1. 1.
  dünyanın bir ucundaki kelebeğin kanat çırpmasının dünyanın diğer ucunda fırtınaya yol açması şeklinde tasvir edilen, dünyadaki en ufak vir değişimin, zincirleme olaylar şeklinde tahmin edilemeyecek boyutlardaki değişimlere neden olabileceğini açıklayan etkidir.

  filmi için;

  (bkz: the butterfly effect)
  16 ... redwinemania
 2. 2.
  bir çivinin kırılmasıyla bir savaşın kaybedilmesi durumuna benzediğini düşündüğüm, daha doğrusu defalarca okumama rağmen bir tek böyle bir sonuç çıkarabildiğim durum.. yani şey demek kısaca; büyük odunları yakmak için küçük çubuklar kullanılır ya hani, öyle bişey.. yamulmak da istemiyoum ama tabi..
  10 -1 ... lyla
 3. 3.
  Bir kelebeğin kanat çırpışı gibi küçük birşey;tüm dünyanın yarısını dolaşacak bir tayfuna neden olabilir... *
  5 ... phoebebuffay
 4. 4.
  bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at bir atlı kurtarır, bir atlı bir muharebe kurtarır, bir muharebe bir ülke kurtarır
  25 -2 ... letranger
 5. 5.
  change one thing change everything...
  6 -1 ... lyras
 6. 6.
  (bkz: kaos teorisi)
  (bkz: james gleick)
  4 ... no leaf clover
 7. 7.
  hayatın akışı konusunda çok önemli ve belirleyici özelliğe sahip bir etki çeşidi. yapılan eylemin küçüklüğüne oranla etkilerinin büyüklüğü kaostan daha çok kosmosun bir parçasıdır.

  bir de filmi vardır bunun.
  1 ... kukaraca
 8. 8.
  karma felsefesinin önemli bir parçasıdır. yaptığınız küçük bir iyilik birçok başka hayatı etkiler ve son olarak size tekrar iyilik olarak döner. bunu bazen farkedersiniz bazen edemezsiniz. ama yaptığınız küçük bir hareket geleceğin oluşumunu etkilemiştir.
  kelebek etkisi bu oluşumda bazen tersine de görev alabilir. yani yapılan büyük* bir hareketin etkisi küçülebilir de. * * *
  5 ... kukaraca
 9. 9.
  Ders : anatomi
  Konu : sindirim sistemi

  Sindirim agizda baslar, yemek borusu ve mideyle devam eder. burada bizim ilgilendigimiz kisim mide.
  hani bir laf vardir. "ask midede kelebeklerin kanat cirpmasidir". eger boyleyse ask bittiginde hissedilen aci nedir?
  bu aciyi, ic acisi (ucgenin ic acilari degil! oyle dusunen varsa burada biraksin okumayi) olarak adlandiracagiz burada. ic acisinin kaynagi, bu kelebeklerin kanat cirpmayi birakmasi sonucu mide zeminine konmalari ve mide asidi ile direk olarak temas etmeleridir. ve bu asit o kadar kuvvetlidir ki, kelebekler erimeye baslar. bu erimenin adi sindirimdir. kelebekler erirken, yani olurken her canli gibi can cekisirler. bu can cekismenin sonucu olarak ta cirpinir. iste bu cirpinislardir insanin canini acitan. ve son cirpinma bittiginde icinizdeki aci da diner dogal olarak. ama olmeden once kelebekler yumurtalarini birakir oraya. bu yumurtalarin kabuklari korunaklidir mide asidine karsi. ve iste bu yumurtalardir bir sonraki askin, sevginin umut kaynagi. ancak bu yumurtalarin catlamalari zamana bagli degildir. yani belirli bir suresi yoktur catlamasi icin gecmesi gereken. siz farketmezsiniz bile catladigini. bir gun, birden bire bakmissiniz ki midede bir hareketlenme. iste o anda mide yeni dogan kelebekleri eritebilmek icin asit salgilamaya baslar. artik bundan sonrasi tam anlamiyla bir olum-kalim savasidir. ya o kelebekler yorulup konacak, ya da onlari canli tutmak icin elinizden geleni yapacaksiniz. buyuk cogunlukla kazanan mide asididir bu savasta. hatta o kadar azdir ki kelebeklerin zaferi, kazananlar tarihe bile gecer.
  peki kazanamayanlar ne olur? mide asidiyle sindirilir. gereken proteinler, vitaminler cekilir alinir, ki bunlara da hatira adi verilir. daha sonrasinda ise sindirim islemleri biter ve malum sekilde vucuttan atilir. biten bir ask icin cenaze toreni gibidir tuvalet. geride kalanlarin ustune sadece sifonu cekmek gerekir.

  alıntıdır...
  9 -1 ... faati
 10. 10.
  Esas oğlanın tekerlekli sandalyede kıza söylediği söz müthiştir.
  - Eğer Kimsenin Bir Başkasını Seni Benim Sevdiğim Kadar Sevemiyeceğini SöyLesem, Bu Bir şey Değiştirirmiydi?
  9 -1 ... fatal