bugün

eskişehirspor ile süperlige yükselmesini "bizans" denen istanbul tayfasını zorlamasını, şampiyonluğa oynamasını dilediğim takımdır.
zira 3-4takım arasında geçen ligin tadı yoktur, bu takımlar da zamanında yaptıklarıyla efsane olmuştur.bir tane kaypak gs yalakası gençlerbirliği olacağına, hiç bir halta yaramayam ve en geç bikaç sene sonra tekrar küme düşecek kayserispor olacağıa olsun bi bursa, olsun bi eses, kapışma dolu bir lig geçsin, seyir zevki artsın.
Tıpkı Avrupa'da olduğu gibi Bursa'da oturan insanların tuttuğu kendi şehirlerinin takımıdır(bkz Ankaralıların ve izmirlilerin istanbul takımı tutması(/bkz).Türkiye'nin en büyük taraftar kitlelerinden birine 4.büysahiptir ve Turkiye'nin ük ilinin takımıdır ama 2.ligtedir.Ayrıca benim de taraftarı oldugum takimdir.
resmi internet sitesine http://www.bursaspor.org linkinden ulaşılabilen türkiye'nin güzide kulüplerindendir.

bursasporun kuruluşu şu şekilde gerçekleşmiştir:

1 Haziran 1963 .. Bursa Futbol tarihinin en önemli kilometre taşı... Bursaspor resmen kuruldu.O yıla kadar 2 kez Türkiye Şampiyonu çıkaran Bursa Amatör futbolu bir bunalım içerisindeydi.Yeni hedefler belirlemek gerekti. 1959'da oluşturulan Türkiye 1.ligi, ülke için çok büyük heyecandı.Ardından 2.lig oluşturuldu. Köklü geçmişiyle Bursa da yer almalıydı buralarda. Dönemin unutlmaz Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak Bursa ile temasa geçti.Önceleri Merinos'un profesyonel yapılması planlanıyordu. Sarı lacivertli yöneticiler bunu uygun görmeyince diğer kulüpler devreye girdi.

Ekonomik güçlükler içindeki amatör kulüpler, öğretmen Mehmet Ertan ve milli futbol hakemiFahir Tezcan'ın önderliğinde birleşerek güçlü bir takım yaratmak için harekete geçtiler. Bu kararı dönemin valisi Fahrettin Akkutlu'da destekledi ve ilk toplantı vilayette yapıldı. O sezonu yenilgisiz tamamlayan şampiyon Akınspor temsilcisinin bulunmadığı toplantı, Acar idman Yurdu, Çelikspor, istiklal ve Pınarspor yöneticileri ile, Futbol federasyonu Başkanı Orhan Eşref Apak, Vali Fahrettin Akkutlu ve Bölge Müdürü Mehmet Göral'ın katılımıyla yapıldı. Kulüpler bu toplantıda birleşme yolunda kesin bir karar aldı. Akınspor'da sonradan bu kararı destekledi ve Bursaspor doğdu. Beş yıldızdan yeni bir güneş çıkmış ve bursa özlediği, layık olduğu ligde mücadele etmeye hak kazanmıştı.

Kulüp renklerini Uludağ'ın beyazı ve ovanın yeşilinden aldı. Yeşil Beyazlı Bursaspor 1963-64 sezonundan itibaren 2.Türkiye Ligi Beyaz Grubunda mücadelesine başladı.

Güçlükler içinde kurulan ve banka teminatı için gereken parayı bulmakta bile zorlanan yeşil beyazlı kulübün kurucu üyeleri şu isimlerden oluştu; Mehmet Göral, Süreyya Öğünç, Recep Barışıcı, Can Gengörü, Cemal Dik, Faik Tinel, Tarık Sekban, Salih Kiracıbaşı, Hüseyin Canova, Ali Erdinç, Abdullah Uygur, Ertuğrul Yıldırır, Demir Akınöz, Erdoğan Akaltun, Feridun Evrenosoğlu, Hüseyin Kuşku, Fehmi Aktoptan, Hayri Terzioğlu, Hüseyin Saitoğlu, Hamdi Yalım, ismail Buzcular, Lütfü Özmeriç, Nail Erok, Orhan Akkök, Muhtar Tucaltan, Mustafa Bulutlar, Necati Akgün, Osman Aktan, Selim Süter, Sabri Badır, Şükrü Orhanettin, Şevket Eygi, Şükrü Akmansoy...

Bursaspor Futbol Takımının ilk kadrosu ise şu isimlerden oluşuyordu;,Profesyonel Futbolcular
Özhan Sarlık ( Demirspor ) ,Ahmet Konur ( Akınspor ) ,Erdoğan Öztoros ( bjk) ,Orhan Köseoğlu ( Çelikspor ) ,Mesut Şen ( Akınspor ) ,Fuat Bilik ( Acarspor ) ,Hayri Urgan (Acarspor ) ,Mustafa Güven ( Çelik ) ,Hüseyin Çokkat (Pınarspor ) ,ismail Malcı ( Acarspor ) ,Mehmet Tütüneken ( Akınspor ),Amatör Futbolcular
Cemil, Muharrem, ihsan, Halim, Günel, Bilgin, Nedim, Fahrettin , Hasan, Neşat, Abidin, Sinan

Teknik Heyet ise; Muhtar Tucaltan, Şükrü Orhanettin, Fethi Kesercioğlu, Hüseyin Saitoğlu, Recep Barışıcı
eskişehirsporun hem ezeli rakibi hemde destekçisi,dostu olmuş, taraftarı en az eskişehirspor taraftarı kadar ateşli büyük anadolu takımı.
nereden olduğunu çözemediğim bir timsah olayına sahip olan futbol takımı. (bkz: timsah yürüyüşü)
Taraftarının canını verebileceği kadar sevdiği ama karşılığını bulamadığı kara bir sevdadır bursaspor.
anadolu takımları arasında, belki de en ateşli taraftara sahip takımdır. 1. ligde olduğu dönemde büyük takımların çok defa canını yakmış, hatta hezimetler yaşatmıştır. *
2 sene önce 2. lige düşmesiyle bütün şehirdeki * hayatın akışını durduran (özellikle Bakırcılar Çarşısı ve Kapalı Çarşı) takımdır. Yürekli bi takımdır, yürekli de taraftarı vardır.
bir kac yıl sonra uludag sozlulugun sponsor olacagı futbol takımı.
alemin krali.istanbul esiri olmus anadolu kluplerinin gurur kaynagi.istanbul disi bir sehrin bu kadar mi kaliteli,sadik taraftari olur dedirten kulup.
teksas gibi efsane olmuş taraftar grubuna sahip,bu sene ikinci lig a kategorisinde şampiyon olup birinci lig'e yani gerçek yuvasına dönmesi yüksek muhtemel olan,gönlümüzün timsahı..
artık bir süper lig takımıdır diyebileceğimiz takım.
(bkz: beyhan calıskan)
taraftarlarının daha şimdiden bayraklarını asmaya başladığı süper lige yaraşır takım.
nasıl 2. lige düştüğü hala şaibeli(!) olan taraftarı ile de takdir edilesi köklü spor klübü.
antalyasporla büyük rekabet içinde bulunan ve antalyasporun küme düşmesine dayanmayıp 1 sene sonra küme düşüen futbol takımıdır.
32. haftada alacağı üç puanla, 2006-07 için süper ligi garantileyeceğini beklediğim klüp.
ait oLduğu yere tekrardan geLmiş şehrimin takımı...

bursaspor döndü birinci lige kabus gibi çöktü 3 büyüklere alkışlayın i.neler adi köpekler bursayı yenmek böyle g.t ister....
bursalı olmam sebebiyle bundan 2-3 sene öncesine kadar onun için pek çok şey yapabilecegım, ancak daha sonrasında küme düşmelerinin ardından bunun suçlusunun bjk olduunu iddaa edip çuvaldızı kendılerıne batırmadıkları için sinir oldugum futbol takımı. kendileri cıkarlarına ters dusen takımlara düşman olmakla tanınırlar .örnek kupadan elenmelerıne sebep oldugu için inegöl spor a düşman olmaları...
teksas taraftarı ve timsah yürüyüşle ünlü ,futboluyla ünsüz kentim futbol takımı
ikinci ligte simdiden sampiyonluga ulasmis birinci lige geri donen efsane.
ambleminde türk bayrağı olan türk sporuna büyük destek veren ve verecek olan güzide klübümüz *
brezılyalı arkadaslarım glaber ve juniorun oyunadığı ,kume dustuğu sezon son 6 macını seyrettiğim ,o sezon itibariuyle herkesi üzen ama bu sezon sonu şampiyon olması beklenen misafir 2.lig takımı
Her Bursa sakininin mutlak desteğini gören takım.Başka buna benzer bir takım yok.
ligA nın 2005 2006 yılı şampiyonu...