bugün

dünyanın bir ucundaki kelebeğin kanat çırpmasının dünyanın diğer ucunda fırtınaya yol açması şeklinde tasvir edilen, dünyadaki en ufak vir değişimin, zincirleme olaylar şeklinde tahmin edilemeyecek boyutlardaki değişimlere neden olabileceğini açıklayan etkidir.

filmi için;

(bkz: the butterfly effect)
bir çivinin kırılmasıyla bir savaşın kaybedilmesi durumuna benzediğini düşündüğüm, daha doğrusu defalarca okumama rağmen bir tek böyle bir sonuç çıkarabildiğim durum.. yani şey demek kısaca; büyük odunları yakmak için küçük çubuklar kullanılır ya hani, öyle bişey.. yamulmak da istemiyoum ama tabi..
Bir kelebeğin kanat çırpışı gibi küçük birşey;tüm dünyanın yarısını dolaşacak bir tayfuna neden olabilir... *
bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at bir atlı kurtarır, bir atlı bir muharebe kurtarır, bir muharebe bir ülke kurtarır
change one thing change everything...
(bkz: kaos teorisi)
(bkz: james gleick)
hayatın akışı konusunda çok önemli ve belirleyici özelliğe sahip bir etki çeşidi. yapılan eylemin küçüklüğüne oranla etkilerinin büyüklüğü kaostan daha çok kosmosun bir parçasıdır.

bir de filmi vardır bunun.
karma felsefesinin önemli bir parçasıdır. yaptığınız küçük bir iyilik birçok başka hayatı etkiler ve son olarak size tekrar iyilik olarak döner. bunu bazen farkedersiniz bazen edemezsiniz. ama yaptığınız küçük bir hareket geleceğin oluşumunu etkilemiştir.
kelebek etkisi bu oluşumda bazen tersine de görev alabilir. yani yapılan büyük* bir hareketin etkisi küçülebilir de. * * *
Ders : anatomi
Konu : sindirim sistemi

Sindirim agizda baslar, yemek borusu ve mideyle devam eder. burada bizim ilgilendigimiz kisim mide.
hani bir laf vardir. "ask midede kelebeklerin kanat cirpmasidir". eger boyleyse ask bittiginde hissedilen aci nedir?
bu aciyi, ic acisi (ucgenin ic acilari degil! oyle dusunen varsa burada biraksin okumayi) olarak adlandiracagiz burada. ic acisinin kaynagi, bu kelebeklerin kanat cirpmayi birakmasi sonucu mide zeminine konmalari ve mide asidi ile direk olarak temas etmeleridir. ve bu asit o kadar kuvvetlidir ki, kelebekler erimeye baslar. bu erimenin adi sindirimdir. kelebekler erirken, yani olurken her canli gibi can cekisirler. bu can cekismenin sonucu olarak ta cirpinir. iste bu cirpinislardir insanin canini acitan. ve son cirpinma bittiginde icinizdeki aci da diner dogal olarak. ama olmeden once kelebekler yumurtalarini birakir oraya. bu yumurtalarin kabuklari korunaklidir mide asidine karsi. ve iste bu yumurtalardir bir sonraki askin, sevginin umut kaynagi. ancak bu yumurtalarin catlamalari zamana bagli degildir. yani belirli bir suresi yoktur catlamasi icin gecmesi gereken. siz farketmezsiniz bile catladigini. bir gun, birden bire bakmissiniz ki midede bir hareketlenme. iste o anda mide yeni dogan kelebekleri eritebilmek icin asit salgilamaya baslar. artik bundan sonrasi tam anlamiyla bir olum-kalim savasidir. ya o kelebekler yorulup konacak, ya da onlari canli tutmak icin elinizden geleni yapacaksiniz. buyuk cogunlukla kazanan mide asididir bu savasta. hatta o kadar azdir ki kelebeklerin zaferi, kazananlar tarihe bile gecer.
peki kazanamayanlar ne olur? mide asidiyle sindirilir. gereken proteinler, vitaminler cekilir alinir, ki bunlara da hatira adi verilir. daha sonrasinda ise sindirim islemleri biter ve malum sekilde vucuttan atilir. biten bir ask icin cenaze toreni gibidir tuvalet. geride kalanlarin ustune sadece sifonu cekmek gerekir.

alıntıdır...
Esas oğlanın tekerlekli sandalyede kıza söylediği söz müthiştir.
- Eğer Kimsenin Bir Başkasını Seni Benim Sevdiğim Kadar Sevemiyeceğini SöyLesem, Bu Bir şey Değiştirirmiydi?
kulaktan kulağa oynanan oyun olarak bilinir.
1. yılın kutlu olsun yazarı.
insanın yaptığı her iyilik ona mutlaka birgün geri dönecektir. yaptığı kötülükte. sen ne iyilik yapmışsan bu sana az veya çok iyilikle geri dönecektir düşüncesidir. uzakdoğu felsefesinden beslenmiştir.
kaliteli esprilerin yazarı. bugün farkettim kendisini ve her entrysinde kendine özgü ince mizah anlayışını gözler önüne seriyor.
ufak tefek ayrintilarin hayal edilemeyecek sonuclar dogurmasi, baslangicta oyle olmasa simdi boyle olmazdi denen sonuclarin bir yansimasidir.
şöyle bir geriye dönüp de olayları birbirine bağlayınca da ortaya çıkmaktadır.bir çok noktada yaptıklarımız ilerde çok büyük farklar yaratabiliyor.
(bkz: the butterfly effect 2)
"Kelebek Etkisi sürükleyici, kestirilemez... 6. His'ten daha ürkütücü, insanın kanını donduruyor... çok etkileyici ve kesinlikle kestirilemez."

-Paul Fischer, Dark Horizons
alev alatlıve fahri karakaş'ın favori konusudur.
fahri karakaş'dan okuyalım neymiş:
Tokyo'da kanat çırpan bir kelebek, California'da kasırgalara neden olabilir. Filistin'de yaşanan bir gerilim tüm dünyayı geriyor. New York'ta patlayan bir bomba tüm dünyayı derinden sarsıyor. Kanada'da eriyen buzullar istanbul'u da, Afrika'yı da etkiliyor. Moskova'da düşen borsa tüm dünya borsalarına anında yansıyor.
Bütün bunlar gösteriyor ki hepimiz birbirimize bağımlıyız. ister Müslüman olalım, ister Hristiyan, ister Musevi; hepimiz aynı atmosferi soluyoruz. Hepimiz aynı güneşten ısınıyoruz. Hepimiz aynı gezegenin kaynaklarını kullanıyoruz. Toprağımız, havamız, suyumuz ortak. Küresel ısınma hepimizi birden tehdit ediyor. insanlık olarak kaderimiz ve geleceğimiz ortak.

Problemlerin ağırlığından ve meselelerin aciliyetinden bunaldığımız noktada tüm insanlık olarak evrensel umudun, sevginin, barışın ve ortak değerlerimizin etrafında samimi şekilde buluşmalıyız. Dünya toplumları, kültürleri, dinleri, dilleri, medeniyetleri, vatandaşları olarak sevgiyle, saygıyla bir araya gelmeli ve sarmaş dolaş olmalıyız. Kimse kendi modelini, değerini, dünya görüşünü ve yaşam tarzını birbirine dayatmamalı.
ref:http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=29306
(bkz: domino etkisi)
(bkz: sıçarken kıça sıçrayan su)
kelebek etkisi var olan düzensizlik ortamında oluşan düzendir.
adını hatırlamadığım bir bilim adamı metooloji için bir alet denerken bulmuştur.gariptir ki kelebeğin kanatlarından çıkan bir rüzgar cihazda tufanlara neden olmuştur.

kelebek etkisi bir felsefe olarak çok önemlidir.
bulunduğumuz evren düzensizlik içinde bununan bir düzenlerdir.
aynı mantıkla yola cıkarsak sizin kaybattiğiniz bir nanosaniye hayatınızı kurtarmış olabilir.

şöyle ki bir trafik sisteminde bulunduğunuzu düşünün.sistem akışkan olduğu için birinin fren yapması arkasında ki 200 arabayı etkileyebilir.
siz bu 200 arabanın içinde iken kaybettiğiniz iki saniye eve giderken olası bir kazayı önlemiş olur.

kavradığınızda dehşete düşebileceğiniz bir olgudur aslında.
düşündükce ne kadar manyakca birsey olduğunu....

bu yüzden her daim sükretmek buradan geliyor olabilir.(fark etmediğimiz milyonlarca felaket gelebilir başımıza)

filmide güzel gerci orada felsefe bakımından sadece 3 -4 kişinin hayatı öneme alınmış ama düşünce aynı o şekilde diyebiliriz. bir laf yada eylemle bulunan 4 kişinin hayatı değişiyor.
gerçek olan bir şeydir.

benim burada yazdıklarımı sizler okumasaydınız muhtemelen başka bir şey yapacaktınız ve bu da başka şeylere neden olacaktı, iyi yada kötü.
kelebek makarnayi fazla kacirma durumudur. kiyma ve sarimsakli yogurt etki arttiricilardandir. tuvalete isinlanmak istegi muhtemeldir. kiz arkadasin yaninda tatbik edilmekten kacinilmalidir, kildir, yundur.
antalya'dan denize işeyince, o sidiğin büyük okyanus'ta girdap yaratması durumudur.