bugün

bi siktir git diyerek cevap vermemize sebep verecek istektir.
bisikleti alinan cocuk * endiseli gozlerle alanin sokagin basindan donmesini bekler, ya kacar giderse babama ne derim diye kivranir, bir daha vermeyecegine yemin eder, ta ki ertesi gune kadar. **
bisikletin yeniyse ve özellikleri diğerlerininkinden iyiyse, sıkça duyulacak bisiklet isteme yöntemi.
(bkz: olmaz annem kızıyor) dur bunun cevabı.
bisikleti sahibinden istemek için kullanılan tümcedir. ama bir tur kimseye yetmez. bisiklet sahibini peşinizden koşturana kadar sürer bu turlar.*
(bkz: annem göster ama bindirme dedi) *
"yeminliyim olum, veremem." gibi bir cevapla karşılaşılabilir...
şu direğin ordan dönüp gelicem, bak söz valla kaçırmıycam cümlesiyle kankadır.
(bkz: al ama vitesleri kurcalama)
bir tur çok göreceli bir kavramdır. neye göre? nereye göre bir tur olduğu hiç belli değildir bu bir turun. bisikleti isteyen kişi alır kafasına göre biner durur, taki sahibi isteyene kadar. lafta şudur;
- hadi oğlum yaa.. kaç tur oldu?
+ dur oğlum yaa.. bi tur bindim işte.
(bkz: bi tur)
(bkz: abe bi tur vessene)
bir erkeğin sevgilisi için asla sölenmemesi gereken sözdür .
- ooo manita güzelmiş hacı . bir tur versene bineyim şuracıkta .
- ....
bir hatuna kesinlikle söylenmemesi gereken cümle. evet hatunlar bisiklet değildir.
bir tur da nerde bir tur diye sorulması gereken istek, etrafımda tur at 10tur vereyim. bir gün de benden büyük birisine bisikletimi verdim, vermek zorunda kaldım. evet bir tur atmıştı bu insan, bursa etrafında falan. akşam geldi bisiklet.
(bkz: orgy diyalogları)
kız arkadaş için söylendiği takdirde kavga çıkartılan istek..
çocukken bisikletini bi tur versene derken, büyüyünce arabanı bi tur versene olarak değişmiştir.
istenilen ürünü dünyanın bir TUR yapması süresince ödünc istenmesidir. 24 saat ile sınırlandırmış olmalarına rağmen genelde 2 tur sürebilir.
görsel
çocukken kullanılan klişe cümlelerdendir.
çocukluk zamanlarını hatırlatan bir söz öbeği.

hiçbir zaman bu tiplerden olmadım. yok ise oturdum kenarda efendiliğimle. bisiklet ya da herhangi bir şey, hiç fark etmez. gidip milletin gazozuna da aga bir fırt versene diyip musallat olmadım. kimsenin bir şeyine göz dikmedim, çocukluğumda bile. ama nereden baksan onların hepsi böyleydi. ben hep veren taraf oldum. isteyen ya da alan olmadım.
eskiden yeni bisiklet almışlara sorulan bir soruydu.
Kardeşimin bmx bisikleti vardı.
Fıstık yeşili-siyah.
ilk alındığında almanya'dan Mercedes'le gelmiş uzak akraba karizması ile gezmişti mahallede.

Bırak bir tur vermeyi, ben dahil, kimseye Dokundurtmamıştı bile.

Eskiden pek kıymetli olurdu yeni alınan şeyler. Mesela ayakkabı yeni alındığında başucunda ayakkabı ile uyunurdu birkaç gece.
Hele bisiklet.
Hele de bmx.

Birkaç gün sonra, balkonda otururken, önümüzden yokuş aşağı ışık hızıyla bir bisiklet geçmişti..
Annem, "oğlum senin bisiklet değil mi bu?" demişti kardeşime.

Bizimkinin bmx'ini bir tur vermediği yan apartmandaki apo kaçırmış son hız mahallede geziniyor.
Kardeşim saniyesinde fırlayıp gitmişti ağlamaklı.
Bir çocuğun bisikletten hızlı koşabileceğini o gün görmüştük.

işte bu da böyle bir anımdır.