bugün

http://www.dabbefilm.com/
film nasıl olacak bilmiyorum ama fragmanındaki bir adamın "damarlarım çatlıyoooooooo" diye bağırması komik kaçtı, bilemiyorum.
Arapça debelenen manasına gelen kelimedir. Kur'an da da aynı manayla gecer ve somutlastırılarak dabbetul arz sekline cevrilir. Ayrıca arapların tank manasında kullandıkları debbabe ile aynı kökten gelen kelimedir.
yurdum insanı yıllarca kendi kültüründe bulunmayan vampir, hayalet, cadı gibi korku ögeleri bazındıran korku filmleri izlemiştir. ve bu ögeler insanımızın hayatında karşılık bulmadığı için o korku ögeleri biraz havada kalmış seyirlik olarak kalmıştır. dabbe filmi ise bizleri "cin"ler ile korkutmaya çalışmaktadır. Framganları ile beni korkutmayı başaramamıştır ama fikir olarak kafamda üretmeme sebep odluğu şeyler korkmama sebep olmuştur

ayrıca televizyonda dönen fragmanlarında "metafizik ögeler harekete geçmiştir" ve "bunları yapan dabbedir, dabbetül arzdır" şeklindeki diyaloglarla dikkat çeken türk korku filmdir.
dabbet ül arz ın cinlerle filan alakası yoktur,çok atmasyon bir filmdir...
hasan karacadağ japonyada öğrene öğrene cinlerimi öğrenmiş,onlardan burdada var zaten dedirtir insana...
japon korku filmlerinin yaratıcılığını kapmak yerine neden klişe şeylere yöneldi diye merak ediyorum bu yönetmen adayı...

filmi özetlemek gerekirsede büyü nün ya aynısı ya bi gömlek üstüdür,gitmeyin derim boşuna...
illa ben korkucam diyorsanız exorcist.
tamamen gereksiz filmler listesinde ilk 3 u zorlayacak olan filmlerden biridir. film alanen japon korku filmi temaları ve american detective ogeleri uzerine kuruludur. oyunculuklar sıfır olmakla beraber makyajlar da okul filmindeki rezillikle esdeger duzeydedir*. konu olarak cok saglam bir noktayı korku filmine tasıma fikri yakalanmıstır*, keske bu oyunculuklar ve senaryo bakımından daha guzel yansıtılabilseydi, ozaman iste ilk defa turk sinema sektorunden bir korku filmi cıkacaktı
(bkz: türk sinemasının korku filmi özürlülüğü)
ar. hareket eden sey. (bkz: debdebe) de bu kokten gelir.
heyecanla beklediğim ve beni hayalkırıklıgına ugratan simdiye kadar izledigim en berbat korku filmi.salondan bir komedi filmi izleniyormus edasıyla yükselen kahkaha sesleri,samanyolu tv den çıkma oyuncular ,alakasız yerlerde alakasız dialoglar ve sonuç olarak verdigim paraya bin kere acımamla sonuclandı.bir ücleme olacagı söylenen filmin devamının geleceginden süpheliyim. bence de gelmesin zaten.
ses efektlerini yerli yersiz heryerde kullanmıs filmdir.kültürmüzde olan korku unsurlarını kullanmasıyla basarılıdır lakin sokaktan toplanan oyuncularla bi yere kadar denilesi filmdir.
Sesi sonuna kadar açarak korkutmak yerine kendine sövdüren bir yapımdır. 2. sınıf photoshop öğeleriyle korkutamayacağını bilen hin yapımcı vermiş sesi sonuna kadar benim damarlarım degil belki ama kulak zarım çatlayacaktı o seslerden.
ses efektlerini sanki hayatında ilk defa görmüş gibi sık sık kullanan yapımcı; artık yeter yaa diyecek kadar izleyenleri usandıran film.kurgusu hoş ve anlatımı güzel olan ama oyuncuları bi okdr kalitesiz olan film. sanırım yapımcı oyuncu paralarını beleşe getirmeyi de amaclamış bu filmde.
kırmış geçirmiş aşmış film,harikaydı...
mesela son sahnede başroldeki acaip hatunun cin versiyonu sipsiyah yüzüyle yan bakınca krize girdim,ayrıca komiserin hortlak karısının ses tonuda yatırdı bizi...

(bkz: daha gider bu)
bizim okuldan ders nedeniyle 2.sınıftan atılan adamın yönetmenliğini yaptığı film, adam herzaman ilginçmiş abiler öyle diyo *
Dişi kertenkele.
Kapıya koyulan yassı enli demir.
korkmak bir yana filmi izlerken gülmekten katılacağınız ve film çıkışında da ''allahım boşa giden bu 2 saatin hesabını kim verecek şimdi?''dedirten cinsten,türk yapımı,kötü bir kurguya sahip film.
bornozlu cin i görünce gülmekten öldüğüm,çocuğun eline kamera verirseniz anca böyle film yapar dedirten olmasa da olur korku filmi özentisi
en sonundaki sahne için sinemadaki bi çocuğun "dabbe ve halay ekibi" yorumunu yaparak herkesi yerlere yatırdığı filmdir
bunu yapan dabbe'diiiiir dabbet ül arz 'dııııır
süper eglendiren ama sifir korkutan fimdir maalesef..
korkmak icin izliyosanız kaybettiğiniz zamana yazık günah..
islami çevrelerde DABBETÜL ARZ ; Kıyamet zamanı ortaya çıkacağına inanılan korkunç bir yaratık-hayvan-canavar olarak tasvir edilir. Bazı anlatımlarda, Kıyametin öncüsü olarak ortaya çıkacak bu Hayvanın, 30 metre boyunda olacağı, Arapça konuşacagı, Bir elinde Hz.Süleyman' ın mührü, diğer elinde Hz.Musa' nın asası'nın bulunacağı, Hz.Süleyman' ın mührü ile inananların alnına "Mümin" inanmıyanların alnına da "Kafir" damgasını vuracağı, Müminlerin damgasının Ak, Kafirlerin damgasının Kara olacağı anlatılır. Bazı Yorumcular ise DABBE' nin Tank, Uçak, Denizaltı, Kamyon olabileceğini yazmışlar, Bu nedenle şu anda Dünya'nın "Kıyamet zamanı" içinde bulunduğunu açıklamışlardır.
filmde 338@0 ı amerikadaki araştırmacıların bile çözemediği söylenmiş;dünyayı parmaında oynatan adamlar bi tersten okumayı mı düşünemiyolar diye hayret uyandırmıştır.
dandik senaryosuyla tüm salonu kırıp geçirmiştir.ellerinize sağlık..
oyuncuların "ben repliğimi söyledim,oh sıra sende" mantığıyla oynadığı sayılmazsa güzel bir filmdir.yabancılarca yapılan çoğu gerilim ve korku filmlerinden daha güzeldir. *** bazı yabancıysa güzeldir,türkse kötüdür mantığına sahiplerin önyargıyla yaklaştıkları da bilinir.
(bkz: derin dabbe) * *
güncel Önemli Başlıklar