bugün

gabor kiraly, darren ward, clinton morrison, aki riihilahti,marco reich, jobi mcanuff,tony popovic gibi kaliteli furbolcuları olmasına rağmen her sene büyük hayal kırıklığı yaratan londra takımlarından biridir.maçlarını selhurst park'ta oynayan crystal palace'ın en büyük başarısı 93/94 sezonunda division one'ı kazanmasıdır.en büyük lig galibiyerini barrow'a karşı 9-0'lık bir skorla alan crsytal en büyük lig mağlubiyetini 1990'da liverpool'a 9-0 yenilerek almıştır.bu sezon ligi altıncı olarak bitiren premier lige çıkabilmek için play-off maçları oynadıysa da watford'a elenerek önümüzdeki sezon yine coca cola liginde oynayabilecektir.
bir dönem intertoto kupasında bursaspor ile eşleşen ve ingiltere'de bursaspora elenen ingiliz takımı.
ingiltere "the football league" diye bilinen, bize göre ikinci liginde oynamaktadır. bu sezon çok da başarılı değillerdir.

Kadrosundan oldukça fazla ünlü konuk olmuştur. Craig Moore, Attilio Lombardo, Nicola Ventola, Chris Amstrong, Ashley Cole, Nigel Martyn, John Salako, Terry Venables, Ian Wright, Tomas Brolin, Sasa Curcic vs.gibi.
diğer adıyla "billur saray". çernişevski'nin "ne yapmalı" adlı eserinde modernite projesinin ulaşmak istediği amacı işaret eden bir metafor olarak kullanılmıştır. çernişevski'ye göre modern insan binalar ve yollar yapmaya bayılır, nihai amaç da bütün artistik ve teknolojik birikimini heykelleştireceği billur sarayıdır. dostoyevski ise bu toz pembe modernite rüyasını inandırıcı bulmaz ve şöyle der: "insan sırf amacına ulaşmaktan veya inşa ettiği şaheserin tamamlanacağından korktuğu için kaosu ve yıkımı seviyor olamaz mı? belki de o şaheserini sadece uzaktan seviyor, ya da sadece onu yapmayı seviyor, içine girip yaşamayı değil. kim bilir, belki de bitirdiğinde billur sarayını ehli hayvanların kullanımına tahsis edecek."

yazık ki bolşevikler dostoyevski'nin bu enfes modernite yorumunu bir kenara bırakıp çernişevski'nin yolunda gitmeyi tercih etmişler.
federasyon kararıyla 10 puanı silinmiş takımdır. yeni bir gelişme mi hiçbir fikrim yok. ama bu takım en son baktığımda ki 2-3 hafta öncesine denk gelir en fala, 6. sıradaydı. o civar bir şeydi. şimdi baktım 21 diyor. "oha nasıl lan?" derken puan durumuna baktım, -10 yazısını gördüm.

neden, nasıl oldu bilgim ve fikrim yok. küme düşerlerse yazık olur.
Joseph Paxton'ın tasarladığı, 1851'de Londra'da düzenlenen 1. Dünya Sergisi'ne ev sahipliği yapan demir ve cam konstrüksiyon büyük sergi salonu. Crystal Palace'ın uzunluğu 564 m, genişliği 139 m, yüksekliği de 20 m ölçülerindeydi. Yaklaşık 74,400 m²'ye yakın bir sergi alanı içeren Crystal Palace, yapıldığı dönem için devrim niteliği taşıyan bu ölçülerine karşın 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştı.

Yaratıcısına Sir unvanını kazandıran Crystal Palace, 1866'da çıkan bir yangınla büyük zarar görmesine rağmen sonraki yıllarda onarıldı. Ancak 1936'daki bir yangında tümüyle yandı. Ayakta kalan tek bölümü olan kuleleri de süregelen 2. Dünya Savaşı'nda Alman uçaklarının hedefi olduğu gerekçesiyle 1941 yılında söküldü.

edit: nesnel bir entry nasıl bir mantıkla eksilenir?.. olmayan bir mantıkla şüphesiz..
puan cezasının ardından küme düşme hattının orta yerine dalmış kulüptür.

bir üst sıradaki watford şu an, bir maç eksiğiyle crystal palace'ın 1 puan önünde. yani şöyle,

21. watford 40 maç 44 puan
22. crystal 41 maç 43 puan

***

kendileri geçtiğimiz haftalarda watford deplasmanında 3-0 ya da 3-1 kazandılar, emin değilim ama 3-0 olması lazım. şu sıralar preston north end karşısında da 2-1 öndeler. watford ise evinde west bromwich albion'ı ağırlıyor ve maç 0-0 devam ediyor, yarım saat kadar kaldı.

ne olursa olsun bu takım bu ligden düşmemeli. haydi aslanlar, hadi be.
son maçta sheffield wednesday deplasmanından 2-2'lik beraberlikle dönerek kümede kalan ve rakibini league one'a düşüren championship takımıdır.
bu akşam united' a düşler tiyatrosunda diklenen takım. 80 dakika 1-1 ile geçildi. üstelik 1-0 öne geçmişlerdi ama müdaafa adamları çok aptalca bir penaltı yaptırdı. attıkları gole gelince; arif erdem' den sonra yeniden örümcek ağı tutan o köşeyi yine birileri temizledi bu takım sayesinde. yine aynı kale...
yine bir manchester united-c. palace maçında eric cantonanın kendisine küfür eden c. palace tarftarına attığı uçan tekmeyle aklımda kalan ingiliz takım.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.