bugün

Bu şehre hiç gitmedim ama çok da merak etmiyorum doğrusu.
keşke gerçekten yolunda olsaydım dediğim şehir.
vatanını seven insanlara sahip şehirdir. tyt birincisi ayt altmışıncısını çıkarmıştır.
ak partinin doğudaki kalelerinden birisi olan il. diğerleri malatya, erzurum, elazığ gibi şehirlerdir.
Doğu da yarak kürek işler yapılıyor hala.

Bunlar katiyen eğitilemez.
Mhp nin mv adayının oy kullanırken çektirdiği video;

https://twitter.com/ihlal...;t=o1kDp73LU0TuukjZkDd2Ag
şehiriçi taksi ücretinin 20₺'ye sabit, otogardan şehre olan ücretin ise 40₺ olduğu şehir.
Nolucuyduya avmmi dikeceklerdi.
Orda yüzen ada varmış oraya git.
şu anda gezme amacıyla bulunduğum ve öğretmenevinde kaldığım şehir.
refrandumda evet diyen cumhuriyet düşmanı keny.
türkiyenin en büyük gölüdür adından bile belli "bin".
kemalettin kamu'nun bingöl çobanları şiiri hatırlanır:

Daha deniz görmemiş bir çoban çocuğuyum.
Bu dağların en eski âşinasıdır soyum,
Bekçileri gibiyiz ebenced buraların.
Bu tenha derelerin, bu vahşi kayaların
.....
Bingöl Çobanları

Daha deniz görmemiş bir çoban çocuğuyum,
Bu dağların eskiden aşinasıdır soyum.
Bekçileri gibiyiz, ebenced buraların,
Bu tenha derelerin, bu vahşi kayaların
Görmediği gün yoktur sürü peşinde bizi,
Her gün aynı pınardan, doldurup testimizi
Kırlara açılırız çıngıraklarımızla.
Okuma yok, yazma yok, bilmeyiz eski, yeni,
Kuzular bize söyler yılların geçtiğini,
Arzu, başlarımızdan yıldızlar gibi yüksek;
Önümüzde bir sürü, yanımızda bir köpek
Dolaştırıp dururuz aynı daüssılayı,
Her adım uyandırır acı bir hatırayı.
Anam bir yaz gecesi doğurmuş beni burda,
Bu çamlıkta söylemiş son sözlerini babam,
Şu karşıki bayırda verdim kuzuyu kurda,
"Suna"mın başka köye gelin gittiği akşam,
Gün biter, sürü yatar ve sararan bir ayla,
Çoban hicranlarını basar bağrına yayla,
- Kuru bir yaprak gibi kalbini eline al
Diye hıçkırır kaval:
Bir çoban parçasısın olmasan bile koyun,
Daima eğeceksin başkalarına boyun;
Hülyana karışmasın ne şehir, ne de çarşı,
Yamaçlarda her akşam batan güneşe karşı,
Uçan kuşları düşün, geçen kervanları an,
Mademki kara bahtın adını koydu çoban!
Nasıl yaşadığından, ne içip yediğinden,
Çıngırak seslerinin dağlara dediğinden
Anlattı, uzun uzun.
Şehrin uğultusundan usanmış ruhumuzun
Nadir duyabildiği taze bir heyecanla,
Karıştım o gün bugün bu zavallı çobanla
Bingöl yaylalarının mavi dumanlarına,
Gönlümü yayla yaptım Bingöl çobanlarına

Kemalettin Kamu
kürtçe ismi çewliktir.
Yüzen Adaları ve güneşin doğuşu ile nam salan bir il. Meşhur yiyeceği bana göre saç kavurma. Görülmesi gereken bir il. Merkezi pek bir şeye benzemez ama ilçeleri bence çok güzeldir.
aslen oralı olduğum yerdir. şuana kadar gitmediğim ama yakında gideceğim yer de diyebiliriz bakalım neler görecez.
Van gölüne yakın şehir. Evet.
Sırf bir misafirleri sofrada bir tane soğan cücüğü yedi diye neredeyse bir hışımla bütün soğanların cücüklerini çıkartıp misafire ikram ettikleri güzel insanların şehri.
referandumda ne sonuç çıkacağını merak ettiğim şehir.evet oranının yüksek olacağı kesin ama kaçla evet gelir olur onu kestiremiyorum.

ak partinin kalesi konumundayken 7 haziranda hdp ciddi atak yaparak başa baş duruma getirdi ama 1 kasımda tekrar ak parti %60 ları buldu.

tahminim %60 evet %40 hayır olur ama bingöl bu belli etmez,buradaki hdp seçmeninin bile evet demesi çok şaşırtmaz beni.
sanılanın aksine çoğunluğunu kürtlerin değil zazaların oluşturduğu ilimizdir.

il bazında daima devletçi olmuş, terör bölgesi olarak bilinen coğrafyada devletin önemli kalelerinden biri olmuştur.

ilin dağlık olmasından ötürü saldırıya açık bir pozisyonda yer alması hem şehrin, hem ilin büyük bir dezavantajı olmuştur.

örgüt ise sözde sansasyonel eylemlerini genellikle bilinçli olarak bu il sınırlarında gerçekleştirmektedir.
sebebi oldu bitti devletçi olan bu ilin adının terörle anılıp, batıda terör destekçisi olarak göstermek istemeleridir.

bitlis (hizan ilçesi hariç), muş (merkez ve hasköy ilçesi) ile terör bölgesinde devletin yanında yer alan şehrimizdir.
bingöl'ün iki önemli ilçesi genç ve solhan'da da durum merkezden farklı değildir. dikkat edilirse pkk eylemlerini özellikle bu bölgede gerçekleştirmeye özen göstermektedir.

merkez, solhan ve genç'in aksine karlıova, kığı, yayladere ve yedisu ilçeleri biraz sıkıntılıdır.
Çok güzel ve şirin bir yerdir. insanları da cana yakındır. Her daim vatanseverlik konusunda ön planda olmuşlar. Ayrılıkçı gruplara karşı aldığı mesafeyle sağ ve merkez düşünceli insanların gönlünde taht kurmuştur.
zazalar diyarı.

içinden aşırı kürtçü insanlar çıktığı gibi aşırı türk milliyetçisi insanlar da vardır(tabii bu rakam oldukça azdır)

ama hiçbir zaman komşusu elazığ gibi değildir.başta diyarbakır olmak üzere diğer bütün komşularıyla araları oldukça iyidir ve kendilerini bu bölgenin insanıyla yakın hissederler.

bir hakkarili olarak seviyorum bingöllü kardeşlerimi.
en az 300 yıllık olduğu tahmin edilen 10'dan fazla mezarın bulunduğu kent.

http://www.haberturk.com/...nda-eski-mezarlar-bulundu
Esnaflari onun bunun cocugu olan sehir. Az once biraz gezinti yapmak icin arkadaslarla bisiklet kiraladik ve bana verdigi bisiklet daha sadece 5 6. Pedalda bozuldu. Bunun uzerine adama geri goturduk ve adam benden 1 saatlik ucreti istedi sebebi bisikleti mesgul etmemmis. Abi sende gordun 1 2 adimlik mesafede arizalandi bu zimbirti ne mesgulu ne parasi demem uzerine ulan gelmissin benim memleketimde bana artistlik yapiyosun kimsin lan sen demesi bir oldu. Bingol gibi koye universite acan zihniyetin ve buldugu ogrenciyi kerizlemeye calisan esnaf bozuntularinin amk. Bingol gibi bi yerden adam cikmaz herkes dolandirici herkes iki yuzlu. Ara makasa 20 lira isteyen berberle karsilastim istanbuldan bahsetmiyoruz bingol lan bingol. Ayrica gecenlerde 5 esnafin 10 yasindaki bi gariban cocuguna tecavuz ettigi ortaya cikti. Buda kanittir iste ne rezil bi sehir oldugu.