa da g grubu. sondan başlarsak. kuzey kore arkasındaki kitlesiyle? ( tv den dahi izleyemiyecek denilen kitlesiyle) grubun favorisi, merakla takip edilme konusunda. elanolu; brezilya daha az şova dönük futbolunun sinyalini konfederasyon kupasında verdi. portekizle ve fildişi ile oynayacakları maçlar daha bir ilgi çekici olacak. drogbanın sakatlanmasıyla moralinin bir nebze bozulduğunu düşündüğüm fildişi portekize karşı bir adım geriye düştü. takım oyunu konusunda sıkıntılı iki takım olan portekiz fildişi maçı grubun ölüm maçı. futbolseverlere heyecan fırtınası yaşatacak maçlar olacak bu grupta. bu futbolsa bizdeki ne geyikleri dönebilir dikkat. türk basını açısından da en renkli grup bu olacaktır.

Kimler çıkar: brezilya- portekiz-fildişi (at başı)

Olay çıkar: K.kore

Kimler parlar: kader keita- , maicon-alves (kim formayı kaparsa), c. ronaldo (gol atmadan geçmez)

grubun düellosu: elano blumer vs. abdulkader keita

H grubu: ispanya-şili-honduras-isviçre

her turnuvanın en zayıf grubu denir ya zayıflıkta italyanın grubunu kıl payı geçer 1. olur bu grup.. futbolseverler için olabilecek en sürpriz an ilk maçta ispanyanın geriye düşmesi olur. işte o zaman bir nebze hareket gelebilir gruba. isviçre şili biribirlerini yer. honduras 2. liğe oynar gibi. ters bir şey deneyelim grup sonuncusunu tahmin edelim son grupta da.. sonunculuk adayım 2. lik şansı var gibi görünen şili..

Kimler çıkar: ispanya-honduras

Yıldız adayı: Wilson Palacios ( honduras)

ezel

önemli sahneler zaten yazılacak; bu bölümden detaylar:


--spoiler--
- eyşan güpegündüz minisiyle bankaya giderken dikkat edildiyse cengize benzer bir tip yan yan yürüyerek takip ediyordu. sonrasında cengizin dükkanda olduğunu öğrenince demek ki sıradan bir vatandaşmış dedim geçtim.

- aşçı kerpetenin uzattığı 100 liraları düşürttü. o paralar hengamede noldu ali de almadı. yazık oldu paralara..

- araştırma yapmak ne kadar kolay ali gibi biriyseniz. aşçıyla kral bir görüşme ortamı, gardiyanla rakı-balık ortamları ve plan olmasına rağmen ali nin şüphelenmesi gereken hastanedeki arşiv görevlisinin sağladığı kolaylıklar.

-flashback yapılan sahneler ayrı bir vuruyor. iş görüşmelerinde harbiden böyle hayvan patronlar varsa yazıklar olsun.

-asansör fantezisine çok yaklaşıldı bir türk dizisinde, ramak kalmıştı olaya. ezel in arkadaşı olmasından sanırım en çok o noktada pişman olmuştur; banka müdürü.
--spoiler--

hıncal uluç

http://www.sporyazarlari....bile-bilmiyor/208787.aspx adresinden de okunacak bugünkü yazısını görünce artık pes diyorum . bu adamın kurallardan da haberi yok. trabzonspor maçında neden mustafa ve barış dururken elano yerine baros girermiş. uluça sahadaki yabancıları sayıyorum: leo-neill-elano-geovanni-keita-jo yani 6 . yabancı kuralına göre ancak sahada 6 yabancı aynı anda oynayabiliyor. diğer ikisi yedek beklemek zorunda. bu durumda elano değilde barış ya da mustafa yerine baros oyuna girmiş olsa galatasaray 7. yabancısını da sahada bulundurmaktan 3-0 hükmen yenik sayılacaktı. sıradan bir izleyici bu hataya düşebilir; ama hıncal ın bu hataya düşmesi körü körüne gakatasaray a sallama görevi olduğuna en büyük ispat bence. bu adamın biri mail adresine şu hatasını yazar ise sevinirim. kuralı yanlış biliyorsam beni uyarın.

21 mart 2010 zaragoza barcelona maçı

ispanya ligi 27. hafta kapanış maçı. lider barcelona nın puan kaybetme ihtimalinin yüksek olduğu bu maç başlamak üzere. yayın ntvspor..

14 mart 2010 galatasaray ankaragücü maçı

galatasaray ın kadrosu şu şekildedir:

leo-sabri-neill-servet-caner- sarp-barış-keita-santos-elano-jo

10 mart 2010 kasımpaşa bursaspor maçı

internet yayını nazar değmesin süper olan maç.

21 şubat 2010 beşiktaş galatasaray maçı

an itibariyle linklerin çöktüğü maç..

joao alves de assis silva

sakatlığını tamamen atlatıp takımının bugün yapılan antrenmanına katılmış olan futbolcu. gs sağlık ekibinin elinden iyi bir iş çıktı ilk kez demekki.

19 şubat 2010 ankara depremi

önce sesi geldi depremin çok ilginç şekilde. sonra ise eşyaları aşırı derecede sarstı. yaklaşık 7-8 saniye sürdü. ama şiddetli bir depremti. sözlükte online ankara lı sayısının da ne kadar az olduğunu gözler önüne sermiş depremtir, aynı zamanda.

19 şubat 2010 ankara depremi

yaklaşık 3 dakika önce az ama öz sallayan bir depremdir.

ejder kapanı

olumsuz yönü ağır basan enteresan bir uğur yücel yapımı. sanki farklı yapalım, içine anlamsız sahneler katalım. bazı kamera açılarıyla seyirciyi rahatsız edelim, nasılsa bu kadro ve afiş her türlü olumsuzluğu kapatır demişler. bir film ne olursa olsun -konu iyi kötü- hikayesine uygun, sahnelerle donatılmalı, konudan bağımsız farklı arayışlara girilmemeli. nasıl mı girilmiş bu filmde:

--spoiler--
yanlışsam düzeltin.seri katil filmlerinde olmazsa olmazı katilin kim olduğunu çözmek kadar . olay anının da yansıtılması,en kötü sezdirilmesidir.. olay ya olay. bu kadar basit. öncesiyle sonrasıyla olay. ee olay ne birilerinin öldürülmesi. ölüm anında en ufak bir sahne yok. ölümler öncesi bir sezdirme yok, katilin bakış açısından verilen bir gizem yok. alo telefon cinayet işlenmiş. paramparça cesetler.biz oraya mazoşistmiyiz ki ölü vücudu izlemeye gitmiş olalım sayın yücel. ee sen bu kadar yüzeysel geçersen ana temayı. bizde ancak o kadar filme kendimizi veririz. güzel bir filmde anlamlı hale gelecek senin o katil şuydu finalinde bu filmde anlamsız olur. ne içerik verdin ki final yapıyosun sorarlar adama.

amerika tarzımı tarzı. çekim kalitesi var mı var. gösterilen sahnelerde inandırıcılık var mı var . ama olmayan sahneler kaybettirmiş bu filmde olanlar değil maalesef.
--spoiler--

uyku düzeni

düzenden kasıt herkesle aşağı yukarı aynı saatlerde yatıp, yine aynı saatlerde kalkmaksa uyulması güçtür. uyku düzeni bu demek değildir halk arasında kullanılanın aksine. önemli olan uykuda geçen saatleri düzene bağlamaktır. misal 5 de yatıp 12 de kalkmakta bunu belli bir zaman devam ettirmekte pek ala bir düzendir.

akp ve mhp lilerin yumruklaşması

kavgadır.nedeni beni ilgilendirmiyor . fazla detayını bilmem. ama birileri orada ayrı bir davada ayrı bir boyutta yaşıyor. memleket üstü bir dünyada yumruklaşmışlar banane. keşke memlekete inebilseler. orda değil yumruklaşmalar ölümler olsa dahi bizden değil o içi boş tartışmalarıyla bu mebuslar.

ezel dizisindeki saçmalıklar

diğer dizidekiler gibi, aç aç yaşamaları lazımdı. ne o öyle arada bir mangal falan. çok saçma çok.

arda turan

stil olarak artık ezberledik dediğimiz hareketlerini, her maçta yeniden adeta ilk defa görüyormuşcasına başarılı bir özgünlük içinde bize izletebilen futbolcu. klişe cümlemiz olan istikrar yok dediğimiz futbolcular, öyle aman aman övülmez bir maçta bile; çünkü temkinli yaklaşılır. arda ise tam tersi artık başarılı saha içi ayak hakimiyetleri o kadar benimsendi ki artık övülme gereği bile duyulmuyor. hani bir olayın olacağı çok belliyse 'göstere göstere' deriz ya. ardanınki de öyle. kimi zaman kanattan içe katedip yapacağı orta. kimi zaman aniden yatarak topu çalıp takımı sürpriz bir anda hücuma taşıma özelliği. vücudunu müthiş kullanıp, top saklaması yürüyerek adam geçmesi ve öyle aman aman sert olmayan ama öldürücü yere giden ortaları. bunlar ardaya o gün çok çok ekstra bir şey olmadıysa rakip takımlara yaşatacağı şeyler. rakipler de bunları bilip hakikaten önlem almakta zorlanıyorsa ve bunları kabullenmek zorunda kalıyorsa, işte büyük futbolculukta bu oluyor galiba.

ezel

son bölümüyle biraz hayal kırıklığına uğratan dizi. şöyleki; bölüm yine kendisini izlettirdi,ama dizinin geleceği açısından bu bölümde kritik bir aşağıya iniş sezmedim değil. bu diziye bağlanmamızın başlıca sebebi, bir çok konunun neticesini merak etmemiz, ve her bölümde yavaş yavaş bunları öğrenmemizdi.

--spoiler--
fakat dünkü bölüm bir anda ezel intikamını almaya devam etsin mi, yoksa ali ve cengizi hapse yollayıp eve mi dönsün sorusu üzerine yoğunlaştı kaldı. ramiz dayı kimdir, serdarla durumları ne, daha önceki bölümlerde gelen avukat kim.az da olsa insan bekliyor bu bölümde de bunlar hakkında biraz ipucuna götürecek sahneleri ama yok . bu işin konu yönü.

birde anlamsız bulduğum veya detaylandırılmadığını düşündüğüm sahnelere gelelim.

ortada güvenlik kamerası kaydı dolaşıyo, kim ne zaman aldı, kime verdi belli değil. bu kadar çabuk elden ele dolaşan bir kaset . hadi tamam diyelim; ama ya arkadaşım ali ve cengiz hiç mi kasetin nerelere gideceğini düşünmez, telaşlanmassınız. işin ucunda hapis var . kasetlerin hepsi eline geçmeden nasıl rahat rahat sohbet edebiliyorusunuz anlamıyorum.

diğer bir mesele de . bir önceki bölümde kesinlikle ezeli intikamından vazgeçirmek istemiyordu dayı. yani eve dönmesini istemiyordu. kasede bile fazla sevinmedi. bu bölümde baktık . hop dayı güzelce ezel in eve dönüş kararına ses çıkarmıyor.bi bölüm önceki ikna edici dayı gitmiş, ezele tek kelime söylemeyen dayı gelmiş.üstelik ezel de daha kararsızken. sonra vazgeçirmek için plan yapıyor. ordaki mantığı biri bana anlatsın. ne olduda birden eve dönüş kararı ve bir onaylama havası geldi. madem bu dayıya göre sakıncalı değildi.ki dayının mimiklerinden kızgın falan olmadığı da belliydi. o zaman koskoca bölümü bunun üzerine kurup neden aksi yönde planlarla seyirci ters köşeye yatırıldı.

bu sorduklarım dünkü bölümün ana temasını oluşturduğu için çok önemli. yoksa sahne bazında tek tek ele alırsak oldukça etkileyici sahneler vardı.o yönden ve oyunculuk açısından on numara dizi zaten.

--spoiler--