bugün

dünyanın cok az yerinde rastlanılcak para kazanma piyasasıdır herhalde. egitim sistemimiz ne durumdaki dershaneye ihtiyacımız var. yıllarca iyi bir lise iyi bir üniversite diye dershanelere gitti ögrencilerimiz e tamam hadi buna göz yumalım iyi bir liseye girenler neden daha sonra dershaneye gidiyorlar öss icin? nerdeyiz ya okadar parayı bu sektöre yatırmamıza nasıl izin veriyorlar kimin cıkarı icindir bu sorularını aklımıza getirir dershane. dershanelerin sayısı egitimdeki basarısıdır bir ülkenin.* *
''gidilmeden ös denen zamazingonun kazanılması çok zormuş, olmazmış'' gibi göstertilen ilim irfan yuvası, arı kovanı... bazılarının para hortumlayıp, 10 senelik soruları çözdürmekten başka bir şey de yapamadığı illet yer..
(bkz: tan dershanesi)
sınavı her kazanamadığımız yıl için, para verip tekrar gitmemiz alışkanlık olmuş veya olacak yer.
özellikte ankara / kızılay'da sayamayacağınız kadar bol bulunan eğitim kurumu.
çılgın dershane adlı filme isim olan bir eğitim kurumudur.
gün itibariyle tatile giren kurum.
türkiye'deki eğitim sisteminin hazin sonuçlarındandır. devlet kurumu olmamasına rağmen zorunlu eğitimin 11 yıla cıkmasından önce 8+2 yıl dershane olmasını sağlayan kurumlardır. hatta öylesine yer edinmiştirki toplumda, baba ben burs aldım filanca dershaneden demek okul birincisi olmaktan daha makbuldür, yada dershanede ilk sınıfta olmak babanın gözüne değil, gözbebeğine girilen durumdur. genel olarak fem ve özdebir kurumları çatısı altında toplanır, bünyelerinde bulunan öğretmenlerin cok büyük maaşlar almaması, ufacık beynimde acaba nereye gidiyor bu yüklü meblalar dedirtir. ama ülkemiz ekonomisinede katkısı yok değildir. önce alırlar sonra ucundan vergi olarak koklatırlar, düşünün bu vergilerin buz dağının görünen bir kısmı olmasına rağmen devleti susturacak kadar önemli bir rakam olmasını. tabi matbaalarada katkıları önemsenemez ; heryıl soruları tersine çevirerek yeni yayın adı altında bastıkları ve türkiye çöl olsun! kampanyasının bir numaralı destekçilerindendir. ama onlar için mühim değildir nede olsa öss birincisi yada oks birincisi nefes almayacaktır. oksijene gereksinim yoktur. ayrıca hipodromlarada itinayla yarış atı temin ederler, sağolsunlardır.
(bkz: fen bilimleri merkezi)
neredeyse öss'de iyi bir yere gitmenin ön koşulu olan kurum. neden mi? hem öğrenci tembelliğinden, hem okullardaki eğitim-öğretim yetersizliğinden. boku bokuna ortaya para dökme sebebi. tabi burs kazanıp gidersen o ayrı.
haftasonu öğrencisiyseniz dünyanın en güzel iki gününün sabahını * sizden çalan, başarıya ulaşma aparatı. okul gibi değilmiş, ortamı güzelmiş, okuldaki başarıyı pekiştirirmiş, peeeh.. hocalar bir bok anlatamaz, öğrenciler işin geyiğindedir zaten, izin almadan dışarı bile çıkamazsın. okul lan işte, yoklama bile alınıyor. ne farkı kaldı? ödev veren dershane hocası bilirim ben..
herhangi birinde öğretmen olarak görev yaptığım ve hala üstüne para verip bir de neden paralarıyla rezil oluyor bu çocuklar anlayamadığım yerdir. zira sabahın köründe daha yaz tatili bitmeden derslere başlanan, kapılarda duvarlarda durmadan yaklaşan oss' yi, yds'yi hatırlatan afişlerle öğrencilere eziyet çektirmeyi marifet sayan, bununlada kalmayıp hafta sonlarını mahfeden kurumlar..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.