1. 1.
  allahın kurallarının hakim kılınması adına verilen silahlı veya silahsız mücadeleler bütünüdür..uygulayana (bkz: mücahid) uygularken ölme olayına (bkz: şehadet)uygularken ölene (bkz: şehid) denir..
  6 -2 ... rasko
 2. 2.
  içinde ölmek isteyeceğim yegane savaş...
  7 -19 ... selmagezinir
 3. 3.
  bir erkek ismi
  1 ... cell-im
 4. 4.
  asıl anlamı "bir ugurda cabalamak" olan fakat ici bosaltilmis ve şu anda nerdeyse herkesce sadece din ugruna savasmak, masum insanlari oldurmek anlaminda oldugu dusunulen arapcadan bize gelmis bir kelime.
  2 -1 ... dreamylife
 5. 5.
  islam dininde, cihad bazı hadisler temel alınarak iki kısma ayrılmıştır; büyük cihad, küçük cihad. Büyük cihad, insanın benliğinde barındırdığı kötülüğe ve dünyevi zevke olan yakınlığına karşı verdiği mücadele olarak tanımlanmıştır. Küçük cihad ise, maddi anlamda dini mücadeledir.

  islam inancına göre, Allah (c.c.) rızası için yapılan bütün ibadet, amel ve çalışmaları içine aldığı gibi, bu çalışmaların sürekli olarak yapılabilmesini garanti altına alan geniş bir alanı kapsar. Bu alanlar, insanlığın huzur ve barış bulması için yapılan çalışmaların tümünü kapsamaktadır.

  Günümüzde, cihad kavramının yanlış tanıtılıp uygulandığı yönünde tartışmalar vardır ve cihad kelimesinin manasının kutsal bir savaş yapmak olmadığını, bunu iddia ederlerken islam dininde kutsal savaş öbeğinin bulunmadığına dikkat çekerek, Muhammed (s.a.v.)'in hayatına ve islam tarihine bakıldığında cihadın gerçek manasının anlaşılabileceğini öne sürmektedirler. * *
  -1 ... paradigma
 6. 6.
  ilk cihad böyle başlıyor...
  http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search+=

  hakk'ın insanlığa duyurulması emrinden sonra birkaç inanmış cesur adam,
  garip, mazlum, zayıf fakat tek güçleri imanlarıyla, bir noktadan tüm dünyaya yaydılar aydınlığı.
  artık bilmeyen kalmadı,
  ebu cehillerin, zalimlerin bütün güç denemelerine ve işkencelerine rağmen bilmeyen kalmadı artık islam'ı.

  ve büyük * cihad başladı,
  nefis mücadelesiyle devam ediyor...
  1 -1 ... muhayyil
 7. 7.
  adam oldurerek din yayma fikri. bu fikrin araplardan ciktigi nasilda belli oluyor degil mi?
  5 -6 ... scurtel
 8. 8.
  (bkz: cihad günlüğü)
  ... fatal
 9. 9.
  cehd ve gayret gösterme.

  islami literatürdeki anlamı: allah yolunda gayret gösterme.

  ayrıca
  (bkz: büyük cihad)
  ... kutt
 10. 10.
  kutsal kitapta da hristiyanlar tarafından aşağılanan islamî fikir. ha onların kitaplarında cihad ifadesi var mıdır? yoktur... ama yapıları itibari ile kendiler adam öldürmenin ötesinde işler yapmakta. bi insana nasıl ki paran mı canın mı diye sorulunca param derse, canın mı namusun mu diye sorulunca canım demelidir. * neyse efendim herifler ele geçirdikleri bölgelerde taş taş üstünde bırakmadıkları gibin ırz namus bırakmıyorlar. yaşayacak yüz bırakmıyorlar. ayrıca adam öldürmek sadece savaşlarda ve kendilerine karşı çıkanlar olduğunda yapılmakta.
  ... herostratos