1. 1.
  Bilimadamlari tarafindan muhtemel zaman yolculuklarinin birtakim paradokslara yol acacagi düsunulmektedir. Bunlardan en bilinenlerinden biri 'Dede Paradoksu' dur. Sozkonusu paradoksa gore, zamanda geçmise yolculuk yapip * dedenizin genç oldugu yillara döndünüz. Karsilastiginiz genç dedenizi (yada atalarinizdan birini sozgelimi dedenizin babasini) öldürebilir misiniz? Eger dedenizi öldürürseniz babaniz hiç dogmamis olacak, bu durumda siz de öyle. Haliyle geçmise gidemeyecek, dedenizi öldüremeyeceksiniz, dedeniz yasadigi için babaniz dogacak, sonra siz ve sizde geçmise gidip dedenizi öldüreceksiniz...bu durum tam da paradoksun anlamina uygun birbiriyle celiskili bir cok durum ortaya cikaracak.

  (bkz: kelebek etkisi)
  8 ... serazat
 2. 2.
  bu duruma uydurulan enteresan çözümler vardır. Geçmişe gitseniz bile hiç bir şeye müdahale edemiyecek olmanız, dedenizi öldürmeye çalışsanız bile asla ölmeyecek olması, ya da dedeniz orada ölünce, benzer genlere sahip olduğunuz için kendi dedenizin yerini alıp babanızın babanısı olmanız gibi.
  4 ... bard of hell
 3. 3.
  (bkz: zamanda kırılmalar)
  (bkz: back to the future)
  2 ... shalamar
 4. 4.
  Kuantum fiziğiyle ilişkili olarak, insanın kendi dedesini öldürürse geleceğin yeniden yazılacağı fikri oraya atılarak çözümlenmeye çalışılan paradokstur. örenğin dedesini öldüren kişinin hapse gireceği o evrende sonlanan hayatın paralel bir evdende başka bir çizgiden devam edeceği mantıklı gelmekle beraber, durumu paradoks olmaktan kurtarmaya yetmeyen bir önermedir.
  4 ... hudaverdy
 5. 5.
  Toplanın gençler anlatıcam.
  Benim dedemi ele alalım. Şimdi bu adam benim dedemken sizin için bir şey ifade etmiyor. Camiden arkadaşları ona ahretlik derken babam kendisine baba, babaannem ise kocişkom diyor. Yani benim dedem hem dede hem de değil.
  Paradoks budur...
  7 -1 ... premature hulk
 6. 6.
  (bkz: the godfather paradox)

  --spoiler--

  https://www.facebook.com/...y/posts/10152019215468291

  --spoiler--
  -1 ... 1365423646
 7. 7.
  Zaman yolculuğunun imkansız olduğunu gözler önüne seren paradokstur maalesef.
  4 ... megadeth dinleyen kiz
 8. 8.
  (bkz: terminator)
  ... maussollos
 9. 9.
  bu paradoksa bakip da zaman yolculugunun imkansiz oldugunu düşünen maldir.

  paralel evrenler diye bir şey var canlarim.
  ... beyinci
 10. 10.
  bir zaman makinesi icat edip geçmişe gidip dedenizi öldürürseniz hiç doğmamış olacaksınız yani zamanda geriye gitmek mümkün değildir.
  ... posei doon