bugün

entry'ler (215)

insan ederler

bir aşık sümmani şiiri:

Ervahı ezelde taksim babında
Herkese bir türlü ihsan ederler,
Kimi gam çeker de hayal habında,
Kimini tahtında sultan ederler.

Adamın bağrın muştayla ezerler,
Aheste aheste yola dizerler,
Elden ele kap dan kaba süzerler.
Yoğururlar sonra insan ederler.

Sümmani değilsin her işe agah,
Geçer gençlik fayda vermez ahu vah,
istersen geda ol ister padişah,
Sonunda hak ile yeksan ederler.

ışık biraz daha ışık

bir daha ışık göremeyeceğine, karanlığa bürüneceğine inanan muhtemelen ateist bir insanın ölmeden önceki son sözleri.

birbirine benzeyen ünlüler

funda arar - gianna michaels bencedir.

devrimler kendi çocuklarını yer

maalesef dünya tarihinde hemen hemen bütün devrimlerin; devrim olduktan sonra; ilk önce kendisine emek veren insanları yok etmesiyle, yani tarihe ve deneyime dayanarak şarf edilmiş söz öbeği.
türkiye de ise yapılan bir karşı devrimin (akp) ki o da devrim sayılır; cemaatçileri yok etmesi bunun en son örneğidir.

elazığ

yarrak gibi şehirdir. yarrak bu seveni var; sevmeyeni var.

nuri alço

türkiye' nin geniş aileden çekirdek aileye geçmesindeki rolü çok büyüktür.

kadının olduğu her yerde kötülük vardır

para ve güç insanoğlunun en büyük tutkusudur, aslında; ama öyle değil:
kadınların en büyük tutkusu para ve güç olduğu için bu böyledir. kadınlar hem en güçlüyü; hem en paralıyı isterler. bu onların doğalarında vardır. biz erkekler de kadınları isteriz; doğal olarak onların istedikleri şeyleri isteriz.
erkekler kadınların ve doğal olarak paranın olmadığı bir yerde çok uysal ve şiddete başvurmadan rahatlıkla yaşarlar.
ama kadınlar kendi aralarında bile bunu başaramazlar. üstelik son derece adice yöntemlerle birbiriyle savaşırlar. zaten bunlar gibi savaşan erkeklere genellikle "kancık" denir. ama şu da bir gerçek ki; kadınlar erkekleri adeta canavarlaştırırlar. kadınların olduğu bir yerde erkekler daha fazla şiddete eğilimlidir, daha acımasız ve daha ahlaksızdır. ama bunu kadın bilinçli yapmaz, zaten onun yaratılışı odur ve yaratılışı veya doğadaki rolü diyelim ona bunu emreder.

requiem for a dream

evde bütün filmleri izledikten sonra, mutlaka balkona çıkıp bir sigara içerim ve kesinlikle filmin sonundaki postscriptine bakmam; hemen gidip sigaramı yakarım; ama bu film bitip de postscript başladığı zaman ve canım felaket sigara istemesine rağmen; yaklaşık dört dakika ekrana bakıp öylece kaldım; tahmin edersiniz, yatakta ve cenin pozisyonunda...
ve sonra gidip sigara yaktım ve içten bir lanet savurdum; lanet olsun...

özgür müyüz sorunsalı

insan hiçbir zaman özgür değildir.
insan tutkuları, takıntıları, önyargıları ile zihnen; yerçekimine bağımlı olması ve 0,1 beygir gücünde olması ile fiziken; zamana denen mefruma bağlı olması ile zamanen özgür değildir ve hiçbir zaman olmayavaktır.
özgürlük sadece başka insanların emrinde olmak değildir, istediğin şeyi yapabilmekse eğer...

mehmet şevket eygi

yine üstat bam teline basmıştır.
"Atom Bombası gibi bir haber
Atom bombası gibi bir haber... Mersin genelevinde çalışan TC vesikalı bir seks işçisi (modern köle) devamlı dayak yiyor, eziyet ve baskı görüyormuş. Fırsatını bulmuş, on yaşındaki oğlunu bir bakıcıya bırakıp (bütçesi müsait!) istanbula kaçmış, mesleğine orada devam etmiş, kadının dostu olan genelev işletmecisi duruma çok bozulmuş. Çocuğu kaçırtmış, anasına geri gel demiş, kadın gelmemiş, arada çocuğa tecavüz edilmiş, kadın dönmüş, başka bir genelevde işe başlamış. Oğlunun durumundan şüphe etmiş, adli tıpta muayene ettirmiş, tecavüze uğradığı resmen anlaşılmış... Uzatmayayım rezaletler birbirini kovalamış, kadının otomobili kurşunlanmış, tehditler devam ediyormuş... Çocuk okula gidemiyormuş... Kadın feryat ediyor, "Devlet bizi korusun" diyor. Polis, adalet... Doğrusu durum çok karışık.

1. Türkiye Cumhuriyeti, Uluslararası Kadın Hakları Sözleşmesine imza koymuştur. Bu anlaşmada, "imza koyan devletler kadınların seks işçisi olarak çalıştırılmasına izin vermeyeceklerdir" maddesi vardır.

2. TC bu izni resmen çatır çatır vermekte, köleliklerin en çirkini olan seks köleliğini yasallaştırmış vaziyettedir.

3. Yapılan işten KDV ve gelir vergisi alınmakta ve devlet bütçesine konulmaktadır. Diyanet işleri, kadın haklarına ve haysiyetine aykırı bu köleliği protesto etmemektedir. .

4. Genelevlerin kapısında devletin polisleri güvenlik nöbeti tutmaktadır.

5. Bir ara genelevler imparatoriçesi Madam Manokyana devlet törenleriyle vergi ödülü verilmişti.

6. Aynı zamanda edebiyatçı ve şair olan Madamın Atatürk akrostişli bir şiiri vardır.

7. Millet meclisinde 500 küsur vekil var ama vesikalı ve resmî kadın satışı aleyhinde konuşan, kanun teklifi yapan bir milletvekili yoktur.

8. Başörtüsü konusunda yaygara kopartan çağdaşlar TC vesikalı ve KDV'li yasal seks aleyhinde hiç konuşmamaktadır.

Doğrusu şu çağdaşları ve şu güçlü islamcıları anlamak mümkün değildir. iki kesim de kadınların seks köleliği yapmasına, TC başlıklı fahişelik ruhsatlarına (vesikalarına), yasal genelevlere, kadın köleliğinden KDV ve gelir vergisi alınmasına isyan etmemektedir.

Sayın Diyanet Başkanının maaşı bile fuhuştan alınan KDV ve vergilerle kabaran devlet bütçesinden ödenmektedir.

islam, Kur'an, Sünnet, Şeriat kadın köleliğine, resmî fuhşa izin vermiyor. TC'li vesikalarla yapılan resmî ve yasal fuhuş kadın haysiyetine indirilmiş en ağır darbedir.

Kemalistler ve laikler bu rezaleti niçin protesto etmiyor?

islamcılar niçin protesto etmiyor?

Ehl-i Sünnetten geçinen bazıları niçin protesto etmiyor?

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan değil midir?"

gemide

bülent ecevit türkiyesi ne iyi bir gönderme yapmış filmdir.
siz iyi bir insan olabilirsiniz. çok iyi bir insan da olabilirsiniz. fakat sizin iyi bir muhakeme yeteneğiniz yoksa iyi bir yönetici olmanız zordur.
çevreniz bozuksa bi de, sizin mevki ve gücünüzü kendi çıkarları için kullanıyorsa o zaman yönettiğiniz yer çok keşmekeş bir yer olur.
bence bu filmin ana konusu da budur.

izmir

dünyada müslümanlığın en güzel yaşandığı müslüman şehri.

kuzey güney

ilk defa bir diziyi izlerken ağlattınız ya; allah belanızı vermesin.

sizce kimdir aydın

bana göre aydın demek; kendini hangi topluma ait hissediyorsa onla bir hesabı olan kişidir. o toplumun bütün değerlerini sorgular, eleştirir ve gerekirse dönüştürmeye çalışır.
dostoyevskidir, mustafa kemaldir, shakespearedir, nitzschedir, pir sultandır, freuddur vesairedir...

dünyada tükenmez murat varimiş

aşık veysel e ait sözleri ve müziği mükemmel türkü:

dünyada tükenmez murat var imiş
ne alanı gördüm ne murat gördüm
meşakkatin adın murat koymuşlar
dünyada ne lezzet ne bir tat gördüm

var mıdır dünyaya gelip de galan
gülüp baştan başa muradın alan
muradı maksudu hepisi yalan
ölümü dünyada hakikat gördüm

dönüyor bir dolap çarkı belirsiz
çağlayan bir su var arkı belirsiz
veysel neler satar narkı belirsiz
ne müşteri gördüm ne hesap gördüm

asteğmen

bazen kurşunu yiyendir.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25304744

bedelli askerlik

pARASI OLANLARIN ViCDANi RED HAKKINI SATIN ALDIĞI ASKERLiK TÜRÜ.

allah kimseyi kulun merhametine düşürmesin

insan gibi bir varlığa eğer madden veya maanen muhtaç olursanız; bilin ki, en iyi insan dahi olsa, bir gün ağzına sıçar. hatta şartlar olgunsa buna anne ve baba da dahildir.
laf sokar, tehtit eder, şiddet uygular, kapının eşiğine atar vs...
allah hiçbir kulunu hiçbir kuluna muhtaç etmesin
amin.

sigara içen kızların cinselliğe düşkün olması

sigara içmek; psikoanalizde oral döneminde yeterince tatmin olamaış; yeterince anne sütü emememiş insanların meylettiği bir şeydir.
sigara içen kızlar belki oral sekse düşkündür diyebiliriz bu durumda.

abdülaziz

HARPUT ŞEHRINI AŞAĞI ALTINOVA YA KAYDIRMIŞ VE BURAYA MAMUR' ATUL AZIZ ISMINI VERMiŞTIR.
SONRA BURANIN ADI ELAZIZ OLMUŞTUR.