bugün

yılda 4*milyar doların döndüğü piyasadaki herbir öğretim kurumlarından* herbirisi için kullanılan genel kelime.
gençlerin,eğitim sistemimizde herhangi bir sınav kazanmak için tonla para dökmesi gereken kurumlara verilen addır.
doğru yazımı ''dersane''dir.

(bkz: izmir batı dersaneleri)
bugünün ve yarının iyi para kazanılabilecek yeridir.
şu sıralar hemen reklam derdine düsen kurumların genel ismidir.
öss de dereceye girmiş öğrencileri maymun eden amaçları sadece öğrenci velisinden nasıl para yolarım olan bir çeşit kurum.
EĞiTiM ÖĞRETiM iŞLEViNi PARA KAZANMA HIRSININ GÖLGELEDiĞi TiCARETHANELER. BU KURUMLAR, NE ÖĞRETMENLERE ÖĞRETMEN OLARAK NE DE ÖĞRENCiLERE ÖĞRENCi OLARAK BAKARLAR. ÖĞRENCiLERi BANKNOT, ÖĞRETMENLERi PARA BASMA MAKiNESi OLARAK GÖRÜRLER. TÜM BU OLUMSUZLUKLARIN YANINDA, HELE Ki YENi SiSTEMDE, YiNE DE ÜNiVERSiTEYE GiREBiLMEK iÇiN ZORUNLUDURLAR.

EDiT: TDK 'NIN DOĞRU KABUL ETTiĞi YAZILIŞI DERSHANE OLDUĞU HALDE, DERSANE KULLANIMI DA YAYGINLAŞTIĞI iÇiN YANLIŞ SAYILMAMAKTADIR.
yaklaşık 15 gün sonra lise öğrencilerinin yazlarını zehir edecek oluşum. *
2. dönemin başlamasıyla çıkma olaylarının inanılmaz arttıgı ortam .bir anda bu ilim yuvası (bkz: ben evleniyorum evi)ne döner
yeteneksiz(!) öğrencilerin para verip daha yetenekli öğrencilerin(reklam öğrencileri) masrafını karşıladığı eğitim kurmu.
Eğitim bakanımız bu kurumun etkisini yitirmek için sınav sistemini değiştirse de ne yazık ki yeni konuları sadece okuldaki değil dershanedeki öğretmenlerinde anlatabileceğini geç anlamıştır.
Ayrıca derhaneler veliler için bir kendilerini kandırma yoludur. Örnek olarak; adam çocuğunu dershaneye vererek "ben dershaneye gönderdim ama olmadı ben elimden geleniyaptım"
psikolojisine girip kendini kandırmasıdır
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.