1. 1.
  elazığda askerlik yapan kuzenim şöyle bir enstantane anlatmıştı bu şehir hakkında; bunların tabur sık sık bingöle operasyona gidermiş, birgün otobüslerini ordaki küçük veletler karşılamış ve şöyle bir soru sormuşlar; ''türkiyadan mı geliyon abey''
  9 -8 ... shalamar
 2. 2.
  memleketim. cok kozmopolit bir yapiya sahiptir, her gorusden insana rastlayabilirsiniz, ama malesef cogu aydin dusunceyle henuz tanisamamistir. ilceleri kigi, yayladere, yedisu, adakli, genc, karliova ve solhan dir. bingöl, mingöl kelimesinden turemistir. kelime anlami goller yoresi olan mingöl, daha sonra halk tarafindan bingöl olarak telaffuz edilmistir.
  11 ... lionheart
 3. 3.
  anne tarafımın memleketidir. büyük büyük dedem zeynel zade mustafa bey cumhuriyetin kurulması sevincini ve coşkusunu kiğılılar adına haci mehmet efendiyle birlikte atatürke telgraf çekerek bildirmişlerdir. aile hikayelerine göre zeynel zade mustafa, ölüm döşeğindedir ve evini görmeden ölmek istememektedir. at üstünde ölüme dayanarak erzincandan bingöle gelmiştir. son nefesiyle evine ulaşmış ve hakkin rahmetine kavuşmuştur. büyük dedemin konağı şuan bingöl lisesinin bulunduğu yerdir.
  10 ... jngnc
 4. 4.
  bir baska ozelligi;
  (bkz: kacak elektrik kullaniminda en yogun iller)
  2 -12 ... mese odunu
 5. 5.
  nesi meşhur sorusuna bingöllülerin delikanlısı diye yanıt verdiği kent.
  7 ... cmoslogic
 6. 6.
  plaka kodu 12 olan il.
  3 ... eagle is free
 7. 7.
  yüzen adayı görmek için gidilmesi gereken il.
  3 ... cmoslogic
 8. 8.
  komşuları; diyarbakır, muş, erzurum, tunceli ve elazığ'dır.
  2 ... the kene
 9. 9.
  (bkz: ab-ı hayat/@okuzcuk)
  1 ... okuzcuk
 10. 10.
  BINGOL
  Kos Kaplicasi, Soguksu Mesiresi, Buzul Golleri, Kigi
  Kalesi, Yuzen Ada ( Turnalar Golu ), Kartal ( Karakus) Halkoyunu ile meşhurdur.
  2 ... nafaso