bugün

izlediğim en iyi dizi.
amk ekşide harıl harıl yorumlar yazılır...burada bu konuda tık yok.
neyse...yeni bölümü çok heyecanlı olmuştur.

--spoiler--
akşam yemeği sahnesi süperdi.
--spoiler--
gerçek yaşamdan ayırmakta zorlandığım dizidir.

--spoiler--
walter ın evindeki sahne çok iyiydi. skyler yine tüm kasvetini ortama yaydı. walter ın kurtulma olayı iyi düşünülmüş. ancak sonrasında jesse ye söylediği ve herkesin kazandığı öneri çok net kabul edilebilir bir öneri değil sanırım. eğer öyle olsaydı bunu son seçenek olarak söylemezdi ve mike ı ikna edebilmek için de jesse yi çağırmazdı. ikinci bir soygun düşünmezler. olsa da satacakları adamın asıl derdi mavi meth. sonrasında bir kartel daha bela olur. walter ın bir şekilde 10 milyon bulup jesse ve mike a ödeme yapması da düşünülebilir. phoenix tekilerle anlaşma yapmaları zor gözüküyor çünkü meth piyasadan çekilmeyecek. methin tarzı değişebilir. mavi yerine kırmızı olabilir mesela. walter ın sıradan meth görünümlü yapacağını sanmıyorum. adamımız ego derdinde. methini diğerlerinden ayıran bir imza yine bırakacaktır. 7. bölüm çok heyecanlı olacak gibi. all hail walter!!!
--spoiler--
--spoiler--
walter'ın meth pişirmeye hazırlanırken çaldığı ıslık ile ne kadar hissizleştiği tamamen ortada artık.
--spoiler--
--spoiler--

skyler öl artık nidalarıyla izledim bu bölümü. o kadına hak falan veremiyorum hiç bir türlü. madem bu kadar rahatsızdı meth işinden en başından boşanırdı olur biterdi ama skyler insanı para aklamaya kadar işi ilerletti, aldattı, adamın ne çilelerle kazandığı parayı elin adamına verdi sonra da yok korkuyorum yok kanser gelsin seni öldürsün yok öyle dünya. walter cıvataları yaktıysa asıl skyler yüzünden yaktı, yemek masası muhabbetinde iyice fark edilir oldu walter'da ki olumsuz yönde değişimin sebebi. şimdi bu walter meth işini bıraksa ne olacak ailesi dağıldı bir kere bir daha da toparlanmaz adam da haklı olarak başarılı olduğu tek işe sarıldı. tabi bu arada egosu da tavan yaptı ama haksız da değil efsane oldu lan adam. onca yıl ezilmiş, kapasitesinin altında işler yapmış şimdiyse heisenberg olmuş kral olmuş* ben olsam benim de ego tavan yapardı. zaten walter biterse egodan ve o skyler cadısından biter yoksa kimse heisenbergi durduramaz bundan sonra.

--spoiler--
5. sezon 6. bölümün ardından çok rahat söyleyebilirim ki artık tamamen hikayeyi uzatma ayaklarına sarmış, bir bölümü diğerine tutmayan ve eski havasından kopmuş bir dizi.

hikaye göstere göstere uzatılıyor çünki birbirinden asla ayrılamayacak olan walter, jesse, mike üçlüsü gûya yine dağılma sinyalleri veriyorlar. oysa ki şundan adımız gibi eminiz; bu üçlü bu saatten sonra, yani daha iş yapacak başka kimse kalmadıktan sonra siksen dağılamazlar. belli ki bir nazlanma ve tekrardan işe dönme olayları olacak. tabi böylece dizi 16 bölüme daha rahat yayılabilecek.

bir bölümü bir bölümüne tutmuyor çünki walter ağabeyimiz; gerek dizinin yeni sezon afişinde gösterildiği gibi poh pohlanmasıyla, gerekse ilk bölümde üst üste millete restler çekmesiyle baron havasına bürünmeye başlamıştı. lakin gelin görün ki adam yine ne karısına, ne de mike'a söz geçiremeyen pısırık walt'a geri döndü. anlamıyorum ki, madem karının triplerine yine râm olacaktın, neden o zaman ilk bölümde "seni affediyorum" dedin? Yok arkadaş, bu walter bu gidişle kral falan olamaz. bir afişin bokuna 5. sezonu o kadar allayıp pulladı adamlar. hadi walter'ı salladık, peki ya jesse'deki o muazzam absürd değişime ne demeli? Dizi eski havasından da kopmuş çünkü bir zamanların aptal kafalı bohem kılıklısı gitti bugün takımın zen üstadı haline geldi iyi mi! hatta öyle ki walter ile mike bir meselede derinlemesine tartışırken o araya girip tek bir cümle söylüyor ve o konu adeta vahiy inmişçesine kapanıyor ve derhal jesse'nin dediği oluyor. E kusura bakmayın da biz o bir saniye sonrasını bile düşünmeden iş yapan, walter'ın her planını bok eden ve sonra yediği boku temizlemeye uğraşan, tabi bu arada ortağı mr. white ile defaaten kavga eden bir jesse izlemeyeceksek ne anladık bu a... kodumun işinden! bence jesse'nin en büyük eksiği o yanındaki iki zıpırın olmayışı. o çocuklar olmayınca jesse havasına giremiyor haliyle.

göründüğü üzere dizide, ilk baştan takip edenler için bir takım menfi taraflar mevcut. tabiiki bu menfi vaziyeti diziye yeni başlayan birinin fark etmesi pek mümkin olmayabilir; ama diziyi başından itibaren (yani ilk başladığı yıllardan itibaren) takip etmeye başlayanlar; eski bölümleri de uzun bir müddet tefekkür etmiş bir mütekamillik duygusu ile bu cılızlaşmayı fark edeceklerdir. ama yine de bu dezavantajlara ve olumsuzluklara rağmen takibi bırakılacak bir dizi asla değil breaking bad.

mesela şu sezonun başındaki flash forward'dan ne çıkacağını halen merak etmekteyim. sırf bunun için bile diziyi bırakmam.
walter garip bir adam ama onu anlamak için aman aman kafa yormaya gerek yok. meth imparatorluğu kurmak istiyor. sorunlu bir çocukluk, silik bir karakter olarak hep geride kalması içinde freni patlamış bir özgüven tazyiki ile ilerliyor. bu keltoşun takdir edilecek en önemli özelliği etrafındakileri ikna kabiliyetinin gücü ile fırıldak gibi çevirebilmesi. jesse ise walter ineğinin hayranı. walter bu sübyanı yanından ayırmak istemiyor. Bunun nedeni etrafında kendini denetleyebilen, dengeleyebilen birilerine ihtiyaç duyması. sonuç olarak jesse, walter yavşağının tesiri ile başını büyük bir belaya soktu. sonunu sen tahmin edersin artık.
--spoiler--
1 bölüm önce hayatlarını işleri için tehlikeye atan walter, jesse ve mike üçlüsü nasıl olur da bir sonraki bölümde dağılma kararına giderler, anlamadım. ben de daha çok bütün bölüm boyunca çocuk üzerine bir bölüm olur diye tahmin etmiştim.
--spoiler--

--spoiler--
- Jesse, bana meth işinde mi yoksa
para işinde mi olduğumu sormuştun.

- ikisi de değil.

- Ben imparatorluk işindeyim.
'den sonra Walter aileden umudu kesip her şeyini işine adadığını resmen belirtmiştir.
--spoiler--
şu ana kadar izlediğim en ayar sahneyi barındıran dizidir.
(bkz: this is not meth)

http://www.youtube.com/watch?v=ycwmbkjp3zs
aaron paul twitter dan sezonun tüyosunu bu afişle vermiş.
görsel
dehşet dizi. izlmeye yeni başladım ve sezonun sonlarındayım ve hayatımda böyle gerilim görmedim. karakter derinlikeri çok iyi. vaad ettikleri olaylar çok çekici.
5. sezon. 7.bölüm iyi kötü doğru yanlış her şeyin birbirine girdiği bir bölüm oldu. artık wwh. ve çocuklar bir arada görünmüyor. son iki bölümdür aile saadeti kaybolduğu gibi wwh. jesse rdue kaybetmek üzre. jesse nin ciddi bir bağ kurduğu mike ı tutarsızca vurdu. içinde bulunduğu yalnız kalma hissine inat sikmişim bu dünyayı sanki hepiniz çok masumdunuz amk tavrıyla etrafı sikertmesi alın lan beni siz yaratmadınız ben kendimi yarattım ben heisenberg'im egosuyla yitirdikleri arasına sıkışmış bir sonla 7. bölüm sonunda kalmış oldu. bakalım neler olacak?
bana kimyayı sevdiren dizi what to hell yoo !
--spoiler--
görsel :(
--spoiler--
Michael Ehrmantrautun vurulmasıyla beni yeterince üzmüştür. şerefsiz walter para, hırs ve egosunun yüzünden adamı resmen çatır çatır harcadı. ulan nasıl sövüyorum anlatamam..

--spoiler--
"shut the fuck up and let me die in peace"
--spoiler--

http://www.youtube.com/watch?v=fgtrwaWVREU

şerefsizsin walter..

edit: behzat ç. de savcı esra'nın vurulmasına ne kadar üzüldüysem bu da bünyemde aynı etkiyi bıraktı, evet.
muhteşem dizi. çok gönülsüz başladım ama şimdi bırakamıyorum, 3. sezona gelebildim daha. bırakmaya da niyetim yok. gelmiş geçmiş en iyi dizilerden.
Dizi bir insanın dönüşümünün hangi evrelerden geçtiğini, yaşadığı çelişkilerin insan hayatına ne denli etki edeceğini, kısaca insan olabilmek bi yana insan kalabilmenin önemini tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Sevdiğim, takip ettiğim, hoş bir dizidir.
Film olsaydı türkçe Ye "kalbini çok kötü kırarım" şeklinde çevrilirdi sanırım. Swh.
skyler ananın ta amına koyam.
irade gösterip 5 hafta boyunca indirdiğim halde izlemeyip dün akşam yarım şişe şivas regal eşliğinde kendime ziyafet malzemesi yaptığım dizi.
açıkçası maliyet açısından pek pahallı bir yapım olduğunu da zannetmiyorum buna rağmen o çekirdek kadronun nizami performansı sayesinde dizi soluksuz 3-4 saat geçirmemi sağlamıştır.
arkadaşın da dediği gibi bir ara sgaylır mna koyim ne tür bir sürtüksün sen, diye hayıflanmam aslında Anna Gunn un zirvesinde olduğuna delalet.
bence harika bir dram dizisi. Düzgün hayat yaşayan bir ailenin nasıl bambaşka karekterlere büründüğünü yavaş yavaş veren üstüne çesitli aksiyon, bilim-kurgu katan soluksuz izlenebilenecek dizi. Oyuncuların perfonmansını söylemiyorum bile.
süper kaliteli emerigan dizisi. önce uyarı: ilk 3 sezon penceresinden bakarak yazıyorum, spoiler olabilir izlemeyen okumasın sonra karışmam...

----------------------devam etmek istemeyenler şimdi gemen gitsin-----------------------

gerçekten de adından sözedildiği oranda başarılı bir dizi. dexter ile aynı kulvarda, aynı lezzette bir dizi. sadece hikayenin işleniş şekli değil, görsel ve işitsel anlamda da oldukça ileri. fotoğraf karesi tadında sahnelerden sergi açsalar olur o derece. işitsel derken de, zaman zaman bölümler arasında harika parçalara denk geliyoruz. sağolsun dizimag bunları ismen ve cismen verdiği için kolayca öğrenebiliyoruz.

walter: walter ve kimya deyince aklınıza ne geldi? evet, fringe, walt dedin mi bilimadamı, ille de kimyacı olacak. ezik ve loser eski kimyager, yeni lise öğretmeninin kanser gibi bir etkenle hayatını nasıl değiştirdiğine şahit olduk, oluyoruz. ailesini geçindirme bahanesinin etkisi tükendi, artık o bir darksider.

jesse: meth bunun kafasını acık sulandırmış. özünde iyi bi bebe, bildiğin keçiören bebesi, deliğanlı, arkadaşı için öl de ölsün bi tip. ama bi yandan da prensipleri var. zaman zaman ayakbağı olsa da walt seviyor bunu, "bizim hayta oğlan" yaklaşımı sergiliyor kendisine. ne de olsa sinerjik partnerler.

skyler: orospunun önde gideni. yorum yapmaya değmez. dexter'daki ritanın eşdeğeri. sonu da aynı olasıca...

hank-marie çifti: hank esaslı bi narkotikçi. biraz boşboğazlık ve gevezelik özelliği olmakla birlikte karakoluna neşe katabilecek bi potansiyele de sahip. ama kariyerinin önüne ispanyolca engeli çıkmış, çukurcaya tayini çıkmış beyaz türk polisi hesabı. marie denen karı kleptoman mıdır nedir ama bacısı skyler'a göre çok daha sağlam bi karı. kocasından feyz almış belli, orospuluk peşinde değil, kocasına full destek. aferim marie.

şimdi kimi ilginç detaylar/durumlar/sorular vs,
- tuco salamanca'nın amcası yaşlı ehtiyar amcanın gerçek adı "mark margolis". peki jesse'nin yavuklusu jane ile pederinin soyadı ne? o da margolis. bu deneyimli aktöre bi saygı göstergesi falan olsa gerek. saygılar mark abi hesabı.

- dexter'da zaman zaman duyduğumuz küba ezgilerine mukabil burada da meksikano ezgileri duymaktayız. new mexico dolaylarından derlenmiş türküler eğlenceli oluyor.

- dizinin ilk zamanlarında precursor olarak pseudeephedrin kullanılıyordu, sonra hammadde eksikliğinden yöntem değiştirildi ve mavi renge sebep veren proses tercih edildi (fenilasetonun katalitik redüktif aminasyonu). e tavukçu fring usta olaya el atınca neden daha düşük maliyetli pseudoepehdrin sistemine dönülmedi diye merak ettim. marjınız artardı la. gerçi o zaman gale işi daha kolay kapardı mı ne...

- kevaşe skyler altına yattığı patronuna "ama dürüst olmalısın" kıvamında trip atarken walt'un parasını aklamak için wikipedia'ya bile bakıyor. yılın orospusu adayı olmak için mi ne.
vince gilligan, abicim bir diziye 10 ay ara verilir mi be? tamam raziyiz 10 ay beklemeye yeter ki siz dizinin kalitesini dusurmeyin ve bize muhtesem bir final hazirlayin yeter. --spoiler-- 5x08 bolumu itibariyle anladik ki onumuzdeki bolumler walter ve hank arasinda gececek gibi gozukuyor. benim asil merak ettigim olay hank`in nasil bir yola basvuracagidir. --spoiler-- beklemedeyiz vince reyiz.
basit bir kimya öğretmeninin kanser olduğunu öğrendikten sonra yaşadıklarını anlatan dizi. burdan sonrası spoilerı köküne kadar vericeğim, ona göre; şimdi bi' eleman var, malcolm in the middle'da evin babasını oynuyordu, adı walter white. eleman kimyayı yemiş bitirmiş ama basit bir lise öğretmeni olarak kalmış hep, tüm hayatı geçim sıkıntısı falan, çift işte falan çalışıyor böyle ama yine açlar. öğretmenlik saatleri dışında adam araba yıkamada çalışıyor. neyse buna kansersin diyorlar, karısı hamile bir de bunun. kanserliği duyunca diyor lan aileme de bir bok bırakamıyacağım, bari zıbıtıyım! eleman bir şekilde metamfetamin yapıp satmaya başlıyor, sonra çetelere, kartel'e falan bulaşıyor ama efsane dizi! izleyin bence. çok da spoiler vermedim, düşündüğüm kadar mundar etmedim diziyi izlememiş olanlar için.
arka sokaklar.
arka sıradakiler.

örneğin bu ikisi izleniyor diye uzattılar da uzattılar bokunu çıkardılar. biri hiç bitmiyor diğerinin türevleri yapılmaya çalışıldı... adamlar imdb de 4. sırada. 5 sezonda bitiriyorlar. bizde olsa 32. sezon sürerdi artık. kalite farkı zaten tartışılmayacak seziyede...

ha dizi türkiye de yayınlansa fatmagülün suçu nu geçebilir mi? hayır.

--spoiler--
walter a ağır makineli tüfek aldıran sebep ne öğrenmek için 10 ay kaldı.
ayrıca tuvalete dergi falan konulmamalı bence. sıçsın, çıksın. bak şimdi tuvalet yerine üstüne yapacaklar.
--spoiler--