1. 1.
  2003 yılında Afganistan-Japonya-irlanda ortak yapımı Siddiq Barmak'ın yönetmenliğinde çekilmiş olan ve çocuk oyuncu Marina Golbahari'nin oyunculuğu ile göz doldurduğu dram. fazla spoiler yapmadan anlatmak gerekirse Taliban rejimi altında yaşayan 12 yaşındaki bir kızın annesine ve anneannesine bakabilmek uğruna çaresizlik içerisinde yapmak zorunda kaldığı olayları ve hazin sonunu anlatır.

  Filmin sonunda izleyiciyi birilerinin kafasını kırmak ve ağlamak arasındaki ince çizgide, boğazında yutamadığı koca bir yumruyla bırakan etkileyici bir anlatıma sahip.
  4 ... alas
 2. 2.
  siddiq barmak'ın yazıp yönettiği film, türkiye'de sadece belirli sinemalarda izleyci bulabilmiştir.. taliban rejiminin hüküm sürdüğü afganistan'da kadınların yanlarında bir erkek akrabaları olmadan sokağa çıkmaları yasaklanmıştır. hiçbir erkek yakını olmayan kadınlarsa evlerinde açlıktan ölmeye mahkumdur. bir anne ve oniki yaşındaki kızı da taliban başa geçtikten sonra işsiz kalırlar ve anne kocasıyla erkek kardeşini savaşta kaybeder. kendisi ve çocuğunu hayatta tutabilmek için annenin yapabileceği tek birşey vardır. kızını erkek kılığına sokmak... artık her dakikaları taliban askerleri tarafından farkedilme ve öldürülme korkusuyla geçmeye başlar. hayat artık zorlu bir yolculuğun ucundadır.
  gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan osama, afgan yönetmen siddiq barmak'tan bir başyapıt ve taliban başa geçtiğinden beri yapılmış ilk afgan filmi. cannes film festivali'nde en iyi yabancı film seçilen osama'nın en ilginç özelliklerinden biri de filmdeki hiçbir başrol oyuncusunun profesyonel olmaması. barmak tüm oyuncuları günlerce afganistan sokaklarında dolaşarak seçmiş.
  1 ... sciende
 3. 3.
  Film "Unutmam fakat affederim" sözüyle başlar ki aslında mesajını en başta verir. Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olması ise filme ayrı bir hava katmaktadır. Eğer biraz olsun islamı öven bir film olsaydı eminim ki bir grup hemen bu filmi sahiplenecekti. Fakat filmin tarafsız kalma çabası sansasyonel olmasını engellemiş ki bana göre de doğrusunu yapmışlar.
  2 ... jacksparrow
 4. 4.
  tüyleri diken diken eden filmdir.
  1 ... steril mikrop
 5. 5.
  izlerken " yoksulluk,açlık,sefalet,kadının insan yerine koyulmaması.."gibi üzücü durumların neden çoğununluğu müslüman yönetimide islam olan ülkelerde çıktığını düşündüğüm film.
  -2 ... denizdvs
 6. 6.
  Dun tv8 de yayınlanan tuyleri tiken tiken eden film. Gerçekleri dile getirdiğini bilmek insanların densizliğini ve saygısızlığı ve bunları islamiyetin arkasına saklanarak yapıldığını görmek. Çok daha uzmuştur.
  1 ... freedom
 7. 7.
  izlenmesi kesinlikle tavsiye edilen harika filmdir.
  1 -1 ... moody
 8. 8.
  dinin devlete, siyasete, yargıya alet edilmesinin ne kadar büyük felaketlere, belalara, çilelere yol açtığını güzel bir şekilde anlatan anlanmlı film. tabi bunun yanında kadını ikinci sınıf insan yerine koyan baskıcı erkek egemen toplum anlayışının ve fakirliğin hayatı ne kadar kötüleştirdiği de gözler önüne seriliyor.
  1 ... zehiri alınmış kobra
 9. 9.
  taliban zihniyetinin hüküm sürdüğü bir ülkede yaşayan, küçük bir kız çocuğu isen saçlarını ancak saksıda uzatabilirsin,
  dedirten film.

  göz yaşlarıyla izledim efem.
  ... memelikaktus
 10. 10.
  inanılmaz derecede etkileyici ve ürkütücü bir film. izlenmesi tavsiye edilir.
  ... akliiselim